Öksürük Esnasında Göğüs Kafesinde Ağrı: Olası Nedenler Ve Tedavi

Göğüs kafesinde ağrılı öksürükSolunum problemlerin en yaygın belirtisi, öksürük sırasında göğüs kafesinde acı hissedilmesidir. Akciğerler günlük yaşamda önemli bir rol oynarlar ve sürekli kullanılırlar. Bu nedenle, akciğerlerdeki enfeksiyon ya da herhangi bir rahatsızlık, öksürük sırasında ciddi bir ağrıya neden olabilir. Nedeni ne olursa olsun, bu durumla ilgili tıbbi yardım alınmalıdır.

Ağrının Olası Nedenleri

Asit reflüsü, ösafagus ve mide arasındaki boşluğun, yeterince hızlı kapanmaması sonucunda ortaya çıkar. Yemek yerken, yiyecekler ağızdan boğaza geçer, ösafagus boyunca ilerler ve mideye iner. Boşluk yeterince hızlı kapanmadığında, midedeki asit mideden ösafagusa geçer. Bunun sonucunda, acı veren bir öksürüğe ek olarak, göğüs kafesinde yanma hissi oluşur.

Kaburga Arası Nevralji

Kaburga arası nevralji, iltihap, hasar ya da bölgedeki sinirlere baskı sonucunda görülür. Bu sinirler, her 12 kaburga arasında bulunur. Göğüs kafesi çevresinde bir acı hissi olarak ortaya çıkar. Bu acı, yanma, spasm benzeri his, ağrı, kemirici his ve keskin bir ağrı olarak tanımlanabilir. Gülme, öksürme ya da derin nefes alma sırasında göğüsün hareketiyle birlikte acı hissi kötüleşebilir.

Bu hastalık, kaburgaların arasındaki sinirlerin hasara uğramasıyla ortaya çıkar. Bu hasar travma ya da bölgeye doğrudan ameliyatla hasar sonucunda görülebilir. Bölgedeki sinirlerin iltihabı için diğer nedenler, zona hastalığı, tümörler ya da kanser tedavisi için radyasyon terapisidir. Doktor, bu durumun tedavisi için, çeşitli ilaçlar önerebilir.

Üşütme Hastalıkları

Tüberküloza yakalanmış bir kişiler de, doktora gittiklerinde sıklıkla öksürürken göğüs kafesinde acı hissi deneyimlediklerinden yakınırlar. Bu hastalığa, mycobacterim tuberculosis adıyla bilinen bir bakteri neden olur. Bağışıklık sistemi zayıfladığı için akciğerlerde ciddi bir enfeksiyon meydana gelir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Ateş, bitkinlik, kilo kaybı ve ağrılı öksürükler, tüberkülozun belirtileridir.

Üşütme hastalıklarıAstımda, göğüs ağrısına ek olarak, sürekli öksürükler görülür. Bir virüs ya da bakteri varlığı olmadan akciğerlerin iltihaplandığı, kronik bir akciğer hastalığıdır. Havayollarının şişmesi sonucu, hırıltılı solunum ve öksürük görülür. Çoğu astım vakası, alerji kaynaklıdır.

Diğer Notlar:  Kuru Öksürük Ev Ortamında Nasıl Tedavi Edilir: Ilaçlar Ve Halk Yöntemleri

Bronşit, bakteri ya da virüs türlerinin bronş tüplerini enfekte etmesi sonucunda görülen bir hastalıktır. Bronş tüpleri enfekte olduğunda, hava yolları kesintili olur ve bu durum nefes almayı zorlaştırır. Akut bronşit, soğuk algınlığı ya da başka bir solunum yolu rahatsızlığı sonucu ortaya çıkar. Kronik bronşit ise, sıklıkla bronş tüplerinde uzun süreli iltihaba yol açan alerji ve astım sonucunda görülür.

Zatürre

Zatürre, çökmüş akciğerler olarak da bilinen diğer bir solunum yolu hastalığıdır. Hava girişi olduğunda, akciğerlerle göğüs arasındaki boşlukta, akciğerlerin yeteri kadar genişlemesi zorlaştığında, zatürre denilen durum oluşur. Zatürrede, akciğerlere dışarıdan büyük baskı vardır, yüksek seviyede acı hissedilir ve solunum zorluğu çekilir. Düzgün bir şekilde nefes alınamadığı için, vücut öksürük yoluyla hava almaya çalışır.

Göğüs Kafesi Travmaları

Göğüste meydana gelen travmalar minör ya da ciddi travmalar olarak sınıflandırılır. Göğüse bir darbe aldıktan sonra bile, ortaya çıkan ağrının bir kalp probleminden kaynaklı olup olmadığının tespit edilmesi önemlidir. Eğer kişide başka bir kalp problemi belirtisi görülmüyorsa, ağrı göğüs kafesi travmasından kaynaklıdır. Ciddi bir göğüs kafesi travmasından hemen sonra, acı ve zorlukla nefes alma belirtileri görülür. Çünkü bu durumda, göğüs kafesi içerisinde bulunan kalp, akciğer gibi organlar ya da kan damarları hasara uğramıştır. Bu aşamadan sonra, kişide şok belirtileri görülür. Ayrıca göğüs kafesine alınan darbeler, kaburgalarda kırıklara ya da çatlaklara yol açabilir.

Göğüs kafesi travmaları

Minör travmada ise, göğüs duvarında acı oluşabilir. Bu acı, omzun, kolun ya da göğüs kafesinin ani hareketiyle ortaya çıkar. Her minör travma göğüste acıya neden olabilir. Derin nefes alma, öksürme ya da hapşırma acıyı arttırabilir. Minör hasarlarda, hastanın doktoru ziyaret etmesine gerek yoktur. Evde yapılan tedavilerle iyileşme sağlanabilir.

Kalp Hastalıkları

Göğüste ağrı, basınç, solunum zorluğu ve göğüste rahatsızlık hisleri aynı zamanda kalp hastalıklarının belirtisidir. Fakat, kalp hastalığı durumu söz konusuysa bu belirtilerin yanında, bacaklarda ya da kollarda güçsüzlük, boyun, çene, boğaz, sırt ve karın bölgelerinde acı hissi ortaya çıkar. Eğer, göğüsteki rahatsızlık hislerine ek olarak, kişi de diğer belirtiler de görülüyorsa, acilen bir kardiyoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Akciğer Kanseri

Kronik öksürük ve göğüs kafesindeki ağrı belirtileri aynı zamanda akciğer kanseri belirtilerindendir. Fakat erken evrede bu kanser türü hiçbir belirti göstermez. Belirti göstermenden ilerlemesine devam eder. Kronik öksürük ve göğüs kafesindeki durumu ancak akciğer kanserinin ilerlemiş aşamasında görülür. Bu nedenle, bu konuda risk altında olan kişilerin düzenli olarak sağlık taraması yaptırmaları gerekmektedir.

 

Öksürük Esnasında Göğüs Kafesi Neden Ağrıyor?

Göğüs kafesindeki yaralar iltihaba neden olabilir. Bu iltihap, solunumda tıkanma ve ciddi öksürüklere neden olabilir. Ayrıca, göğüste yanma hissi meydana gelebilir. Çok fazla öksürme de, göğüs kaslarının çok fazla çalışmasına ve iltihaplanmasına neden olabilir. En sonunda kaslar hasar gördüğü için, sonraki öksürüklerde daha fazla acı hissedilebilir. Bu sebeple, öksürük sırasında göğüs kafesi ağrır. Eğer öksürük boğmaca hastalığından kaynaklıysa, göğüsün yan kısımlarında da rahatsızlık hissedilebilir. Çoğu zaman, kaslar dinlenme fırsatı buldukları zaman kendi başlarına iyileşirler.

Ortada

Göğüs kafesinin ortasındaki ağrıların sebepleri, kalp rahatsızlıkları, bronşit ve reflü olabilir.

Sağda

Zatürre, akciğer embolisi, kaslardaki hasar ve reflü, göğüs kafesinin sağ yanındaki ağrıya neden olan faktörlerdendir.

Solda

Zatürre, kalp krizi, kaburga arası nevralji göğüs kafesinin sol tarafındaki ağrıyla ilişkilidir.

Göğüs kafesinde öksürürken yanlarda meydana gelen ağrının başlıca nedenleri;

  1. Zorlanan kaslar
  2. Zatürre
  3. Akciğer zarı iltihabı
  4. Tüberküloz
  5. Çatlayan kaburgalar
  6. Akciğerlerde kan pıhtısı olması
  7. Aspergillosis enfeksiyonu
  8. Kaburga iltihabı
  9. Akciğer kanseri olabilir.

Yukarıda bahsedilen faktörler, göğüs kafesinde, sağda, solda ya da ortada ağrı oluşturabilir.

Hangi Doktora Gidilmeli?

doktorOrtaya çıkan göğüs ağrısının çeşitli sebepleri olabilir. Bu yüzden, göğüs ağrısının olası nedenine göre ilgili alanda uzman olan bir doktora danışılmalıdır. Eğer göğüs ağrısının zatürre, grip, akciğer zarı iltihabı gibi bir enfeksiyondan kaynaklı olduğunu düşünülüyorsa, göğüs hastalıkları uzmanı olan bir doktora danışılmalıdır. Kaburga kırığı ihtimali varsa bir ortopedi uzmanından yardım alınmalıdır. Kalp krizi riski olan hastaların ise, vakit kaybetmeden bir kardiyolog ile görüşmesi gerekir. Akciğer kanseri şüphesi var ise, bir onkolog tarafından tanı ve tedavi işlemleri yapılmalıdır. Bu ciddi sebeplere ek olarak, doktora gitmeye ihtiyaç duyulmayan hafif travmalar da mevcut olabilir. Öksürüğe ve ağrıya neden olan faktörlerin çok çeşitli olmasından dolayı, tanı ve tedavi de buna göre farklılık gösterir.

Diğer Notlar:  Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Öksürük sırasında Göğüs Kafesi Ağrıyorsa Hangi İlaç Alınmalı

1) Arter rahatlatıcılar: Nitrogliserin bu gruptadır. Tablet olarak alındığında, arter olarak adlandırılan damarları gevşeterek, kan akımının rahatça sürdürülmesini sağlar. Böylece ağrı azalır.
2) Ağrı kesiciler: Aspirin, naproxen ve ibuprofen gibi ağrı kesici hapların kullanılması ağrı ve şişliği azaltacaktır.
3) Sürekli devam eden bir öksürük için de öksürük şurubu kullanılması, öksürüğü ve neden olduğu göğüs kafesi ağrısını azaltacaktır.

Önlenme Yöntemleri

Öksürüğün ve göğüs ağrısının çeşitli sebepleri olduğundan dolayı, bu faktörlerin hepsine karşı çeşitli korunma yolları uygulamak gerekir.

Korunma yolları;

En önemli nokta sigara içmemek ve pasif içici olmamaktır. Pasif içici olmaktan kaçınabilmek için, sigara içilen ortamda bulunmayarak, akciğerleri korumak gereklidir. Çünkü sigara, öksürük ve göğüs ağrısının meydana geldiği; astım, akciğer kanseri, kronik akciğer hastalığı gibi rahatsızlıklara neden olabilen ana etkenlerden biridir.

GERD rahatsızlığına sahip insanlar da bu hastalıktan kaçınmak için, diyetlerini modifiye etmeli, reçetelerindeki ilaçları kullanmalı ve yatarken başları yüksekte olacak şekilde yatmalıdırlar.

Kronik akciğer rahatsızlığına sahip bir hasta için ise en iyi seçenek, doktorun yazdığı reçeteye uymaktır. Günlük hayatta da bu konuda alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Öksürüğe sebep olabilen her türlü enfeksiyon için soğuktan korunmalıdır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir