Ev Şartlarında Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Ev şartlarında öksürük nasıl tedavi edilirKış aylarının gelmesi ile birlikte bozulan havalar soğuk algınlıklarına, bağışıklık sisteminin düşmesine, grip ve solunum yolları hastalıklarına yol açmaktadır. Dikkat edilmediği zaman hastalıklar kronikleşebilmekte ve tedavileri uzun sürmektedir. Özellikle çocuklar daha hızlı hasta olabilirler ve sağlıklarına kavuşmaları yetişkinlerden daha uzun zaman alabilir. Bu gibi durumlarda hastane, poliklinik ve sağlık ocaklarına gitmeden önce evde bitkisel tedaviler uygulanabilmektedir.

Evde yapılacak tedaviler ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek bitkisel kürler hastalıklardan korunma oranınızı yükseltmektedir. Kış aylarında etrafta görülebilecek en belirgin semptom öksürüktür. Öksürüğün tedavisi yapılmazsa sürekli hale gelir ve kronikleşir. Solunum yollarında oluşan bu iltihap ve tahrişler neticesinde nefes almak zorlaşır, yutkunmakta ve konuşmakta zorluk çekilir.

Öksürük son aşamaya gelmeden, evde bulunan malzemeler ile yapılabilecek karışımlar öksürüğün tedavisini kolaylaştırabilmektedir. Boğazda oluşacak tahrişler düzenli gıda kullanımları ile düzeltilebilmektedir. En sonunda öksürük kaynaklı ciğerlerde yerleşmiş mukus atılmış olur. Tamamen çözülmediği durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Öksürüğün nedenleri

Öksürük yaratan birçok neden olabilir. Bunların başında soğuk algınlığı, grip ve akut bronşit gibi sebepler gelmektedir. Soğuk algınlığı ile birlikte solunum yolları tıkanır ve bu tıkanıklığı önleyebilmek için öksürük refleksi oluşur. Yani öksürük rahat nefes alabilmemiz için vücudumuzun bir çeşit tepkisidir aslında. Solunum yollarımızda oluşan tıkanıklığın bir çeşit dışa vurumudur. Soluk borumuzda sinir uçları bulunmaktadır. Bu sinir uçları mikrop ya da yabancı maddeler ile uyarıldığında öksürük oluşmaktadır.

Alerjenler vücudumuza solunum yolu ile girdiğinde vücut kendine zarar verebilecek bu maddeleri öksürük ile dışa vurmaktadır. Oluşan öksürük oluşacak enfeksiyonla karşı bir önlemdir. Özellikle ev hanımları ve hizmet sektöründe yer alan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Çamaşır deterjanı, boyalar, temizlik malzemeleri ve parfümlerle sürekli temas eden kişilerde görülebilir.

Öksürüğün nedenleriSigara gibi zararlı maddelerin dumanına uzun süre maruz kalmakta aynı sonuçları doğurmaktadır. Ciğerlerde oluşan fazla dumanın dışarı atılması için öksürük devreye girer. Vücudumuzun bu tip kimyasal içeren maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunmaktadır.

Yabancı ve büyük bir maddenin yutulması sonrasında maddenin boğazda kalma ve yutulamama durumları oluşabilir. Bu tip durumlar sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Şiddetli öksürük ile boğazdan geçmeyen maddenin dışarı atımı sağlanır.

Astım bir nefes hastalığıdır. Astımın en önemli belirtisi de öksürüktür. Eğer öksürük uzun sürüyorsa yani 1 aydan fazla devam ediyorsa astım tetkikleri için tıbbi uzmanlara başvurmak gerekmektedir. Bahar aylarında öksürük sıklaşıyorsa polen alerjisi kaynaklı astım olabilir.

Stresli bir dönemden geçiliyorsa ve uyku problemi oluştuysa öksürük oluşabilmektedir. Bu durum herhangi fiziksel bir hastalığı işaret etmese de sinir uçlarındaki değişimlerden dolayı meydana gelmesi mümkündür.

Tüberküloz hastası olan kişilerde kanlı ve kuru öksürükler meydana gelmektedir. Bu tip hastalarda kuru öksürük görülmektedir.

Ev ortamında tedavi yöntemleri

Öksürüğün süreleri bulunmaktadır. Bu sürelerin en başında başka semptomlar yok ise 2 – 3 gün için süren öksürükler için doktora gitmeye gerek olmayabilir. Bu durumlarda evde yapılacak tedavi ile öksürüğün şiddeti ve sıklığı azaltılabilir. Oluşturduğu tahriş ve yanma hissi en aza indirgenebilmektedir. Özellikle her kış hasta olma olasılığı çok fazla olan kişiler de öksürük başlamadan önce önlemini alarak, kışı rahat bir şekilde geçirebilmektedirler. Alınacak önlemler öksürük sonrasında oluşabilecek diğer hastalıklara karşı da bir önlem olacaktır. Çünkü öksürük esnasında bağışıklık sisteminin gücünde azalmalar yaşanmakta, diğer hastalıklar için uygun ortam hazırlanmaktadır. Evde uygulanacak basit ve hızlı yöntemler ile harika sonuçlar alınabilmektedir.

Diğer Notlar:  Kuru Öksürük Nöbeti Çabuk Durdurma Yöntemleri

Ev ortamında tedavi yöntemleriBu konulara dikkat ettikten sonra öksürüğü hafifletici ve sonlandırıcı ve evde tedaviyi sağlayan yiyecek ve içecek tüketimine özen gösterilmelidir.

 • Kekik – Bal: Kekik birçok hastalığa iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkidir. Kekiğin keskin kokusu solunum yollarında da düzelmelere sebep olmaktadır. Kekiği yemek, yoğurt gibi yiyeceklerin içine katarak bol bol tüketimini sağlayabilirsiniz ama en öksürüğü geçirecek en doğru kullanımı kekik çayıdır. Tavsiyelerden biri sıcak içecekler olduğu için, kekik çayının içine bir çay kaşığı bal konulduğunda boğazın yumuşamasına da sebep olur.
 • Karabiber Çayı: Karabiber başlı başına mikrop atıcı özellik taşımaktadır. Kokusu buruna çekildiğinde dahi hapşırık isteği uyandıran karabiber, çay halinde içildiğinde öksürüğün giderilmesi içim bitkisel bir antibiyotik halini alır. Karabiber bitkisini kaynatıp çay yapabileceğiniz gibi, siyah çay içine de bol karabiber baharatı da atarak kullanabilirsiniz.
 • Limon Suyu – Bal: Bal boğazı yumuşatmaya yaradığı için, limon suyu da C vitamini açısında kuvvetli olduğu için birlikte kullanılırlar. Taze sıkılmış limon suyunun içerisine, tadını seyreltecek şekilde bal konulur ve karıştırılır. Eğer çok ekşi ya da tadı ağır ise üzerine biraz ılık su eklenebilir.
 • Pekmez: İster elma, ister dut, ister elma pekmezi olsun hiç fark etmez. Pekmez kıvamlı ve besin değeri yüksek olduğundan öksürüğe en hızlı etki eden etkenlerden biridir. Yutmakta zorlanılır ise biraz ılık su ile karıştırılıp kıvamı bozmadan içmek gerekir.
 • Zencefil: Bütün kışı zencefil tüketerek ve hastalanmayarak geçirmeniz mümkündür. Antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Sürekli kullanım sağlamak açısından biraz balın içerisine rendelenmiş ya da toz haline getirilmiş zencefil konulup karıştırılmalıdır. Gece yatmadan ve sabah kalkıldığında birer kaşık yutulur ise öksürük hızla iyileşir.
 • Meyve Kabukları: Kış aylarında tüketilen meyvelerin kabukları aslında bir şifahanedir. Örneğin ayva, elma ve limon kabuğu bir arada kaynatılabilir. Kaynatılan bu karışıma ıhlamur, taze ada çayı, karabiber eklemek mümkündür.
 • Soğan: Kulağa pek hoş gelmese de soğanın suyu yani özü çok başarılı bir antioksidandır. Mikropların kırılımında hızlı bir tedavi oluşturur. İnce ince kıyılan soğanın özü bir bardağa alınmalı ve acı tadının kırılması için içine biraz bal eklenmelidir. Öksürük tedavisinde en makullerinden biridir.
 • C Vitamini: Evde C vitamini deposu olan meyveleriniz mevcut ise sürekli tüketmelisiniz. Hem direncinizi arttırır hem de var olan mikropların kırılımında önemli bir yardımcıdır. Mandalina, portakal, greyfurt ve limonu sık sık tüketmek gerekmektedir.
 • Bitki Çayları: Ada çayı, yasemin, ıhlamur, rezene, kuşburnu gibi bitki çayları boğazınızı sıcak tutmanızda ve öksürüğünüz azalmasında yardımcı olmaktadır. Paket çaylar yerine bitkileri demleyip içerseniz daha net sonuçlar alabilirsiniz.
Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Kış aylarında özellikle çocuklar çok sık öksürük krizlerine tutulabilmektedirler. Gece gelen öksürük atakları çocuğu rahatsız etmekte ve uyku düzenini bozmaktadır. Eğer çocukta başka hastalıklar yok ise sadece öksürük mevcut ise evde yapılabilecek bu karışımları çocukların yiyebileceği şekilde bal ile hazırlamak gerekecektir. Çocuğun sırt ve boyun bölgesi her daim sıcak tutulmaktadır. Öksürükler aralıksız ve çocuğun nefesi kesilecek kadar oluyorsa, yattığı yerden kaldırarak dik konuma getirmeli ve en hızlı hali ile ılık su içirmeniz gerekmektedir.

Durmayan öksürük krizleri için doktorunuzla görüşmeniz lazımdır.

Alerjik öksürük

Alerjik Öksürük, alerjilere ya da kimyasal madde solunması sonucunda ortaya çıkan öksürük tipidir. Kimyasal maddeye çok fazla maruz kalan kişilerde boğazda tahrip oluşur. Bu tip bir öksürük oluştuysa koku ve duman olan ortamlardan uzaklaşmak gerekmektedir.

Öksürük tipimiz, hastalığımızın ne olduğu hakkında fikir verebilir. Düzenli takip ile hastalık gelmeden durdurmak mümkün olabilmektedir. Alerjik öksürük dışında diğer öksürük tipleri şunlardır:

 • Kuru öksürük, en sık görülen öksürük türüdür. Genelde soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, sinüzit, akut bronşite bağlı olduğundan herkesin yaşama ihtimali yüksektir. Kuru öksürük zamanla boğaz tahrişine sebep olabilir ve yutkunmalar da zorluk yaşatabilir. Kuru öksürük başladığı an önlem almak gerekmektedir. Sigara kullanımı ya da kullanıldığı ortamda bulunma, kimyasal madde soluma, yabancı madde yutma gibi etkenler de kuru öksürüğe sebep olabilmektedir.
 • Balgamlı öksürük bakteri, virüs ve mantarlar sonucu oluşmaktadır. Balgamın oluşma sebebi akciğerde yerleşmiş enfeksiyondur. Bu enfeksiyon sebebiyle öksürük esnasında balgam da ciğerden atılır. Balgam oluştuğu sürece hastalığın bulaşıcılığı devam eder. Balgamlı öksürük yaşanırken başka insanlarla tokalaşmamak ya da sarılmamak gerektiği gibi, kişinin kullandığı peçete, mendil gibi ağzı kapayıcı malzemelerinde sürekli değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü atılan balgam bu yollarla tekrar vücuda geri alınabilmektedir. Eğer hasta halsizlik sebebi ile uzun süreler bir odada kalacaksa, odanın sürekli havalandırması ve havada olan enfeksiyon damlacıklarının arındırılması gerekmektedir. Öksürüğün havadan bulaşmadığını düşünmek yanlış bir inançtır. Bu tip virüsler havada asılı kalırlar ve solunum yolu ile atılan bölgeye tekrar geri dönerler.
 • Hırıltılı öksürük, bronşların daralmasından ötürü ortaya çıkmaktadır. Nefes alıp verirken akciğerden ıslığa benzer sesler gelmektedir.
 • Psikolojik öksürüğün sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte stres anlarında ortaya çıkar ve kuru tipte öksürüklerdir. Bulaşıcı değillerdir ama uzun süre devam edebilirler.

Bulaşıcı olmayan öksürük

Eğer öksürük alerjik ve ya da mide reflüsünden dolayı kaynaklanıyorsa yani kronik bir kuru öksürüğe dönüştüyse bulaşıcı değildir.

Bulaşıcı öksürük

Fakat öksürük esnasında geniz akıntısı oluşuyorsa başkalarına bulaşması mümkündür. Bu sebeple hapşırırken yapıldığı gibi, öksürürken de ağzı kapatmak gerekmektedir. Öksürük enfeksiyona sahip kişi ile tokalaştığınızda, sarıldığınızda, öpüştüğünüz de hatta aynı ortamda bulunduğunuzda bile bulaşabilir. Çünkü havaya dağılan mikroplar nefes yolu ile vücuda alınır ve mikrop üretmeye başlar. Hasta olan kişilerle yakın temasta bulunmamak, aynı ortamda bulunmamak ve kullandığı çatal, kaşık, bıçak gibi aletleri kullanmamak gerekmektedir.

Diğer Notlar:  Öksürük Esnasında Göğüs Kafesinde Ağrı: Olası Nedenler Ve Tedavi

Öksürük bulaştıysa öksürüğün seyrini kontrol etmek gerekecektir. Kısa süreli öksürüklerde, öksürüğün şiddeti azalır ve zamanla hafifler. Devam etmeyen öksürükler için doktora danışmanıza gerek yoktur. Fakat öksürük beklenenden uzun süre devam ettiyse ve herhangi bir azalma olmadıysa, bunun yanında da ateş ve vücut kırgınlığına dönüştüyse muhakkak bir doktora gitmek gerekebilir. Başkasında bulunan ve kolay atlatılan enfeksiyon ve öksürük sizin içinde aynı süre devam etmeyebilir. Bağışıklık sistemi ve beslenme alışkanlıkları herkeste farklıdır. Nasılsa geçer düşüncesi ile beklemek yalnızca öksürüğün şiddetini arttıracaktır.

Önlenme yöntemleri

Öksürük başlamadan önlenmesi için bir takım hususlara önem verilmesi gerekmektedir:

 1. Bol bol su içilmelidir. Su, akciğerinize yapışmış ve mukus halinde bulunan yapışkan maddenin sökülümünü ve vücuttan atılımını kolaylaştırmaktadır.
 2. Sıcak içeceklere ağırlık verilmelidir. Öksürük boğaz tahrişi yarattığından dolayı yutkunmada ve nefes almada zorluk yaratır. Sıcak içecekler içildiğinde boğaz yumuşar ve tahrişin etkileri biraz olsun azalır.
 3. Alkol, sigara ve kafeinden uzak durulmalıdır. Hatta sadece kendimiz değil etrafımızda oluşacak duman ve zararlı madde yoğunluğundan da uzak durulmalıdır. İyileşme sürecine girmiş öksürüğü tetikleyebilir ve hatta daha kötü bir hale getirebilir.
 4. Kış aylarında ise boğaz bölgesi sıcak tutulmalıdır. Kuru öksürüğe sebep olan soğuk algınlığını arttırmamak gerekmektedir.
 5. Gargara yapılmalıdır. Evde eczaneden aldığınız halihazırda bir gargaranız yok ise tuzlu su ya da limonlu su ile gargara yapılabilir. Boğazda yerleşen bakteri ve virüslerin kaybolmasında yardımcı olacaktır.
 6. Balgamlı öksürükler akciğer yolu ile oluştuğu için akşam yatmadan evvel sırta, ciğer bölgesine ısıtılmış havlu koymak ciğerleri yumuşatabilmektedir.

Öksürük, hastalar tarafından pek dikkate alınmasa dahi bazı hastalıklarında habercisi olabilmektedirler. Bu sebeple basit bir öksürük olarak görülmemeli ve devam ettiği günlerde şiddetinin ve sıklığının kontrolleri devamlı yapılmalıdır. Uzun süren ve kronikleşen öksürükler hayatı fazlasıyla zorlaştırdığından ihmal edilmemesi gerekmektedir. Özellikle öksürük sırasında kan geliyor ve vücudunuzda kasılmalar meydana geliyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Evde tedavi yöntemlerini uyguladığınızda öksürüğünüz hemen kesilmese bile büyük ölçüde azalacaktır. Fakat evde dahi olsa uyguladığınız tedaviye sürekli devam etmek ve aksatmamak gerekir. Tedaviniz devam ederken bol su içmeli ve soğuğa çok çıkmamaya özen gösterilmelidir. Kış aylarında toplu yerler mikrop ve virüs açısından çok tehlikeli olabilir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir