Gece Öksürüğü Nasıl Durdurulur

Gece öksürüğü nasıl durdurulurÖksürük; başta trake ve üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığın ortak belirtilerinden biridir. Etkili bir tedavi uygulayabilmek için öksürüğe eşlik eden diğer belirtilerin de doğru değerlendirilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Öksürük ile ilgi bilinmesi gereken ilk şey öksürüğün bir hastalık olmadığıdır. Öksürük, boğaz ve solunum yollarını temizlemek için vücut tarafından geliştirilen bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, birçok farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Öksürük türlerini balgamlı – balgamsız ya da kronik – akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırmak mümkündür. Balgamsız öksürük, genellikle sert şiddetli ve kurudur. Uzun süre devam ederse boğazda oldukça ciddi bir tahriş oluşturabilir.

Bunun yanında bir de boğazda oldukça rahatsız edici bir gıcık ve kaşıntı hissine neden olabilir. Eğer öksürük ile birlikte bir de balgam adı verilen ve mukustan oluşan, akışkan bir sıvı geliyorsa buna da “prodüktif yani balgamlı öksürük” denir. Balgamlı ve iltihaplı olan öksürüğün birçok farklı sebebi bulunabilmektedir. Balgamlı ya da kuru fark etmez, öksürük eğer 3 hafta ve daha uzun süre aralıksız olarak devam ediyorsa bu tip öksürüklere kronik öksürük adı verilmektedir. Kronik öksürük astım ya da alerjik nedenlere bağlı olabileceği gibi genetik nedenlerden dolayı da oluşuyor olabilir. Akut öksürük enfeksiyonları, öksürük türlerinin sonuncusudur. Akut öksürük de farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar sinüzit, farenjit, zatürre, nezle ve akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenler olarak sıralanabilir. Kronik öksürükler tedavi edilmediği zaman bazen senelerce sürebilir.

Öksürüğün bulaşıcı olmayan sebepleri nelerdir?

Öksürük pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğe neden olabilen başlıca hastalıklar aşağıda ki gibi sıralanabilir:

 • Nezle
 • Grip
 • Zatürre
 • Farenjit
 • Astım
 • Alerjik enfeksiyonlar
 • Geniz akıntısı
 • Reflü
 • Kalp yetmezliği
 • Tüberküloz
 • Akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar ve bunlar dışında birçok farklı hastalık da kuru öksürüğe neden olabilmektedir.
 • Sinüzit
 • Bronşit ya da sigara kullanmak ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Bununla birlikte; kronik kulak problemleri, çok uzun süreli olarak kullanılan tansiyon ilaçları ve en önemli neden olarak sigara kullanımı da öksürük nedenleri arasında sıralanmaktadır. Öksürük zaman zaman psikolojik nedenler ile de ortaya çıkabilmektedir.

Nöbeti durdurmak öksürüğü

Doğru bir tedavi yöntemi uygulayabilmek için öksürüğün süresinin ve şeklinin doğru bir şekilde tahlil edilebilmesi gerekmektedir. Doğru tahlil edilemeyen öksürüğe doğru tedavi yönteminin uygulanması pek mümkün değildir. En sık görülen öksürük türleri bulaşıcı olan ve bulaşıcı olmayan öksürükler olarak ikiye ayrılabilmektedir. Astım, reflü, kalp yetmezliği gibi her hangi bir mikrop ya da bakteriden kaynaklanmayan hastalıklardan dolayı oluşan öksürük, bulaşıcı olmayan öksürük türüdür.

Diğer Notlar:  Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Öksürük hangi hastalıkların belirtisi olarak kabul edilmektedir?

Birçok hastalığın en belirgin göstergelerinden biri öksürüktür. Uzmanlar öksürüğün meydana geliş şekli, zamanı, sıklığı ve şiddetine bakarak kişinin sağlık durumu hakkında fikir sahibi olabilirler. Öksürük bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörlerden de kaynaklanıyor olabilmektedir.

Öksürüğün başlıca göstergesi olan hastalıklar aşağıda ki gibi sıralana bilmektedir:

 • Geceleri ortaya çıkan, Şiddetli, kuru ve balgamsız öksürük çoğu zaman viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjik etmenlere bağlıdır.
 • Geniz akıntısı, sinüzit, baş ağrısı ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler kişi uykuya daldıktan hemen sonra ortaya çıkmaktadır.
 • Egzersiz, aşırı ve hızlı hareket, gülme ve ağlama gibi ani durumlarda artan öksürük genellikle astıma işaret etmektedir.
 • Kaba, boğuk, sert ve şiddetli ve daha çok havlar tarzda ortaya çıkan öksürük krupta görülmektedir. – – Gürültülü, metalik ve derinden değil de boğazdan gelen öksürük, trakeit adı verilen solunum yolu enfeksiyonunun göstergesi olabilmektedir.
 • Boğmaca adı verilen hastalık türünde öksürük nöbet şeklinde hastayı boğacak gibi ve haykırır tarzdadır.
 • Pnömoni (zatürre) ve tüberkülozda ise öksürük şiddetli ve kurudur.
 • Bronşiektazi, akciğer apsesi, verem, kistik fibrozis gibi akciğer hastalıklarında ise öksürük balgamlı bir şekilde gözlemlenmektedir.

Öksürük nöbeti nasıl durdurulmalıdır?

Özellikle sigara tüketen kişilerde zaman içinde solunan sigara dumanına bağlı olarak bronşlar aşırı miktarda balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli olarak devam ederse, öksürüğün artmasına ve dahası kronik hale gelmesine bile neden olabilmektedir. Bu hastalar, öksürüklerinin yalnızca sigaradan kaynaklı oluştuğunu düşünerek, fazla ciddiye almazlarve bir doktora görünme gereği duymazlar. Ancak, öksürük ile birlikte gelen balgamda kan gördüklerin anda öksürüğün başka bir nedene de bağlı olabileceğinden şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da yani öksürüğün başta ciddiye alınmaması da öksürüğün altında yatan ve ağır sonuçlar doğurabilecek olan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilmektedir. Dahası kan gibi ciddi bir belirti görmediklerinde doktora hiç gitmezler ve eğer ciddi bir hastalık varsa bunu da öğrenemezler.

Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de şiddetli ve kuru öksürükler kişilerde öksürük nöbetlerine neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, kusma, baş dönmesi ve hatta bayılma ile sonuçlanabilmektedir. Çok şiddetli öksürükler kasları yıpratır, vücudu yorar ve hastanın direncini oldukça düşürür, bu durum da idrar kaçırılmasına kadar birçok olumsuz sonuca neden olabilir. Göğüs kafesinde ve kaburga bölgesinde ağrılara ve kemiklerin incinmesine neden olarak fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok farklı ve oldukça ciddi soruna yol açabilmektedir.

Diğer Notlar:  Boğmaca Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Öksürükleri yumuşatmak için, birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer öksürük süresi 15 günü geçtiyse nasıl gerçekleştiğine, sıklığına ve şiddetine bakmaksızın muhakkak bir doktora gidilmesi ve tahlillerin yapılması gerekmektedir. Tahlil sonuçlarında öksürüğün ciddi bir nedeninin olmadığı saptanırsa o zaman ilaç kullanmadan bitkisel yöntemlerle de öksürüğü geçirmek ve tedavi etmek mümkündür. Öksürüğü yumuşatan ve hatta öksürüğü tamamen geçiren birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Öksürüğe bire bir çare olan bu tedavi yöntemlerinden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Bulaşıcı olmayan sebepler

Bu tedavi yöntemlerinden en etkili olanlarından biri ballı süttür. Ballı süt öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Sıcak 1 bardak sütün içerisine 1 yemek kaşığı bal karıştırarak özellikle yatmadan hemen önce sıcak sıcak tüketilen ballı süt boğazı yumuşatmakta ve tahriş olan bölgeleri onarmaktadır. Ayrıca ballı süt soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğü de kısa sürede tamamen geçirecektir. Öksürük tedavisi için balı, içine bir miktar karabiber atarak da tüketebilirsiniz. Karabiber mikropları öldürme ve enfeksiyonları geçirme etkisine sahiptir. Bunun yanında, en çok etki gösteren öksürük şurubunun da günde en az 2-2,5 LT su tüketimi olduğu unutmayın. Yeterli miktarda su tüketmediğiniz takdirde öksürük için uygulayacağınız tedavi yöntemleri de fayda göstermeyecektir.
Öksürük tedavisinde kullanılan bir diğer doğal tedavi yöntemi ise İki tatlı kaşığı dut pekmezi ve karabiber ile hazırlanan ev yapımı kür iledir. Doğal dut pekmezinin içine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve her gün günde bir kaşık alın. Kısa süre içinde öksürüğün tamamen geçtiğini göreceksiniz. Bu doğal ve ev yapımı kür hem yetişkinlerde ve hem de çocuklarda rahatlıkla kullanılabilir.

Öksürük tedavisinde oldukça etkili olan karabiberin bir diğer kullanım şekli de bal iledir. 1 tepeleme çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak hastaya verilir. Ardından da ılık süt içirilir. Bu yöntem yetişkinler için de oldukça etkilidir.

Özellikle çocuklarda etkili olan nişasta kürü de mükemmel bir doğal öksürük kesicidir. Hazırlanması ise oldukça basittir. 1 yemek kaşığı nişastayı yeterli miktarda suyla kaynatıp içine limon suyu ya da portakal suyu ekleyin, içine biraz da tatlandırmak için pekmez ya da bal ekleyin. Bu karışımı hastaya ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesildiğini göreceksiniz.

Diğer Notlar:  Boğaz Öksürüğü Ve Tedavisi

Bıldırcın yumurtasının özellikle çocuklar için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Bıldırcın yumurtasının faydalarından biri de güçlü bir öksürük kesici olmasıdır. Bir adet bıldırcın yumurtasını bir su bardağının içine kırın. Üzerine bir kaşık bal ekleyip karıştırın. Son olarak da bir bardak oda sıcaklığında ki sütü karışımın üzerine ilave edin. 15 gün süreyle her sabah aç karnına bu kürü çocuğunuza içirin. Öksürüğün geçtiğini ve alerjik şikayetlerin de ortadan kalktığını göreceksiniz. Bu kürün düzenli olarak en az üç ay uygulanması gerekmektedir.

Yetişkinlerde öksürük nasıl tedavi edilmektedir?

Yetişkinlerde öksürük tedavisi çocuklarınkine oranla bünye daha dayanıklı olduğu için daha çok çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanabilmektedir. Eğer özel bir alerjisi bulunmuyorsa bitkisel ve doğal öksürük tedavisi yöntemlerinin hemen hemen hepsi yetişkinlere uygulanabilmektedir. Yetişkinlerde de eğer öksürük bu doğal tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa muhakkak bir doktora başvurulması gerekmektedir.Yetişkin tedavisi

Öksürük tedavisi uygulandığı sırada hastanın muhakkak sıcak ve steril ortamda bulunması gerekmektedir. Çünkü hem çocuklarda ve hem de yetişkinlerde öksürüğü en çok tetikleyen etmenler özellikle soğuk hava ve mikroplu, bakterili ve dumanlı havalardır. Öksürük bir çeşit solunum yolu rahatsızlığı olduğundan havanın temiz ve steril olması tedavi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

 

Öksürük tedavisinde tıbbi ilaçlar ne zaman ve hangi durumlarda kullanılmalı?

Öksürük eğer 15 günden fazla sürdüyse muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Uzmanlar ilk 15 günlük öksürüğün normal olarak kabul edildiğini ve herhangi bir tedavi gerektirmediğini ve hatta bu 15 günlük öksürüğün bünyenin savunma mekanizması için faydalı olabileceğini söylemektedirler. Ancak öksürüğün süresi 15 günü geçtiyse ve bu süreçte şiddeti azalmadan devam ediyorsa o zaman muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Doktor yaptığı tahliller sonucunda öksürüğün ciddi bir hastalıktan kaynaklamadığını tespit ederse o zaman ilk olarak doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu tedavi yöntemlerinden yukarıda detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Eğer öksürük doğal tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa o zaman doktor kontrolünde tıbbi ilaçlar kullanılmalıdır. Sağlık sektöründe öksürük kesici olarak kullanılan oldukça etkili ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanırken doktorun önerdiği sıklık ve doz asla aşılmamalıdır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir