Sigara Öksürüğü: Kurtulma Yöntemleri

Sigara öksürüğü: kurtulma yöntemleriSigara kullanımının sağlığa birçok zararı vardır. Bu nedenle birçok sigara bıraktırma kampanyaları düzenlense de sigara tiryakisi olan kişiler, sigaranın birçok zararını görse de içmeye devam etmektedir. Sigaranın hem içeriğinde bulunan zehirli maddeler hem de dumanından yayılan kanserojen maddeler akciğerlere ciddi zararlar vermektedir. Akciğer de bu duruma öksürük ile tepki vererek bu maddelerden arınmaya çalışır.

Uzun süre sigara dumanına maruz kalan kişilerde, akciğerlerde bulunan zararlı maddeleri temizleme işine yarayan ve silya denilen minik tüyler zarar görmektedir. Silya denilen tüy bir kere zarar gördüğü zaman, mukus normal yollar ile dışarı atılamaz ve kronik öksürük meydana gelir. Bu nedenle her gün 1 tane sigara bile içmek ciddi zararlar vermektedir. Aşağıda sigaranın neden olduğu öksürüğün belirtileri ve tedavi yöntemleri anlatılmıştır. Sigara kullanan kişilerin bu zararların farkına varması ve bir an önce sağlıkları için sigarayı bırakması gerekmektedir.

Sigara Öksürüğünün Nedenleri

Sigara içen kişiler, o an vücutlarına giren zararlı ve kanserojen maddelerin farkına varmazlar. Ancak sürekli olarak içilen sigara, ortalama olarak 1 – 2 yıl sonra ciddi etkilerini göstermeye başlar. Özellikle nefes darlığı ve tıkanma gibi sorunlar ilk olarak görülmeye başlamaktadır. Buna bağlı olarak da her sabah öksürüklere boğan sinsi bir hastalık başlamaktadır. Ciddi etkileri olan sigara, öksürük nedeni ile KOAH hastalığını meydana getirir ve çoğu insan bu hastalığa yakalandığının farkına bile varmaz. KOAH hastalığı iki farklı şekilde meydana gelmektedir. Kronik bronşitte en az 2 yıl ve bu iki yılın en az 3 ayında ciddi anlamda öksürük ve balgam sorunu görülmektedir. Amfizemde ise kana oksijenin taşınmasını sağlayan hava kesecikleri harabiyete uğrar ve bu da yine KOAH’ın neden olduğu öksürüğü meydana getirir.

Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan KOAH, kişinin işgücü kaybına neden olur. Hatta zamanla kişinin kendi işlerini bile yapamayacak hale gelmesine neden olur. Türkiye’de 3 milyona yakın kişinin KOAH hastalığına yakalandığı belirlenmiştir. En çok ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında da 4. Sırada yer alması, hastalığın ciddiyetini vurgulamaktadır.

Sinsi bir tehlike olarak adlandırılan sigara öksürüğü, önemsenmediği takdirde ölüm ile sonuçlanabilmektedir. İçeriğinde katran gibi birçok kanserojen madde ile bağımlılık yapan nikotin bulunan sigara, öksürük reseptörlerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Özellikle sabahları koyu renkli olan bir balgamla görülen sigara öksürüğü, kronik bir seyir halini almaktadır.

Sigara içmenin yanında puro ve pipo kullanımı da sigara öksürüğüne neden olmaktadır.

Sigara içen kişiler, sigara içemeyen kişilere göre 30 kar daha fazla KOAH hastalığına yakalanmaktadır. Sigaraya çok erken yaşlarda başlanması ve sürekli içilmesi ile KOAH daha ağır şekilde seyreder. Sigaranın yanında bazı mesleki etkenler de sigara öksürüğüne bağlı KOAH hastalığına neden olmaktadır.

Sigara öksürüğüSigara öksürüğü ile KOAH hastalığına yakalanan kişilerin çoğu bu durumu kabullenir ve doktora gitmezler. Ancak KOAH hastalığına erken tanı koyularak sigara kullanımı bırakıldığında hastalık daha kolay atlatılmaktadır. Yaşı 35’i geçmiş olan insanlarda, 1 saniye içerisinde dışarıya verilen soluğun hacmi 30 ml kadar azalmaktadır. Sigara içen kişilerde ise bu azalma 150 ml’e kadar görülebilmektedir. Bu nedenle sigaranın bırakılmaması durumunda oluşan sigara öksürüğünün hayatı ne kadar etkilediği görülmektedir.

Öksürüğün temel nedenlerinden biri sigaradır. 4000’den daha fazla zararlı madde barındıran sigara, iritan özellikte olan bir maddedir. Dünya genelinde en yaygın görülen bağımlılık ta sigara bağımlılığıdır. Sigaranın en temel etkisi akciğerlere olmaktadır. Sigara içen kişilerde görülen bazı hastalıklar, sigara öksürüğünün görülmesine neden olur. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • KOAH;
 • Amfizem;
 • Kronik bronşit;
 • Akciğer harabiyeti;
 • Hava yolu daralması;
 • Astım;
 • Reflü;
 • Bağışıklık sisteminin bozulması;
 • Enfeksiyonun artması;
 • Bademcik iltihabı;
 • Farenjit;
 • Akciğer kanseri.

Yukarıda sayılan hastalıklar, sigara bağımlılığı nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Önlem alınmadığı zaman ise bu hastalıklar öksürüğe neden olmaktadır. İçilen her sigaranın hayatı 5 dakika kısalttığı ve esrar ile eroinden 8 kat daha fazla bağımlılık yaptığı belirlenmiştir. Bu nedenle sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

Diğer Notlar:  Yetişkinlerde kuru öksürük tedavisi: tıbbi ilaçlar ve halk tedavi yöntemleri

Sürekli sigara öksürüğü

Belirtiler

Birçok neden ile meydana gelen öksürüğün çeşitli belirtileri görülmektedir. Erken tanı için belirtiler çok önemlidir. Öksürük sorunu yaşayan kişilerin sayısı çok fazladır. Ancak bu kişilerin birçoğu öksürük sorununu pek önemsemezler. Ancak önemsenmeyen sigara öksürüğü, zamanla ilerleyerek KOAH hastalığına ve diğer birçok hastalığa neden olmaktadır. İlerleyen öksürük zamanla ölüme bile neden olmaktadır. Bu nedenle öksürük meydana geldiğinde ve bununla beraber bazı belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Öksürük ile beraber görülen ve önemsenmesi gereken sigara öksürüğü belirtileri şunladır:

 • Öksürük ile beraber gelen balgam;
 • Nefes darlığı görülmesi;
 • Astım belirtileri;
 • Yaşam kalitesinin bozulması;
 • Kişinin kendisine bakamayacak duruma gelmesi;
 • Dudaklarda morarma;
 • Ellerde morarma;
 • Boyun damarlarında genişlemeler görülmesi;
 • Kilo kaybı;
 • İştahsızlık;
 • Kaslarda erimeler görülmesi;
 • Kalp yetmezliği;
 • Sürekli uyku hali;
 • Kanlı Sigara Öksürüğü.

Hemoptizi denilen kanlı balgam ve öksürük, kişilerde büyük korkuya neden olmaktadır. Ciddi hastalıkların habercisi sayılan kanlı öksürük, genelde akciğer kaynaklı bir rahatsızlığın olduğunu göstermektedir. Mide kanamaları gibi durumlarda görülen kan, kusma ile beraber görülür. Ayrıca kanama daha koyu renkte görülür.

Kanlı sigara öksürüğü

Kanlı sigara öksürüğü

Yetişkinlerde görülen kanlı öksürüğün temel nedenleri şunlardır:

 1. Bronşit.
 2. Tüberküloz.
 3. Bronşiektazi.
 4. Zatürree.
 5. Akciğer absesi.
 6. 40 yaş üstündeki kişilerde akciğer kanseri.

Hem akut hem de kronik olarak görülen bronşit nedeni ile kanlı sigara öksürüğü görülür. Bronekşazi hastalarında ise kronik öksürük ile beraber kanlı balgam görülmektedir. Zatürree nedeni ile görülen ateş, balgam ve göğüs ağrısı beraberinde kanlı öksürük görülmektedir. Akciğer absesi ile görülen gece terlemeleri de ilerledikçe kanlı sigara öksürüğüne neden olmaktadır. Akciğer tüberkülozunda yani veremde ateş ile beraber kanlı öksürük görülür. Ayrıca akciğer kanseri nedeni ile de kanlı öksürük görülmektedir. Bu hastalıkların hepsine sigara neden olmaktadır.

Sabah Öksürüğü

Özellikle sabahları meydana gelen öksürük ve bununla beraber nefes darlığı sorunları, sigaranın neden olduğu KOAH hastalığının habercisi olabilmektedir. Tıkayıcı özellikle olan sigara öksürüğü, hava yollarının kalıcı tıkanıklığına neden olmaktadır. Hava yollarında meydana gelen sürekli bronşit nedeni ile iltihap oluşmaktadır. Buna bağlı olarak balgam üretimi de artmaktadır. Her insanda bulunan ve bir üzüm salkımına benzeyen hava kesecikleri bazı yerlerde birleşir ve işlev görmeyen bir ölü hava boşluğuna dönüşür. Bu da zamanla öksürüğün oluşmasına neden olur.

Tedavi, nasıl kurtulur Sigara öksürüğüSigara içen çok sayıda insan, öksürüğü normal karşılar ve önemsemez. Ancak normal öksürük ya da balgam gibi bir durum yoktur. Buna benzer yakınmalar, mutlaka bir sorun nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Sigara içen kişilerin bu durumları önemsememeleri nedeni ile birçoğu KOAH hastası olduğunu bilmez. Buna bağlı olarak da hastalığın tanısında ve tedavisinde gecikmeler olur. Sigara içmeyen ancak sigara dumanına sürekli olarak maruz kalan kişide de KOAH’a bağlı öksürük görülebilmektedir.

Bir iki aydan daha fazla süredir sabahları balgamlı ve tıkayıcı öksürük görülüyor ise bu durum ciddiye alınmalıdır. Sigara nedeni ile akciğerdeki bronşlarda ciddi harabiyet meydana gelmektedir. Akciğerin enfeksiyon kapması anlamına da gelen sabah öksürüğü, virüsler nedeni ile daha da artar ve kişinin nefes darlığı içerisinde uykusundan uyanmasına ve öksürük nedeni ile tıkanmasına neden olmaktadır. Öncelikle sabahları başlayan bu belirtiler, zamanla gün içine de yayılmaya başlamaktadır.

Bununla beraber hem gece hem de gündüz görülen öksürük nedeni ile kişide nefes darlığı görülür. Efor sarf edildiği zaman görülen nefes darlığı, artık dinlenirken bile görülmeye başlar. Son evresinde de artık oksijene bağlı bir hayat yaşanır. Bu nedenle bir an önce sigaranın bırakılması ve sorunla nedeni ile bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Şiddetli Öksürük

Normal olarak gelişen öksürük faydalıdır ve boğaza kaçan herhangi bir cismin çıkarılmasına yardım eder. Havalar soğuduğunda da vücut ısınmak için öksürük ile tepki verebilir. Bu bir savunma mekanizmasıdır. Ancak bu durumun sürekli ve şiddetli bir şekilde devam etmesi ciddi bir durumun habercisidir. Öksürüğün sürekli devam etmesi ve kronikleşmiş olması, sigara nedeni ile ortaya çıkar ve öksürüğün şiddeti de giderek artar. Bu durum da kişinin aniden nefessiz kalmasına neden olabilir. Sürekli öksürük nedeni ile kaburgalarda zedelenme meydana gelebilir. En çok da göğüs kafesinin alt kaburga yanlarındaki kenarlar etkilenir.

Diğer Notlar:  Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Şiddetli öksürük nedeni ile çoğu kişide idrar kaçırma sorunları da meydana gelebilir. Özellikle kilolu olan kişilerde idrar kaçırma daha sık görülmektedir. Şiddetli öksürük nedeni ile kan basıncı bir anda yükselir ve kişinin tansiyonunda yükselmeye neden olur. Bununla beraber baş ağrısı, burun ve gözlerde kanama da görülebilir. Kanama nedeni ile baş dönmesi de oluşurken kişi aniden bayılarak yere düşebilir. Bu nedenle uzun süre devam eden şiddetli öksürükler dikkate alınarak mutlaka bir doktora muayene olunması gerekmektedir.

Kuru

Öksürük temel anlamda iki kısma ayrılmaktadır. Bu kısımlardan biri kuru öksürük diğeri ise balgamlı öksürüktür. Kuru öksürük meydana geldiğinde balgam veya tükürük gibi salya üretimleri meydana gelmez. Kuru öksürüğü olan insanlar bazen boğazlarında bir yumru hissederler. Sigara ya da diğer tahriş edici maddelere maruz kalma durumlarında kuru öksürük artmaktadır.

Devamlı süren kuru öksürük nedeni ile boğazda bir şeylerin sıkıştığı hissi meydana gelir ve bu his gidene kadar da öksürük devam eder. Kuru öksürük ile beraber halsizlik durumu da görülebilmektedir. Balgamlı öksürüğe göre daha sıkıntılı geçen kuru öksürük, mutlaka önemsenmeli ve bir hekime gözükülmesi gerekir.

Sigara Öksürüğün önlenmesi

Sürekli

Sigara nedeni ile meydana gelen öksürüklerden bir tanesi de sürekli öksürük halidir. Normal bir soğuk algınlığı ya da enfeksiyon gibi durumlarda meydana gelen öksürük kısa sürede geçmektedir. Ancak sigaraya bağlı olarak oluşan sigara öksürüğü ise sürekli olarak devam eder. Özellikle 8 haftadan daha uzun süren öksürüklerde bu durumdan şüphe edilmeli ve önemsenmelidir. Öksürük nedeni ile şah damarı yırtılması gibi bir durum meydana gelebilmektedir.

Bu da dikkat edilmez ise ölüme kadar götürür. Sigara içerisinde bulunan kanserojen maddelerin etkisi ile başlayan sigara öksürüğü, zamanla kronikleşerek sürekli bir hal alır. Bu durumu sigara içenler genelde önemsemez ancak sürekli devam eden bu durum, kanser gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Sigarayı Bırakmış Kişilerde Öksürük

Sigara kullanmak, kişilerde ciddi akciğer sorunlarına yol açabilmektedir. Sigara nedeni ile başlayan ve kronikleşen öksürük, sigara bırakıldığı anda da bir süre devam etmektedir. Sigara bırakıldığı andan itibaren, akciğerlerde olumlu gelişmeler yaşanmaya başlar. Daha verimli bir şekilde çalışan akciğer, kendini temizleme moduna geçmektedir. Buna bağlı olarak da öksürük ve balgam daha da artmaktadır. Vücudun iyileşme moduna girmesi nedeni ile bir süre daha kişi kendini kötü hisseder ve öksürmeye devam eder. İyileşme hemen başlasa da zaman almaktadır. Sigarayı bırakma sonrasında vücudun verdiği tepkiler, ortalama olarak 1 ay kadar sürmektedir.

Teşhis Koyma

Sigara kullanımı ile meydana gelen ciddi zararla vardır. Birçok kişi bu zararları önemsemese de zamanla ilerleyen etkiler kişinin kanser gibi ölümcül bir hastalığa yakalanmasına neden olur. Bu nedenle sigara içen kişiler, kendilerinde fark ettikleri değişimleri önemsemeli ve erken teşhis için bir doktora görünmelidir.

Örneğin sigara rahatsızlığının ilk belirtisi öksürüktür. Sigara bağlı olarak akciğerlerin tahriş olması nedeni ile kişide öksürük atakları görülür. Normal olan hastalıklarda kısa zamanda geçen öksürük, sigaraya bağlı oluştuğu zaman sürekli olarak devam eder. Bu durumda öksürüğü en az 8 hafta süren kişiler, mutlaka bir doktora görünmelidir. Doktor ilk olarak hastanın şikâyetlerini dinler ve buna göre gerekli olan testleri yapar. Akciğer üzerine çekilen filmler ile de gerçek anlamda teşhis konur ve hemen tedaviye başlanır.

Tedavi, Nasıl Kurtulur?

Sigara için tedavi görmek isteyenlerin bunu kesin olarak istemeleri gerekmektedir. Her geçen gün içenleri bir adım daha ölüme yaklaştıran sigaranın etkilerinin farkına varılmalı ve kesin olarak sigara bağımlılığından kurtulmak istenmelidir. Bu istek oluştuğu anda sigara bırakılmalıdır. Sigara bırakıldığı anda bile vücut bunun farkına vararak iyileşme tepkisi moduna geçmektedir. Hastalığın tedavi yöntemleri ve aşamaları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Hastaya düzenli olarak ilaç tedavisi uygulanır ve tozlu ortamlar ile sigara dumanından kendini koruması istenir.

Diğer Notlar:  Ev Şartlarında Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Mevcut Yöntemler

Sigara nedeni ile meydana gelen öksürük için ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Daha sonra hastayı rahatlatmak amacı ile buhar tedavisine geçilir. Sigarayı bıraktıktan sonra uygulanan buhar tedavisi, balgamı yumuşatarak kolay bir şekilde vücuttan atılmasına ve bu sayede nefes almanın da daha kolay olmasına yardımcı olur. Özellikle KOAH hastalığına yakalanan kişilerin günlük olarak 15 saat oksijen kullanmaları zorunludur. Bu tedavi için oksijen tüpleri tercih edilmemektedir. Tüpler kısa zamanda biteceği için bu tedavide oksijen konsantratörü ismi verilen küçük bir cihaz kullanılır. Bu cihazda doldurulması gereken bir depo yoktur. Makine oda içerisinde kendi başına hava üretmektedir. Buda etkisini artırmaktadır.

Mevcut yöntemler Sigara öksürüğü

Tabletler

Öksürük semptomlarının ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesi için tasarlanan tabletler, farmasötik ilaçların bir ayrı grubunu oluşturmaktadır. Öksürük nedeni ile kullanılan ilk tabletlerden biri Levopront Tablettir. Etken maddesinde Levodropropizin bulunan tablet, öksürük kesici bir etkiye sahiptir. Bir diğer tablette Dropolev’dir. Bu tabletin de etken maddesi Levodropropizindir. Öksürük refleksi üzerinde etkili olan tablet, öksürük kesici ilaç olarak kullanılmaktadır.

Halk Tedavi Yöntemleri

Öncelikle öksürüğüm türü belirlenmektedir. Buna göre öksürük balgamlı mı ya da kuru öksürük mü belirlendikten sonra en uygun halk tedavi yöntemi uygulanır. Bunlardan biri egzersizdir. Sürekli olarak oturmak kasları zayıflatır. Bu da nefes darlığını artırmaktadır. Bu nedenle ağır olmayan egzersizler ile nefes açılmaya çalışılır. Katı ya da ağır yemekler sonrasında öksürük artmaktadır. Bu nedenle genelde daha hafif ve çorba tarzı yiyecekler tüketilmektedir. Bol sıvı tüketimine önem verilerek sıcak içeceklere önem verilmektedir.

Halk tedavi yöntemleri sigara

Bitkisel Ürünler

Sigara nedeni ile meydana gelen öksürükten kurtulmanın en etkili bitkisel tedavilerinden biri limondur. Bir bardak ılık su içerisine birkaç dilim limon kesilerek bir tatlı kaşığında bal koyulur ve içilir. Ya da bir limonun üzerine tuz serpilir ve emilir. Bu da öksürüğe iyi gelmektedir. Limon, boğazı toksinlerden arındırmaktadır. Balgam sökülmesine yardımcı olan bir diğer bitki de ıhlamurdur. Ihlamur kaynatılırken içerisine eklenecek olan zencefil, tarçın ve karanfil boğaz ağrısına ve sigara öksürüğüne iyi gelmektedir. Karanfil çayların içine atılarak da tüketilebilir.

Bitkisel öksürük tedavilerinden biri de ebe gümeci tedavisidir. Demliğe 2 kaşık kadar ebe gümeci koyularak içine ıhlamur atılır ve 15 – 20 dakika kadar demlenir. Bu süre sonunda altı kapalı halde de 15 – 20 dakika bekletilir ve gün boyu taze olarak içilir. Bu bitkisel tedaviler, doğal yollardan sigara öksürüğüne hızlı bir şekilde etki eder.

Öksürüğün Önlenmesi

Sigara nedeni ile balgamlı ve kuru olarak görülen öksürüğün önlenmesi için ilk kural sigaranın bırakılmasıdır. Sigara içilme devam edildiği sürece hiçbir tedavi etkisini göstermez. Bunun yanında, sigara bırakıldığında sigara dumanına maruz kalınacak ortamlardan uzak durulmalıdır. Sigara dumanı, aynı sigara içiyormuş gibi zarar vermeye devam etmektedir. Bununla beraber, yine boğaza zarar verecek tozlu ortamlardan da kaçınmak gerekmektedir.

Öksürüğü önlemek için bitkisel tedavi ve ilaç tedavilerine başvurulmalıdır.

Hastalıklar

Sigara kullanımı nedeni ile birçok hastalık meydana gelmektedir. Bu hastalıkların başında KOAH hastalığı gelir. Sigara dumanı nedeni ile öksürüğün meydana getirdiği KOAH hastalığı, önlem alınmadığı zaman ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun yanında bir diğer önemli etkisi de akciğere olmaktadır. Akciğerin fonksiyonlarını yitirmesine neden olan sigara, akciğer kanserini oluşturmaktadır. Akciğer kanseri de ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Sigara nedeni ile astım ve bronşit gibi ciddi rahatsızlıklar da görülmektedir. Diyabete de neden olan sigara, kalp ve damarları tıkayarak kalp krizine neden olmaktadır. Bu hastalıkların geneli tedavi edilmediği zaman ölümle sonuçlanmaktadır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir