Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Kalp öksürüğü nedirKalp öksürüğü önemli bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisine dikkat edilmelidir. Kalp hastalığında tedavi süreci çok önemlidir. Bu yazıda kalp öksürüğünün nasıl anlaşılabileceğini, öksürükleri evde kendi yapacağınız sağlıklı yöntemlerle nasıl önleyebileceğiniz ve öksürük esnasında ne yapmanız gerekenleri bulabileceksiniz.

Neden kalp öksürüğü?

Kalbin sol tarafındaki boşlukların yetmezliğinde ortaya çıkan kalp öksürüğü neticesinde akciğer üzerinde sıvı yoğunluğu oluşur. Oluşan sıvı yoğunluğunun fazla olması akciğerdeki yapı olan bronşlara yayılmasına neden olur. Sıvının bronşlara yayılmasıyla öksürük oluşur. Oluşan öksürüğün çıkış yeri kalp olduğu için kalp öksürüğü denilmiştir. Kalp ve akciğer kaynaklı olduğu için

tehlikelidir ve diğer öksürüklerden ayrılır. Bronşlara balgam dolması ile de öksürük oluşabilir. Ama bu öksürük sigara içenler de görülür ve sigara içmeye bağlı olarak bronşlar balgam üretmeye başlar.

Neden kalp öksürüğü?

Bunun neticesinde de balgam yüzünden öksürük oluşur. Kalp hastalıkları olan kişiler bu öksürüğe yakalanabilir o yüzden doktorlar tarafından önem arz eden bir hastalıktır. Kalp yetmezliği ve kalbin görevini yapamayıp diğer organları yeterince besleyememesi yüzünden bu hastalık oluşabilir. Kalp öksürüğünde öksürük uzun sürer ve bazı durumlarda öksürürken ağızdan kan gelebilir. Özellikle kalp yetmezliği hastalığı olan kişilerde ağızdan kan gelme durumu çok görülür.

Nasıl anlaşılır

  1. Özellikle gece boyunca öksürük tutmasıyla
  2. Şiddetli kalp çarpıntılarının meydana gelmesiyle
  3. Göğüs kafesi çevresinde ağrı olması ve göğüs kafesinin batması gibi durumlarda
  4. Yürürken, bir yere tırmanırken ya da çıkarken ve en önemlisi konuşurken nefes darlığı çekilmesiyle
  5. Göğüs ucu meme kısmında baskı meydana gelmesiyle ve bu baskı neticesinde bayılma olmasıyla
  6. Kuru olarak öksürmek ve öksürük neticesinden kanlı balgam gelmesiyle anlaşılır. Ancak bu kanlı balgam sigara içenlerin sabahları boğazlarındaki balgamı atmaya çalışması esnasında boğaz tahrişi yüzünden kan gelmesi olayıyla karıştırılmamalıdır.

Bunların yanında çocuklar günlük olarak yaptığı aktiviteleri öksürük yüzünden yapamıyorsa, öksürük her geçen gün daha da şiddetleniyor ve hiç durmuyorsa, öksürük esnasında yüzde herhangi bir morarma belirtisi oluyorsa, öksürdükten sonra kusma durumu meydana geliyorsa ve bebeklerde öksürük esnasında bir tıkanma oluyorsa kalp öksürüğü riski olabilir.

Bu belirtilerin olduğu ve uzun süren öksürükler akciğer kanserine neden olabilir bu yüzden çok uzun süre evde yapılan önlemlerle geçmeyen öksürüklerde muhakkak bir göğüs hastalıkları doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü akciğer kanserinde erken teşhis çok önemlidir ve hayat kurtarır. Öksürüğe yakalanmamak için sağlıklı ve doğru beslenilmelidir. Genelde sebze ve vitamin ağırlıklı yemekler yenilmelidir.

Diğer Notlar:  Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Tedavi yöntemleri

Öksürük bronş kaynaklı ise öksürük ile bronşlar temizlenir. Bu yüzden öksürüğün bastırılmaya çalışılmaması gerekir. Bu aşamada öksürüğün rahatsızlık vermemesi için ılık içecekler içilmeli ve burun tıkanıklığı varsa burun açıcı sprey ya da damla kullanılmalıdır. Ancak kalp ve akciğer kaynaklı bir öksürükte kesinlikle doktora başvurulmalı ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Eğer kalp öksürüğü olup olmadığı bilinmiyorsa ve doktora gidilmemişse öksürük kesici şuruplar içilmemelidir. En çok yapılan yanlışlardan biri de daha önce alınan bir antibiyotiğin öksürük geçmemesi sebebiyle içilmesidir. Antibiyotiğin öksürük geçirici etkisi yoktur. Yani antibiyotik ilacı öksürüğe bir fayda sağlamaz. Antibiyotik kullanmak yerine doğan yollarla öksürük tedavi edilmeli ve bu yollarla da öksürükte bir azalma veya kesilme olmuyorsa doktor tedavisine başvurulmalıdır.

Kalp öksürüğünde ilaçlar en temel tedavi yöntemidir. İlaçların kullanılmaya başlanmasıyla kalbi meydana getiren kas sistemi güçlenmeye başlar. Kas sisteminin güçlenmeye başlamasıyla kalp işlevini görmeye başlar. Kalbin işlevini görmeye başlamasıyla akciğerler kanı rahat bir şekilde pompalar. Kanın pompalanmasıyla kan dolaşımı eski seyrine döner ve bu sayede öksürük kesilir. Öksürük gece boyu sürmeye devam ederse antitüsif olarak bilinen öksürük refleksini kesen ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanında idrar atılım hızını artıran ve rahatlık veren diüretik ilaçlar ve kan dolaşımını rahatlatan damar genişletici etkiye sahip olan vazodilatörler kullanılabilir.

Halk Tedavi Yöntemleri

Elma Çayı: Elma içerisinde bulundurduğu vitaminlerden dolayı oldukça faydalıdır. Elmayı güzelce yıkayın. Kabuğunun tamamını soyun. Çekirdeklerini atmayın. Onları da çayın içerisine atın. Bir tutam ıhlamur, iki adet karanfil, bir iki tane tarçın atın. Yarım limonu soyup içine dilimleyerek atın. Üzerine gelecek şekilde su ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra 5 dakika dinlendirin. Bu karışımı ılık olarak için ve çocuklara da içirebilirsiniz. 1 yaşından büyük çocuklara bardağına 1 kaşık bal koyarak içirin.

Halk tedavi yöntemleriBal ve Zencefil: 1 tatlı kaşığı balla biraz toz zencefil karıştırarak macun halinde yiyebilirsiniz. Bunu çocuklara kesinlikle vermeyin.

Pekmez ve Karabiber: Pekmez her zaman öksürüğe iyi gelen bir yöntemdir. Biraz tereyağıyla pekmezi ısıttığınız da ılık şekilde tüketildiğinde de iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra karabiberle de kullanılmaktadır. İki tatlı kaşığı dut pekmezini bir tabağa koyun ve yiyebileceğiniz miktarda karabiber koyup karıştırın ve gün içerisinde 1 kaşık yiyin. 1 yaşından küçük çocuklara vermeyin.

Diğer Notlar:  Yetişkinlerde kuru öksürük tedavisi: tıbbi ilaçlar ve halk tedavi yöntemleri

Karışık Çay: Okaliptüs, gülhatmi çiçeği, bir dal tarçın, nane, ıhlamur, meyan kökü, adaç ayı, kekik, elma kabuğunu karıştırarak, demleme usulü çay yapın ve için. 1 yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırılabilir. Daha küçük bebeklerde ise pekmez kullanılabilir.

Bal ve Karabiber: 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Hatta yiyebilirseniz sirkede ekleyebilirsiniz. Karışık Çay: Aktarlardan bulabileceğiniz havlıcan kökü alın 1 veya 2 tane suyun içerisine atarak kaynatın. İsterseniz içine elma ıhlamur tarçın ekleyebilirsiniz. Bunu 1 yaşından küçük çocuklara vermeyin.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı: Ihlamur yaprağı tek başına kaynatıldığında da öksürüğe iyi gelmektedir. Ihlamuru daha etkili hale getirmek için ayva yaprağı beraber kaynatıp için. Bunu kendinizde içebilirsiniz. Yaşını doldurmuş olan çocuklara da verebilirsiniz.

Soğan Kürü 1: 1 tane beyaz soğan, 1 çay bardağı toz şekeri alınır. Soğan piyazlık yapar gibi doğranır ve çukur bir kaba konur. Toz şekerin tümü soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür. 1 saat sonra çukur kapta soğanın üstüne kadar suyunu bıraktığını göreceksiniz. Bu sudan istediğiniz zaman, istediğiniz aralıklarla en az 1 yemek kaşığı içe bilirsiniz. Şeker yerine balda kullanabilirsiniz. Başka bir soğan kürü de soğanı soyduktan sonra orta kısmını yani cücüğünü alın. Alttan büyük iğneyle derin delikler açın. Bir çay fincanına ya da bardağa soğanı oturtun. Oyduğun olduğu kısma balı boşaltın. Bardağa süzülen kısmı yiyin. Bu arada bal boşalınca bir kez daha balla doldurun. İki kez balın süzülmesi yeterli. İkiden fazla aynı soğanla bu işlemi yapmayın. Soğanı atın. 3 günden fazla bu yöntemi kullanmayın.

Turp Kürü: Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turpu alın. Üstünde kapak olacak şekilde kesin. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Sebze oyacağı ile içi oyularak boşaltın. Kabuğunu soymayın sadece güzelce yıkayın ve temizleyin. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla doldurun. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turpun suyu dışarıya doğru aktığını kasenin içine akmasını bekleyin. Bu suyu kendiniz ya da çocuğunuz sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı için. İçinde bal olduğu için kötü bir tadı yoktur. 12 saatte bir içine yine bir miktar bal daha ilave edin. Bunun nedeni turpun suyun iyice dışarı çıkmasını sağlamaktır. Kasedeki suyu kaşıkla için 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.

Diğer Notlar:  Boğmaca Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Önlenme

Kalp öksürüğünden önlenmenin en temel yolu sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamaktır. Sağlıklı yiyecekler yiyerek vücudun zarar görmesi engellenmeli ve düzenli beslenme yoluyla vücut her zaman dinç tutulmalıdır. Taze meyve ve sebze tüketilmeli, vitamin açısından zengin olan yiyecekler tüketilmelidir. Vücut çok fazla yorulmamalıdır. Düzenli bir dinlenme programı yapılmalı ve vücut rahatlatılmalıdır. Alkol kullanımı varsa kesinlikle bırakılmalıdır, çünkü alkol kalbe zarar verir. Sigara içen kişiler sigara kullanımını bırakmalıdır. Sigara ciğerlere çok büyük zararlar verir ve öksürüğe neden olur. Ciğerlerin kendi kendine yok olmasına neden olduğu için nefes darlığına yol açar ve günlük faaliyetleri de olumsuz yönde etkiler.

Önlenme Kalp öksürüğüÖksürüğün yanında damar tıkanmasına neden olduğu için kan dolaşımını yavaşlatır ve kalbin kan pompalamasını engeller. En az sigara ve alkol kadar kötü olan bir durum da stres yapmaktır. Stres neticesinde vücut istemsiz reaksiyonlar gösterir ve hastalıklara yol açar. Bu yüzden günlük olarak spor ve egzersiz yapmak, sıkıntı ve streslerden uzak durmak gerekir. Özellikle iş hayatı ve özel hayatı ayırarak iş yerindeki stres verici olayları iş yerinden çıktıktan sonra hemen unutmak gerekir. Oksijen terapisi ile nefes almak kolaylaştırılmalıdır. Oksijen terapisi nefes darlığını azalttığı gibi, gece uykularını da düzenli hale getirir ve rahat uyumanızı sağlayarak uyku esnasında uyanarak öksürmenizi engeller. Bunun yanında oksijen terapisi ile ruh haliniz daha iyi hale gelir ve stresten uzak olursunuz.

Sonuç olarak doğal olarak uygulanan yöntemler öksürüğü kesmeye yetmediyse ve öksürük aynı şiddette devam ediyorsa bu normal bir öksürük değildir. Bu aşamada doğal tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı görülür. Öksürüğün uzun süre kesilmemesi ve durmaması üzerine kalp ve akciğer kaynaklı olma ihtimali göz ardı edilmemeli ve göğüs hastalıkları doktoruna başvurulmalıdır. Kalp ve akciğer kaynaklı öksürüklerde ihmal ileri ki zamanlarda kötü sonuçlara yol açabilir. Kötü sonuçlara yol açmamak için erken teşhis ve erken tedavi uygulanması çok önemlidir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir