Çocuklarda alerjik öksürük: belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda-alerjik-öksürükAlerjilere bağlı olarak meydana gelen sürekli öksürüklere, alerjik öksürük denilmektedir. Bazı durumlarda hastalara alerji teşhisinin konulabilmesi için tanımlayıcı bir işaret olmaktadır. Bazen ise alerji teşhisi konulduğu halde gerekli tedavisi yapılmayan hastalarda görülmektedir.

Alerjik öksürükler, solunum yollarında meydana gelen tahriş nedeni ile görülmektedir. Nefes ile solunan alerjenler uzaklaştırılmak için doğal olarak öksürük meydana gelmektedir. Özellikle çocuklarda bu durum daha fazla görülmektedir. Çocukların solunum yolları içerisinde kalan küçük parçalar mukusların oluşmasına neden olmaktadır. Bu mukuslarda enflamasyona yol açmaktadır. Tam bu noktada, çocukların solunum yollarını temizlemek ve açık tutmak amacı ile öksürük gerekmektedir. Bahar alerjisi yaşayan bazı çocuklarda burun arkasında sızıntı meydana gelmektedir. Bu da büyük ölçüde öksürüğü tetiklemektedir.

Kronik olarak meydana gelen öksürük, tıbbi olarak bir problem olduğunu göstermektedir. Bu öksürük alerjilerin nedeni ile meydana gelmiş olabileceği gibi, astım ya da solunum yollarında oluşan başka bir bozukluk sebebi ile de meydana gelmiş olabilmektedir. Bir başka önemli hastalık olan reflü hastalığı da çocuklarda görülen alerjik öksürüğün sebebi olabilmektedir. Solunum yollarını tıkayan bir parça, öksürüğün daha hırıltılı olmasına neden olmaktadır. Bu durumdaki çocuklarda, kronik enflamasyon nedeni ile göğüste sertlik görülmektedir.

Ağız yolu ile solunan havanın içinde yer alan oksijeni akciğerdeki hava keseciklerine ulaştırmayı başaran soluk boruları, özel bir döşeme ile kaplanmaktadır. Mukoza denilen bu döşeme tabakası, dış ortamda bulunan tozlar, mikroplar ve çocukların vücudu için yabancı sayılabilecek maddeler ile bir gün içinde çok kez temas etmektedir. Çocukların vücutları için zararlı olan maddeleri tanıma ve temizleme görevi olan mukozalar, vücut için çok önemlidir.

Bazı çocuklarda doğuştan meydana gelen ve genetik özellik olarak oluşan soluk borusu, dışarıdan gelmiş olan yabancı maddelere normalinden daha fazla cevap vermektedir. Verilen bu aşırı cevaplar esnasında, soluk borusunun kasları kasılır ve salgılar artar. Bu esnada damarlar da sıvı sızdırarak dokuyu şişirmektedir ve bu nedenle de hava yolu daralmaktadır. Bu nedenle çocukların nefes alması zorlaşmaktadır. Öksürük genel olarak bir hastalık değildir ve diğer hastalıkların bir habercisidir. Çocuklarda görülen alerjik öksürükler, akciğer enfeksiyonlarının ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir habercisidir.

Alerjik-öksürüğün-bronşit-veya-boğmacaya-bağlı-öksürükten-ayırt-edilmesiÇocuklarda görülen öksürükler, hava yollarında yer alan reseptörler ile ortaya çıkmaktadır. Tamamen fizyolojik bir olay olarak meydana gelen alerjik öksürüğün karakteri ve ona eşlik eden diğer özellikler çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde, ilk bir aylık zamanda anatomik bozukluklar daha sıklıkla görülmektedir. Bir yaşına kadar olan ve süt çocuğu denilen dönemde ise viral olan üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve zatürree gibi alerjik yapı ile ilgili olan etkenler öksürüğe neden olmaktadır.

Diğer Notlar:  Öksürüğe Karşı İlaç Karışımı — Doğrusunu Seçiyoruz

Okul çağı öncesi dönemlerde ise görülen öksürüğün en önemli nedeni viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile yabancı cisim aspirasyonudur. Tümör ya da alerjik yatkınlıklar da alerjik öksürüğün çocuklarda görülmesinin nedenleri arasındadır. Bu nedenlere göre uygulanan tedavi yöntemleri de değişeceğinden hastalığın belirtilerine dikkat etmek çok önemlidir. Bu belirtilere göre hastalığın türü, nedenleri ve tedavi yöntemleri belirlenir. Aşağıda çocuklarda görülen öksürüğün belirtileri anlatılmıştır.

Ek Belirtiler ve Tespiti

Çocuklarda görülen alerjik öksürüklerin birçok farklı belirtisi görülmektedir. Çocuklarda görülen alerjik öksürük nedeni ile soluk borularında kasılma meydana gelmektedir. Ayrıca şişmeye de neden olan bu durum soluk borusunun içinin aşırı miktarda yapışkan salgı ile dolmasına neden olmaktadır. Bu nedenle havanın geçmesi de zorlaşmaktadır. Bu durumda görülen nefes darlığı, ağız kısımlarının morarması, sık sık nefes alma, hırıltılı bir şekilde soluma ve karın ağrısına sebep olmaktadır. Viral olarak gerçekleştirilen solunum esnasında veya çocukların çok fazla hareket etmesi ile efor harcaması ile görülmektedir.

Çocuklarda görülen sinüzit gibi sorunlar tedavi edilmediği zaman özellikle sabaha karşı öksürükler artmaktadır. Bu da çocuklarda görülen öksürüğün kısa süreli olmayan alerjik bir öksürük olduğunu göstermektedir. Sabaha karşı görülen bu öksürük, çocukların uyanmasına neden olacak kadar şiddetli de olabilmektedir. Öksürük beraberinde nefes darlığı ve hırıltı da görülmektedir. Bu durumlarda genel olarak acil servislerde ya da evde verilmiş olan nefes açıcı buhar ile öksürük tedavi edilebiliyor ise, çocukta astım ya da bronşit hastalığının varlığı tespit edilmiş olmaktadır.
Çocuklarda görülen astım ya da bronşit gibi durumların nedeni % 90 oranında alerjiktir. En sık olarak okul çağında olan çocuklarda görülmektedir. En sık nedenleri ise küf, ev tozu ya da çayır otlarının polenleridir.

Alerjik Öksürüğün Bronşit Veya Boğmacaya Bağlı Öksürükten Ayırt Edilmesi

Kış ayları ile birlikte çocuklarda görülen hastalıklar da artmaktadır. Çocukların genelinde görülen alerjik öksürükler, bronşit ya da boğmaca hastalıkları nedeni ile görülen öksürükler ile karıştırılabilmektedir. Her öksüren çocuğa alerjik öksürük veya bronşit teşhisinin koyulması yanlıştır. Bunun ayrımını gerekli kontroller yapan doktorlar yapmaktadır.

Diğer Notlar:  Balgamlı Öksürüğün Sebepleri Ve Tedavisi

Çocuklarda görülen grip hastalığı çok ağır geçiyor ise ve iki haftadan daha fazla süren öksürükler meydana geliyor ise ve bununla beraber nefes sıkışması yaşanıyor ise bronşit hastalığından söz edilebilmektedir. Bu durumdaki çocuklarda öksürük çok sık olmaktadır ve uyuduktan ortalama iki saat sonra öksürük başlamaktadır. Çocuk bu durumda öksürük nedeni ile uykudan bile kalkmaktadır. Bronşit ve boğmaca gibi durumlarda görülen öksürükler, kuru şekilde değil balgamlı şekilde görülmektedir.

Öksürük Türleri

Çocuklarda görülen öksürükler, çok çeşitli türlerde görülebilmektedir. Bu öksürük türlerine göre de tedavi yöntemleri çeşitlendirilmektedir. Çocuklarda görülen öksürük türleri şunlardır:

  • Kuru öksürük.
  • Balgamlı yani ıslak öksürük.
  • Boğmaca öksürüğü.
  • Kurup öksürüğü.
  • Hırıltılı öksürük.
  • Psikojenik öksürük.

Kuru Öksürük

Balgamın olmadığı ve genel olarak irritasyona bağlı olarak görülen bir öksürük türüdür. Genel olarak soğuk algınlığına bağlı olarak görülmektedir. Laranjit, bademcik iltihabı ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları kuru öksürüğün oluşmasına neden olmaktadır. Alerji nedeni ile meydana öksürükler de genel olarak kuru öksürük olmaktadır. Alerjik astım hastalığında da kuru öksürük görülmektedir. Evdeki toza bağlı olarak ya da sigara nedeni ile oluşan irritasyona bağlı olarak görülen öksürükler de kuru öksürüktür. Alerjik astımdan başka oyuncağın herhangi bir parçası ya da kuruyemişlerin akciğere kaçması nedeni ile medyana gelen öksürüğü de kuru öksürük denilmektedir.

Islak Öksürük

Genel olarak akciğerlerde görülen enfeksiyona bağlı olarak görülen öksürüklere ıslak öksürük denilmektedir. Bir diğer adı da balgamlı öksürük olan ıslak öksürüğün en önemli nedeni, akciğerde görülen enfeksiyonlardır. Hava yollarında görülen sıvı ya da mukusun etkisi ile görülmektedir.

Komplikasyonlar

Çocuklarda görülen alerjik öksürükler, bazen istenmeyen komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu komplikasyonlardan en önemlisi öksürük krizidir. Bir anda gelen bu kriz, hastanın nefessiz kalmasına neden olmaktadır ve bu da ciddi problemleri meydana getirmektedir. Bununla beraber görülen aşırı yüksek ateş ve benzeri durumlarda çocukların daha kötü olmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde doktora gidilmesi gerekmektedir.

Nasıl tedavi edilir Çocuklarda alerjik öksürük

Teşhis: Hangi Testler Yaptırılmalı

Öksürük sorunu görülen çocuklarda, bu sorunun nedeninin ve öksürüğün türünün belirlenmesi için test yapılması önerilmektedir. KOAH belirtisi de olabilecek öksürük, ciddi sorunlara da neden olabilmektedir. Bu nedenle yapılacak olan testler çok önemlidir. Bu durumda yapılacak olan en önemli test; nefes ölçüm testidir. Basit olan ve herhangi bir ağrıya neden olmayan bu test öksürük, nefes darlığı ya da balgam gibi şikâyetlerin herhangi birisi görüldüğünde yaptırılmaktadır.

Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Öksürük Krizi Nasıl Durdurulur?

Bazı durumlarda çocuklarda aniden gelişen öksürük krizleri görülmektedir. Bu krizler baş dönmesi, bayılma ve baş ağrısını da beraberinde getirebilmektedir. Bu krizler kasları yormaktadır. Bu da çocukların idrar kaçırmalarına neden olmaktadır. Öksürükleri yumuşatmak amacı ile sütün içerisine bal karıştırılarak çocuğa içirilebilir. Bununla beraber balın içerisine karabiber atmak da öksürüğün şiddetini azalmaktadır. En etkili öksürük ilacı ise bol su içmektir. Öksürük krizlerinde hastanın paniklememesi için ona destek olarak hemen hastaneye götürülmelidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastaya ilk olarak gerekli testler yapılarak hastalığın türü ve şiddeti belirlenmektedir. Buna göre de en uygun olan tedavi yöntemine geçilir. Hastanın öksürük şiddetini azaltmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Polen gibi alerjik reaksiyonlardan uzak durulması önerilen hastaya, şurup tedavisi de uygulanabilmektedir.

Herhangi bir çözüm bulunmadığı zaman anti-enflamatuar ilaçlar yazılarak daha kapsamlı alerji testleri yapılmaktadır.

Tedavi İçin Kullanılan İlaçlar

Öksürük için verilen ilaçlardan birisi Levopront tablettir. Bu ilaç, öksürük refleksi üzerine etki ederek öksürüğün azalmasını sağlamaktadır. Bir diğer ilaç olan Dropolev oral damla da öksürüğün azalmasını sağlayan bir ilaçtır. Lunges şurupta öksürük tedavisi için kullanılan bir ilaç türüdür. Pulmorest Fort şurupta çocuklarda görülen öksürük sorunları için tercih edilen etkili ilaç türlerinden biridir.

İnhalasyon Tedavisi

Soluma terapisi denilen inhalasyon tedavisi, çocuklarda görülen ve geçmeyen şiddetli öksürüklerin tedavisi için kullanılmaktadır. En etkili tedavi yöntemlerinden biri olan soluma terapisi, ev kullanımı için uygun olan bir yöntemdir.

İnhalasyon tedavisi

Halk Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda görülen öksürükler için genel olarak ballı süt veya karabiberli süt içirilmektedir. Genelde ıhlamur da halk tarafından uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Öksürük için uygulanan bir diğer etkili doğal tedavi yöntemi de bala limon sıkılarak tüketilmesidir.

Önlemler

Öksürük sorununun azalması için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Öncelikle odalar her gün düzenli olarak havalandırılmalıdır. Ayrıca öksüren çocuğun yastığının üzerine bir yastık daha koyularak yatırılmalıdır. Çocuğun boğazında oluşan tahrişin azalması için süt ya da ıhlamur içirilmelidir. Öksüren kişi sıcak bir duşa girdirilerek nemli ve buharlı havayı soluması sağlanır. Boğazdaki mukusu azaltmak için bol bol su ve buna benzer sıvı tüketilmelidir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir