Havlayan Öksürük Neyle Tedavi Edilir?

Havlayan öksürük neyle tedavi edilirVücudun bir savunma mekanizması olan öksürük uzun süreli olarak görüldüğü takdirde ciddi hastalıkların belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Kişilerin doğru tedavi yöntemleriyle iyileşebilmesi için öncelikle branşında uzman bir doktora görünerek gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekmektedir. Öksürüğün kronik öksürük, alerjik öksürük, kuru öksürük, hırıltılı öksürük, boğmaca öksürük, havlayan öksürük gibi ve daha da fazla çeşidi bulunmaktadır. Her birisi için farklı yöntemler uygulanarak bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

Havlayan öksürük ya da havlar tarzda öksürük şeklinde nitelendirilen rahatsızlık kişinin öksürürken köpek havlamasına benzeyen bir ses çıkartmasından kaynaklı olarak bu şekilde adlandırılmaktadır. Öncelikle tanı konabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Belli bir yaş grubunda görülen bu rahatsızlık tehlikeli belirtiler gösterebilmektedir. 6 ay ve 3 yaş aralığında görülen rahatsızlık farklı belirtilerle kendini göstermekte ve farklı nedenlere dayalı olarak meydana gelmektedir. Bu durumda bilinçlenebilmek adına yazının devamını okuyabilirsiniz.

Havlayan Öksürüğün Başlıca Nedenleri

Havlayan öksürük genel itibariyle 6 aydan daha büyük bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerin panik yapmasına neden olan bu durum doktor yardımı olmadan çözüme kavuşturulamamaktadır. Her dönemde karşılaşılabilen bir durumdur ancak çoğunlukla kış ve sonbahar mevsimlerinde yaşanmaktadır. Virüse bağlı olarak gelişen bu rahatsızlığa krup adı da verilmektedir. Krup, üst hava yollarında meydana gelen şişkinlik sonucu akciğere hava girişinin engellenmesi olarak görülen bir hastalık türüdür. 6 yaşından büyük bireylerde görülme olasılığı düşüktür.

Krup hastalığının farklı nedenleri ve belirtileri mevcuttur. Virüse bağlı olduğu için bulaşıcı bir hastalıktır.

 • Krup hastalığı olan birinin öksürme ya da hapşırma sonucu olarak tükürük damlacıklarından yayılan ve havada asılı kalan virüsler bu rahatsızlığa neden olmaktadır.
 • Krup hastalığı olan kişiyle temas edildiğinde direk olarak bulaşabilmektedir.
 • RSV, Adenovirüs, İnfluenza gibi soğuk algınlığına sebebiyet veren virüsler aracılığıyla da bulaşabilmektedir.

Ayrıca viral bir rahatsızlık olan krup hastalığının kız bebeklerinden daha çok erkek bebeklerinde görüldüğü bilinmektedir, etkilenme oranları daha fazladır.Yetişkinlerde havlayan öksürük neyle tedavi edilir

Tehlikeli Belirtiler ve Komplikasyonlar

Halk arasında yalancı kuş palazı olarak da bilinen krup hastalığının farklı belirtileri vardır. Bu belirtilerin başlıcaları şunlardır:

 • Nefes alırken zorluk yaşanması
 • Köpek havlamasına benzeyen öksürük
 • Göğüste ileri çekilme ya da ötme gibi sesler
 • Deride ya da tırnak üstlerinde morluk
 • Hırıltılı şekilde solunum
 • Yüksek ateş
 • Ses tonunda kısıklık ya da kalınlaşma
 • Burun akıntısı
 • Boğuk ses
 • Geceleri huzursuzluk
Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Bunlar ve benzeri belirtiler çocuklar gece uykudayken meydana gelmektedir. Krup hastalığı acil bir durum olduğu için muhakkak hastanede tedavi olmayı gerektirir. Yüksek ateş görülmesi ya da belirtilerin tamamının görünmesi şart değildir. Bir ya da bir kaç tanesi bile kişide görülüyorsa krup hastalığından şüphelenilebilmektedir.

 

Hastalığa tanı koymadan önce başka ihtimaller de değerlendirilmelidir. Bu semptomlar devre dışı bırakıldıktan sonra tanı koymak daha sağlıklı olacaktır. Hastalık yaklaşık olarak bir hafta sürebilmektedir. Hafif semptomlar doktor aracılığıyla evde tedavi edilebilse de hastaneden doktor gözetiminde yatmak da gerekebilir.

Olası Hastalıklar

Yalancı kuş palazı olarak da bilinen krup hastalığı nefes borusunu ve bronşların enfeksiyn kapmasıyla meydana gelmektedir. Krup hastalığı tekrar eden bir rahatsızlıktır. Nefes almada zorluk çekmeye neden olur. Olası hastalıklar arasında solunum yetmezliği bulunmaktadır. Bu neden acil tedavi uygulanması gerekmektedir. Yutkunmada güçlüğe, halsizliğe, ağız çevresinde moraramaya neden oluyorsa hastaneye yatış yapılmalıdır. Ayrıca yabancı cisimlerin boğazda kalması da bu rahatsızlıkla karıştırılabilmektedir. Bunu ayırt edebilmek için boğazda, nefes borusunda yabancı bir cisim olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Tekrar eden krup hastalığı reflüye ya da alerjilere bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumu tetikleyen sebepleri teşhis edebilmek için gözlem yapılmalı ve doktor tarafından uygun görülen testler uygulanmalıdır.

İlaçlarla Tedavi

Krup hastalığı tanısı koyabilmek için laboratuvar testleri ve kültür testi yapılmasına ihtiyaç yoktur. Hastalığın tedavisinde %90 oranda ayakta müdahale gerçekleştirilmektedir ve tedavi süreci kolay işlemektedir. Ancak kalan ‘luk dilimde hastaneye yatış yaptırılarak tedavi uygulanmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde oksijen desteğiyle iyileştirme uygulanmaktadır.

Bu rahatsızlıkta antibiyotik ya da öksürük ilaçları kullanılmamaktadır. Daha çok acil bakım odalarında kortizonlu buhar verilir ya da iğne tedavisine başlanır. Tekrar eden krup hastalıklarında farklı rahatsızlıklar baş gösterebileceği için ileri seviyede tetkikler yapılarak tedavi genişletilebilmektedir.

Doktora gitmeden önce kendi kendinize bazı uygulamalar yaparak çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz.

 • Çocuk sakinleştirilebilir. Öncesinde sizin de sakin olmanız gerekmektedir.
 • Çocuk dik bir konumda oturtularak daha rahat nefes alması sağlanabilir.
 • Buhar inhalasyonu uygulanabilir. Sıcaksu açılarak çocuğun buharla temas etmesi sağlanabilir.
 • Çocuğun sıvı tüketimi arttırılabilir.
 • Çocuğunuzun ateşi varsa üzerindeki kıyafetler ve örtüler azaltılabilir.
 • Çocuğunuz acıktıysa pişirme işlemi uygulanmayan aperatif şeyler verilebilir.

 

Havlayan Öksürükte Antibiyotik Kullanımı

Havlayan öksürük rahatsızlığı viral bir hastalık olduğu için antibiyotiklerle ve öksürük ilaçlarıyla tedavi edilmesi mümkün değildir. Hastanede müdahale uygulanmalı gerekirse oksijen verilmelidir. Evde yaklaşık yarım saat buhar uygulaması önerilmektedir. Çocuğunuzun bu hastalığa yakalanmasını engellemek için hasta kişilerden uzak durması sağlanabilir. Hijyen açısından el ve yüz yıkama eğitimi erken dönemde verilebilir.

Diğer Notlar:  Balgamlı Öksürüğün Sebepleri Ve Tedavisi

Kuru Öksürükte İnhalasyon

Kuru öksürük boğazda tahrişe yol açan balgamsız bir öksürük türüdür. Bu durumu iyileştirmek için ilaç tedavisinin yanı sıra buhar yoluyla solunum yollarının açılması da sağlanmaktadır. Solunum yollarını açmak için kullanılan inhalasyon cihazı sayesinde sıcak buhar solunarak soluma tedavisi gerçekleştirilebilir. Bu uygulama hem evde hem de hastanelerde gerçekleştirilebilmektedir. Her yaş gurubu tarafından kullanılması uygundur. Kuru öksürük dışında öksürüğün tüm çeşitlerinde kullabılabildiği gibi havlayan öksürükte de kullanımı mümkündür ve ayrıca çok faydalıdır. Bu tedavi sayesinde bronşlar açılarak hastalığın etkisi azaltılabilmektedir. Daha rahat nefes alabilmeyi ve daha sakin olabilmenizi sağlamaktadır.

Cihaz kullanımında bazı ilaçlar da ilave edilebilmektedir. İlaç kullanımları için doktorunuza danışmakta fayda vardır. Cihaz kullanımı sırasında çocuğunuzu sakinleştirmeli ve ağlamamasını sağlamalısınız. Eğer çocuğunuz ağlamaya başlarsa solunum alması daha da güçleşecektir. Yeterli miktarda sıvı almasını sağlayarak gırtlağını yumuşatabilirsiniz. Eğer doktor gerekli görürse damar yolu aracılığıyla da sıvı enjekte edilecektir.

Halk Tedavi Yöntemleri ve Tarifler

Halk tedavi yöntemler tarifeleriHer hastalıkta olduğu gibi krup hastalığında da halk arasında yaygınlaşmış ve denenmiş çözüm önerileri mevcuttur. Tabi ki en doğrusu bir doktora başvurmaktır. Fakat rahatsızlık hastaneye yatırılacak kadar ileri seviyede değilse evde bazı yöntemler uygulanarak hastanın rahatlaması sağlanabilir. Ancak yine de bu yöntemleri uygulamadan önce bir uzmana danışarak hareket etmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Halk arasında uygulanagelen yerleşmiş tarifler ve yöntemler belli bir sayıyla sınırlandırılamaz. Sizler için en çok bilinen ve tercih edilenleri aktarmaya çalışacağız.

 • – Çocuğun bulunduğu odadaki hava nemlendirilebilir. Odada nemlendirici kullanılabilir ya da nemi arttırabilmek adına odada güvenli bir bölgeye bir kap sıcak su yerleştirilebilir. Bu işlem solunum yolunu rahatlatır ve öksürük ataklarını azaltır.
 • – Çocuklarının vücutları sulu tutulabilir. Sıvı yiyecekler tüketmesi sağlanarak enflasyonla mücadele arttırılabilir.
 • – Yarım bardak zeytinyağı içerisine 10 damla nane yağı ilave edilir. Çocuk yatmadan önce rahat uyuyabilmesi için bu karışımla göğüs bölgesine masaj yapılabilir.
 • – 2 yemek kaşığı jojoba yağı ile 15 damla kekik yağı karıştırılır. Bu karışımda göğüse masaj yapılarak rahatlama sağlamaktadır.
 • – Zencefil krup tedavisinde öksürüğü bastırıcı niteliktedir. Solunum yollarındaki iltihapları da azaltmaya yardımcı olur. Bir tencere içerisine 6 bardak su ilave edilir. İçerisine yarım fincan kadar dilim zencefil ve 2 adet çubuk tarçın konur. 20 dakika kadar kısık ateşte demlenir. Biraz soğuduktan sonra içine bal ilave edilir ve günde bir defa çocuğa içirilir. Bebeğe verecekseniz bal eklememelisiniz. Bir diğer zencefil tarifi de şöyledir; eşit oranda zencefil suyu, nar suyu ve bal karışıtırılarak günde 3 kez 1 yemek kaşığı verilebilir. Bu tarif bir yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.
 • – Bir antioksidan olan bal krup semptomlarını hafifletmeye yarar. Bir çay kaşık ılık su içerisine ya da süte az miktarda bal eklenir. Günde 3 defa içirilebilir. Ya da 2 tatlı kaşığı bal içerisine 1 çay kaşığı limon suyu eklenir ve bu karışım günde 3 defa çocuğa içirilir. İçerisinde bal olduğu için 1 yaş altı bebeklerde kullanımı uygun değildir.
 • – Zerdeçal nefes almayı kolaylaştıran bir diğer bitkidir. Zerdeçal ile bazı tarifler şunlardır:
  1. Bir bardak sıcak süt içerisine 2 çay kaşığı kadar toz zerdeçal ilave edilir. Günde iki defa içirildiğinde kalınlaşmış ses tonunu düzeltir.
  2. Bir bardak su içerisine 2 tatlı kaşığı kadar toz zerdeçal ilave edilir ve 2-3 dakika kadar kaynatılır. İçerisine bal ve limon suyu da eklenir. 1 yaş ve daha büyük çouklara günde iki defa içirilir.
  3. 1 yemek kaşığı toz zerdeçal ile 2 çay kaşığı bal karıştırılır. 1 yaştan daha büyük çocuklara günde 3 defa verilebilir.
 • – Az miktarda kurutulmuş kekik su ile kaynatılır ve ılıdıktan sonra içerisine bal eklenir. Bu karışım 12 aydan büyük çocuklara günde bir defa verilebilir.
 • – Çocuk gece uykusundayken sırtına bal sürülür. Bal üzeri kağıt havlu ile örtülür. 2 ya da 3 gece denendiğinde öksürük geçecektir.
 • – Nişasta ile su kaynatılır. İçerisine portakal ya da limon suyu ilave edilir. Dilerseniz pekmez de ekleyebilirsiniz. Bu karışım çocuğunuza ılık olarak içirilir.
Diğer Notlar:  Öksürük Bir Ay Boyunca Geçmiyor: Neler Yapılmalı

Bir çok farklı ad ile eşleşen krup hastalığı önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi süreci ihmal edilmeden uygulanmalıdır. Ebeveynler bu durumla karşılaştıklarında soğuk kanlı olmalıdır. Doktorla iletişime geçerek durum acilse hastaneye gidilmelidir. Çocuğun beslenmesi ve yaşadığı ortama hastalığa uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Diğer hastalarla temasından kaçınılmalıdır. bu noktalara önem verildiği takdirde krup hastalığı bir hafta gibi bir sürede geçecektir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir