Öksürükte Etkili Masaj Teknikleri

Öksürükte etkili masaj teknikleriUzun süreli öksürük, kişileri alternatif tedavi çözümleri aramaya yönlendirmektedir. Öksürük, bir hastalık değil, birçok hastalık ve koşullarla bağlantılı bir semptomdur. Bazı durumlarda öksürük, hastalığı değil, vücudun çok tozlu bir oda gibi temiz olmayan bir ortama karşı savunması anlamına gelir. Öksürme, aşırı mukus veya duman da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıkları solunum sisteminden temizleyen refleks aktivitesidir. Bazı durumlarda, öksürük, daha derin bir hastalığa işaret edebilir. Üç haftaya kadar süren öksürükler akut, sekiz haftaya kadar devam eden öksürükler akut ve kronik arası, sekiz haftadan uzun süren bir öksürük ise kronik bir durum olarak değerlendirilir.

Masaj Nasıl Etkisini Gösterir?

Masaj, sağlıkla ilgili tıptan oldukça farklı bir yaklaşım benimser ve hastalığa neden olan bir virüs ya da bakteri ile mücadele etmek yerine vücudun dengesini ayarlayıp, tam 10 bölgeye yeniden enerjik bir akış sağlamayı amaçlar. Masaj uzmanı, vücudun çeşitli bölgelerine ve belirli organlara karşılık gelen ayaklar, eller veya kulaklardaki belirli alanlara baskı uygular ve bedenin dengesini düzelterek, vücudun kendini iyileştirme potansiyelini harekete geçirmek ister.

Masaj Uygulamasının Endikasyonları

Masaj, lenf akışını artırmaya yardımcı olmak için kullanılanan bir tekniktir. Lenf akışının artmasıyla bağışıklık fonksiyonu artar. Zararlı maddeler dokulardan çıkar ve düğüm noktalarında nötralize edilir. Ayrıca, lenf akışındaki artışın, lenfositleri arttırıcı bağışıklık fonksiyonu üretimini arttırdığını göstermektedir.

Masaj türleri

Lenf sistemi, vücudu sürekli sağlıklı tutmak için çalışır. Lenf sistemi olmasaydı vücut balon gibi şişer, hücreler sıvı ile dolardı. Pek çok kişi, hafif ağrıların, düşük enerjinin ya da soğuk algınlığı ve gribe karşı duyarlılığın ve halsizliğin bir lenf sistemi ve zayıflamış bir bağışıklık sisteminden kaynaklanabileceğini bilmemektedir.

Diğer Notlar:  Yetişkinlerde kuru öksürük tedavisi: tıbbi ilaçlar ve halk tedavi yöntemleri

Masaj Türleri

Bu çözümler arasında drenaj masajı, akupresür masajı, kavanozlu vakum masajı, tuina masajı ve bal gibi doğal gıdalar ve yağlar ile yapılan masajlar yer almaktadır.

Öksürük Tedavisinde Drenaj Masajı

Tüm Lenf Drenaj teknikleri bir temel hareket temel alınarak oluşturulmuştur. Araştırma, başlangıç lenfatlarının açıldığını ve lenf nişlerinin düz bir gerdirme ile uyarıldığını, ancak küçük bir yanal hareketle daha da çoğaldığını buldu. Bu 2 hareketten sonra, ilk lenfatiği kapatmak ve lenf kanallarından emilmek için tamamen serbest bırakılmamız gerekir. Bu sıfır basınç fazında deriden tamamen bağlantı kurmayın, sadece basıncınızı hiçbir şeye geri getirin. Döndüğünüzde deriyi de yanınıza çekmeyin, tek başına kendiliğinden geri gelmesine izin verin.

Bu temel lenfatik teknik bir daire benzeyebilir ve durağan daireler olarak adlandırılır. Tüm hareketler bu ilkeye dayanıyor. Bu hareketi yönlendirirken, lenfleri doğru düğümlere doğru itmeli, böylece son yanal germe hareketi ile düğüm noktalarına doğru ilerletmek gerekir.

Başlangıç lenfleri derinin üstünden gerilerek açılması sağlanmalı daha sonra serbest bırakılmalı ve lenf damarlarının pompalaması için beklenmelidir. Bunun ne kadar yüzeysel olması gerektiği unutulmamalıdır.

Eğer el ile kas hissediliyor ise veya cildin altında başka bir doku var ise, çok fazla baskı uygulanıyor demektir.

Drenaj masajında önemli olan 4 ana unsur vardır. Bunlar;

  1. Doğru basınç, cildin üzerinde ellerin kaymayacak kadar derin fakat deri altında ağrı hissettirmeyecek kadar da hafif olandır. Hafif bir baskının hiç fayda sağlamayacağı düşünülür. Bu sebeple, genellikle masajlar sert biçimde yapılır. Aslında tam tersi yani hafif basınç uygulanır ise, kişi çok daha fazla verim almış olmaktadır.
  2. Ovma yönü büyük önem taşır, çünkü hep akışı doğru düğümlere doğru itmek gerekmektedir. Eğer yanlış yöne itilir ise, masaj etkili olmayacaktır.
  3. Lenf drenaj teknikleri yapılırken ritim çok önemlidir. Çünkü doğru ritim ve hızla başlangıçta lenfler açılır ve sonra kapanmasına zin verilir ve daha sonra bu lenf için, damar boyunca emilmesine verilen kısa bir süre vardır. Uygun bir ritim aynı zamanda, parasempatik sinir sistemini uyararak, hastanın rahatlamasına neden olmaktadır.
  4. Hafif vuruşların sırasına da dikkat edilmelidir. Bir alandaki ödem boşaltmak istendiğinde, daima boşaltmakta olunan düğümün yakınından başlanır. Teknikleri gerçekleştirirken daima lenf düğümü yönünde ovulması gereklidir. Daha sonra çalıştıkça, düğümden daha ileri ve uzağa gidilmelidir. Her zaman ödem düğüm yönüne geri itilir. Bu şekilde, lenfi hareket ettirmek için bir yol açmakla birlikte, ödemi lenf düğümüne çeken bir emici etki de yaratırız.
Diğer Notlar:  Sigara Öksürüğü: Kurtulma Yöntemleri

Nokta Masajı

Nokta masajı diğer adıyla akupresür masajıdır. Vücudun birçok önemli noktası ile yapılır.

İlk basınç noktası, Adem elmasının hemen altında bulunan büyük bir boşluktur. İşaret parmağı, basınç noktasına yerleştirilir ve 2-3 dakika boyunca basınç uygulanır. Bu hareket, boğazda tıkanıklık hissedildiğinde her gün 3-4 kez yapılabilir. Kuru öksürük, boğaz ağrısı, göğüs tıkanıklığı ve bronşitten kurtulmaya yardımcı olur. Sadece tek bir parmak kullanarak, rahatsız edici koşullar kolayca atlatılabilir.

Bu noktalar da kürek kemiklerinin omuriliğe yakın olan yerlerindedir. Boğaz ağrısı, öksürük tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İşaret ve orta parmaklar bu basınç noktalarına yerleştirilir ve 7 ila 8 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapılır. En iyi sonucu almak için her gün üç kez tekrarlanmalıdır.

Bu basınç noktası da öksürük, tiroid dengesizlikleri, boğaz sorunları, boyun ve omuz sorunlarını azaltmaya yardımcı olur. Boyun çevrilince tepesinde çıkıntı yapan omurda bulunur. En iyi sonucu almak için bu noktaya dairesel hareketlerle 2 ila 3 dakika boyunca masaj yapılmalıdır.

Bu teknik için iki tenis topu kullanmak gerekir. Topları aralıklı olarak yere koyup, kürek kemikleri arasına gelecek şekilde kalp seviyesinde uzanılır. Gözler kapatılır ve derin nefes alınır. Nefes alırken köprücük kemiklerinin altındaki noktalara bastırılır. Bu, öksürüğün hafifletilmesi için daha hızlı bir etki sağlayacaktır.

Kavanoz (Vakum) Masajı

kavanoz (vakum) masajıKavanoz masajı, düşük hava basıncında küçük bir alan oluşturan, özel masaj kavanozlarıyla yapılan bir tedavidir.

Kavanoz masajının temel şifa gücü, kavanozların uygulandığı alanlarda kan dolaşımının iyileşmesidir, lenf süzülür ve dokular gerekli besinleri alırlar. Kavanoz masajı ödemleri azaltmada de etkilidir. Bu masajın etkisiyle vücut derisi altındaki yağ depolama alanları ve yapışıklıkları yok edilir, yağ dokusu yumuşatılır ve şişmeler hafifletilir.

Diğer Notlar:  Ev Şartlarında Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Vakum masajı genellikle vücuda statik kavanoz uygulamasıyla karıştırılır ancak bunlar farklıdır. Statik kavanoz uygulaması, kavanozları belirli bir bölgeye yerleştirmeyi içerirken, kavanoz masajı sırasında dairesel, çizgi veya zikzak hareketleri ile vücut boyunca hareket ettirilir.

Bal Masajı

Öksürük için doğal bal, göğüse ve sırta sürülür. Daha sonra bir bez ile örtülür. Biraz bekletilir ve ardından dairesel hareketler ile masaj yapılır. Bal, mukusu yumuşatıp çözecektir.

Kontrendikasyonları

Akut iltihap, bakterilerin, virüslerin ve zehirlerin neden olduğu kontrendikasyondur. Dokular kızarıklık eşliğinde tıkanıklıkla dolu ve acı verici olur. Bu masajlar ile toksik maddeler vücuda yayılabilir. Durumun akut olmadığı bir zamanı veya vücudun bölgeyi temizleme fırsatı bulmasına kadar birkaç gün beklemek en iyisidir.

Dolaşım sisteminde, kan pıhtılaşmasına yol açabilir.

Eğer kalp yeterli işlev görmüyor ise, ödem damar dönüşüm eksikliğinden dolayı lenfodinamik olabilir. Kalpte daha fazla sıvı pompalanması, onu gerçek durumdan daha fazla zorlayabilir. Kişi, masaj sırasında çok fazla ağrı duyuyorsa, tedavi sonlanmalıdır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir