Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Öksürüğe karşı ilaç karışımıÖksürük hastalık durumunda akciğerlerin vücudu savunmak için ürettiği bir korunma yöntemidir. Bu yüzden hafif rahatsızlıklar da öksürüğe müdahale edilmemelidir. Ancak önemli hastalıklar sonucunda öksürük ortaya çıkmışsa buna müdahale edilmelidir. Bu yazıda hafif hastalıklar yüzünden ortaya çıkan öksürüklerde neler yapmanız gerektiği, kendi başınıza evde kolayca uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini ve öksürüğün ağır şartlar taşıması halinde ne yapmanız gerektiğini bulabileceksiniz.

Doğru seçim nasıl yapılır?

Öksürük ilk başlarda seyrek aralıklarla oluyor ve göğüste bir acıya sebep olmuyorsa doğru ilaç seçimi doğal besinlerle beslenmek ve ıhlamur, zencefil gibi doğal içecekler içmek olmalıdır. Eğer öksürük sık aralıklarla geliyor ve beraberinde de balgam ya da kan geliyorsa bu sefer zencefil, ıhlamur gibi sıcak içeceklerin yanında soğuk algınlığı ilacı da tercih edilmelidir. Doğru seçimi yapabilmek için öksürüğün çeşidini bilmeniz ve nedenini anlamanız gerekir. Öksürük kuru olarak geliyorsa sebebi soğuk algınlığıdır.

Karışım çeşitleriNezle olarak ta bilinen soğuk algınlığı nedeniyle vücut direnç kaybeder ve akciğerlerdeki bronş olarak bilinen boşluklar öksürük üretir. Öksürmenin sebebi bronşların akciğeri koruma isteğidir. Çünkü vücudun direnç kaybetmesiyle mikropların yayılması hızlanır, akciğerler savunma olarak öksürüğü kullanarak vücudun mikrop ve virüs kapmasını engeller. Bu yüzden kronik olmayan öksürüklerin geçmesi için ilaç kullanmak yanlıştır. Vücut direnç kazandıkça işlevini yapacak ve öksürük giderek azalacaktır.

En sonunda da öksürük tamamen bitecektir. Ancak eğer öksürük soğuk algınlığından değil de başka bir hastalıktan dolayı oluyorsa bu sefer öksürüğün devam etme süresi çok uzun olacaktır ve kullandığınız doğal yöntemlerle de bu öksürük geçmeyecektir. İşte böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden doğru seçim olarak doktora başvurulmalıdır.

Karışım çeşitleri

Öksürük tedavisinde kullanılan doğal ilaçların birbiriyle karıştırılarak kullanılması çok daha iyi etki gösterir ve öksürüğün geçmesini hızlandırır. Öksürüğün başlamasıyla beraber boğazın sıcak tutulması ve bu yüzden ılık içecekler içilmesi gerekir.

Diğer Notlar:  Boğaz Öksürüğü Ve Tedavisi

Öksürük durumunda kullanılacak doğal karışım çeşitleri:

 • Bal ile yapılan karışımlar: Bal boğazdaki iltihabı kurutarak vücuttan atar. Bu yüzden bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı kadar limon suyunu karıştırıp yerseniz öksürük hafifleyecektir. Balı bir yemek kaşığı zencefil ile karıştırarak ta yiyebilirsiniz.
  Pekmez ile yapılan karışımlar: Bir bardak ılık süte iki yemek kaşığı kadar pekmez katıp karıştırarak gece yatmadan önce içerseniz boğazınız yumuşayacak ve balgamı çıkarması kolaylaşacaktır.
 • Ayva yaprağı ile yapılan karışımlar: Bir bardak kadar suyun içene iki ya da üç tutam ayva yaprağı atarak kaynatırsanız ayva yaprağındaki besin ögeleri suya geçer. Bu şekilde bu karışım sayesinde vücuttaki mikroplar temizlenir ve öksürüğün geçmesi kolaylaşır.
  Elma sirkesi ile yapılan karışımlar: Bir bardak ılık suya elma sirkesi ve bal karıştırarak içtiğinizde, karışım boğaz bölgesinde oluşan bakterileri yok eder. Bu sayede vücut direnç kazanır ve hastalık geçmeye başlar.
 • Bitkile
  r ile yapılan karışımlar:
  Öksürük sık aralıklarla oluyor ve bir türlü geçmiyorsa bu karışım en doğru seçimdir. Ada çayı, nane, okaliptüs, zencefil bitkilerinden birer kaşık bir su bardağına atarak kaynatıp içmelisiniz. İçtikten sonra vücudun direnci artar.

Kuru Karışımlar

Limon Suyu, Karabiber Ve Bal: Bir kaşık balın içerisine bir çay kaşığı karabiber ve 10-15 damla limon suyu ekleyin. Daha sonra hepsini karıştırarak bir macun haline getirerek yiyin. Daha sonra öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.

Ada çayı Ve Gargarası: Bir iki dal ada çayını alarak bir bardakta demleyin. İsterseniz için isterseniz de gargara yapın.

Ayva Yaprağı: Taze ayva yaprağı kullanacaksanız 2 veya 3 tane yaprağı bir bardak su da demleyin. Eğer kuru ayva yaprağı kullanacaksanız 7-8 tane yaprağı bir bardak suda kaynatın ve demlenmesini bekleyerek sıcak şekilde tüketin.

Diğer Notlar:  Öksürük Esnasında Göğüs Kafesinde Ağrı: Olası Nedenler Ve Tedavi

Nane Limon: Bir tatlı kaşığı kuru nane veya bir tutam naneyi demliğe atın. Daha sonra üzerine yarım limon sıkın. Bir bardak su ekleyerek kaynatın. Daha sonra demlenmesini bekleyerek sıcak şekilde tüketin.

Karanfil Yağı: İsterseniz birkaç tane karanfili gün içerisinde çiğneye bilir veya yağını yutabilirsiniz. Karanfil boğaz ağrısını hafifletirken mikropların çoğalmasını da engellemektedir.
Sarımsak Çayı: 1 veya 2 diş sarımsağı ezin ve sıcak suyun içerisine atın. Birkaç dakika kaynadıktan sonra içerisine bal ve bir tutam kek ekleyin. Demlendikten sonra sıcak tüketin.
Badem ezmesi: Akşamdan 5 -6 adet bademi suyun içerisine bırakın. 1 gün boyunca bademlerin yumuşamasını bekleyin. Yumuşayan bademleri bir havanda güzelce ezin. İçine yarım çay kaşığı kadar tereyağı ekleyin.

Ev yapımı karışımlar

Kullanım Özellikleri

Limon suyu karabiber ve bal karışımını günde 3 kere tüketilmelidir. Çünkü c vitamini açısından oldukça zengindir ve vücut direncini arttırmaktadır. Ada çayı Ve Gargarası günde iki kere tüketilmelidir bunun nedeni ada çayı mikropları öldüren antibiyotik bir özelliği vardır. Boğazda kuruluk hissi oluştuğunda gargara yapılırsa bu hissin geçtiğini göreceksiniz. Nane Limon karışımı öksürüğü en çabuk kesen ve en etkili yöntemdir.

Bu yüzden günün her saatinde istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Gece yatmadan önce ve sabah kalkınca tüketirseniz etkisini daha çabuk görebilirsiniz. Karanfil yağı günde bir veya iki kere içmeniz ve ya çiğnemeniz yeterli olacaktır. Sarımsak çayını günde bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çay şeklinde tüketemiyor iseniz sarımsağı yoğurda ekleyerek yiyebilirsiniz. Ayva yaprağı günde en az 3 kere yapılmalıdır. 1 hafta boyunca yaptığınız da öksürüğün kesildiğini göreceksiniz.

Popüler karışımlar

Öksürük tedavisi için en popüler olan karışımlar bal ile yapılan karışımlardır. Bir bardak ılık süte bal karıştırarak içtiğinizde öksürük kısa süre içerisinde geçer. Yine bal ile tuz ya da karabiberi karıştırarak yediğinizde boğazınız yumuşamaya başlar. Bunun yanında popüler olan diğer bir karışım ise toz tarçın ile balın karıştırılıp yutulmasıdır.

Diğer Notlar:  Balgamlı Öksürüğün Sebepleri Ve Tedavisi

Karışım çeşitleri

 

Yan etkileri ve kontrendikasyonları

Öksürük tedavisinde kullanılan doğal yöntemler ya da ilaçlar yan etki yapabilir. Bazı insanların nane, zencefil, karabiber, limon gibi bitkilere alerjisi olabilir. O yüzden kişi bu karışımlardan birini içtiği zaman vücudunda yan etki oluşabilir. Yan etki olduğu durumlarda kendi başımıza kontrendikasyona başvurmamalıyız yani tedavi yöntemi bulmaya çalışmamalıyız. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalı ve doktor eşliğinde tedavi uygulanmalıdır.

Ev yapımı karışımlar

Bu karışımları evde çok kolay bir şekilde yapıp içebilirsiniz. Boğazı yumuşatır ve öksürüğü azaltır.

Evde en etkili yapılacak karışım limon ve karabiberin karıştırılıp içilmesidir. Bunun için bir limonu ortadan ikiye kesin, sonra limonun yarısını bir çay bardağına sıkın ve limonun üstüne 1 çay kaşığı kadar karabiber ekleyip için. Aynı şekilde limon ile tuz ve karabiberi karıştırıp ta içebilirsiniz. Soğuk algınlığı ile ortaya çıkan öksürüğün kesilmesi ve soğuk algınlığının atlatılması için limon çok sıklıkla yenilmeli ve suyu içilmelidir.

Sonuç itibari ile doğal bitkilerle yapılan karışımlar hastalığa karşı çok etkilidir. Ancak bazı öksürük vakaları basit olmayabilir. Altında yatan neden kalp, akciğer ya da mide kaynaklı olabilir. O yüzden çok uzun süre devam eden öksürük durumlarında doktora gitmek en doğru seçimdir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir