Boğaz Öksürüğü Ve Tedavisi

Boğaz öksürüğüÖksürük bir hastalık değildir. Boğazın kendini temizlemesinin bir yöntemidir. Öksürükler kısa sürelidir. Eğer öksürüğünüz bir kaç haftadan fazla sürüyorsa doktora gitmelisiniz. Bazen öksürük başka hastalıklarında habercisi olabilir. İlk olarak grip gibi hastalıkların neden olduğu bilinse de aslında havadan, içtiğiniz sudan, sigaralı ve tozlu ortamlar buna neden olmaktadır.

Boğaz Öksürüğünün Oluşum Nedenleri

Boğaz öksürüğü diğer bir adıyla kuru öksürük olarak bilinmektedir. Kuru öksürük oluşmasının büyük nedenlerinden biri mevsimsel geçişlerdir. Vücudun mevsim değişikliklerini kabullenmemesi sonucu oluşmaktadır. Bu durum daha çok kış aylarında görülmektedir. Bunun nedeni havadaki nemin azalmasından kaynaklanmaktadır. Havanın kuru bir soğuk olması vücut direncini düşürmektedir. Çok fazla sıcak tüketimi veya soğuk tüketimi boğazın tahriş olmasına sebep olmaktadır. Tüketilen sıvının ılık olmasından her zaman fayda vardır. Bu aynı zamanda vücut sağlığınız için de önemlidir. Boğaz öksürüğü ne kadar basit görünse de aslında ciddiye alınacak bir durumdur. Çünkü her öksürük ciğerlerinizin zarar görmesine neden olmaktadır. Bazen bu gibi durumlar ciddi anlamda üst solunum yollarına kalıcı zararlar verebilmektedir. Hatta boğaz kuruluğunun yanında gıcık olarak adlandırdığımız boğazda gıcıklık olarak görülür. Bu gıcık kriz olarakta bilinir Mutlaka bir doktora görünmeden kendi kendinize evde tedavi yöntemlerine başvurulmamalıdır. Evde uyguladığınız tedaviler rahatlamanızı sağlayabilir fakat kesin bir tedavi yöntemi değildir. Sadece tedavi sürecini geciktirmiş olursunuz. Bu yüzden ilaç alırken evdeki yöntemleri de yardımcı yöntemler olarak yapabilirsiniz.

Boğaz Öksürüğünün Oluşum Nedenleri

İlaç Tedavisi Süreci

İlaç tedavisine başlamadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kendi kendinize ilaç almamalısınız. Boğaz öksürüğü tedavisinde daha çok gargara ve öksürük şurupları kullanılmaktadır. Eğer boğaz iltihaplanmış ve zarar görmüşse pastille yumuşatılarak antibiyotik tedavisine başvurulmalıdır.

Diğer Notlar:  Havlayan Öksürük Neyle Tedavi Edilir?

Halk Arasında Bilinen Tedavi Yöntemleri

 1. Sürekli üst üste su içmeniz gıcığınızı geçirmemektedir. Ağzına bir küp şeker alarak emmelisiniz. Kırmadan yemelisiniz. Bazen bu yöntemi yarım su bardağı sıcak suya 2 adet küp şeker koyarak karıştırın. Su biraz ılık olduktan sonra içebilirsiniz. Bu hem boğazınızın yumuşamasına hem de gıcığınızın geçmesine yardımcı olacaktır.
 2. Karabiber çayı yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar taze çekilmiş karabiberi bir fincana koyun. Daha sonra üzerine 2 kaşık bal koyun ve üzerine sıcak suyu ilave edin. 10- 15 dk dinlendikten sonra ılık bir şekilde tüketin. Bu karışım aynı zamanda bir antibiyotik kadar faydalıdır. Balın ve karabiberin bu gibi durumlar da büyük bir faydası görülmektedir.
 3. Boğaz ağrısındaki en önemli faktörlerden biri de asitli yiyeceklerdir. Alkollü asitli ve kafeinli içecekler tüketmemeye çalışın. Bu tür içecekler içinde bulundurdukları maddelerden dolayı boğazın daha çok tahriş olasına neden olacaktır.

İlaç tedavisi Boğaz öksürüğü

Gargara Ve Bitkisel Kürler

 1. Gargara yöntemini de bu gibi durumlarda oldukça etkilidir. Adaçayını ve ebegümecini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Gargaraların ağız içerisindeki mikropları öldürdüğü için tedavi yönteminde oldukça çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.
 2. Nane ve limonu demleyerek de gargara yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bol bol vitamin almaya dikkat etmeliyiz. Özellikle C vitamini almaya özen göstermeliyiz.
 3. Yarım su bardağı sirke ile gargara yapabilirsiniz.
 4. Bir adet turbu güzelce rendeleyip suyunu iyice sıkın. Turp suyu ile balı karıştırın. Bu bitkisel kür karışımı İçin. Daha sonra öksürüğünüzün kesildiğini göreceksiniz.
 5. Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı toz tarçın ve bir çay kaşığı karabiber koyup demlenmesini bekleyin. Ilık şekilde tüketin.
 6. Ilık bir bardak süte bir tatlı kaşığı bal ekleyerek karıştırıp için.
 7. Bal limon karabiber ve sirkeyi karıştırarak bir kür haline getirin ve yavaş yavaş yiyin.
 8. Kuru öksürüğün kesilmesi için balgamın tamamen sökülmesi gerekir. Balgamın tamamen sökülmesi için normal bilinen bir kaşık çayı bir bardağa koyun ardından 1 yemek kaşığı kadar limon suyunu üstüne koyun, ardından bu karışımı içtiğiniz de iki gün içinde kuru öksürük geçecektir.
Diğer Notlar:  Alerjik öksürük şurupları, aerosol ve diğer tablet ilaçlar

Kuru öksürüğün tekrarlamaması için soğuk ve sıcak içecekler yerine düzenli olarak ılık içecekler içmelisiniz. Kuru öksürük çok uzun bir süre geçmez ise bir doktora danışılmalıdır.

Öksürükle Birlikte Gelen Alerjik Durumlar Nelerdir?

Alerjik bronşiyal astım: Çocuklarda daha çok görülen kronik solunum yolundan kaynaklı bir rahatsızlıktır. Sürekli olan öksürük krizleri, özellikle geceleri çoğalan öksürük, boğazda zorlama ve nefes almada güçlük gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Nefes alıp vermede sıkıntıya neden olur. Bu gibi rahatsızlıklar da özellikle solunum daralmakta, ciddi solunum sıkıntısına neden olmaktadır. Sıklıkla evde toz olması mevsimler polenler, hayvan tüyü küf mantarları ve hamam böceği astım ataklarını tetikleyen durumlar genelde alerjik durumlardır. Üst solunum yolu enfeksiyonları da en önemli atakların nedenleridir.

Alerjik rinit (saman nezlesi): Alerjik rinit, tüm yıl boyunca veya mevsimsel olarak görülmektedir. Mevsimsel alerjik rinitin en sık nedeni polen yani çiçeklerden kaynaklıdır. Bu nedenle ilkbahar ayında daha sık görülmektedir. İlkbahar aylarında gözlerde sulanma, kaşıntı ve üst solunumda burun akması kaşıntısı ve tıkanıklığı ile hapşırık olarak belirtileri görülmektedir. Mevsimsel alerjik rintte ilkbahar ile birlikte ot ve ağaç gibi bitkilerin polenlerinin doğaya yayılmasından kaynaklıdır. Bu nedenle tüm yıl boyunca görülmektedir.

Atopik Dermatit Ve Besin Alerjileri: Çocukluk döneminde küçük yaşta görülen alerjik bir hastalıktır. Atopik dermatiti bebeklerde görülen ve besin alerjisi neden olmaktadır. Besin alerjisi bebeklerde oldukça önemli bir konudur. Alerjiyi önleyen en önemli besin arasında inek sütü ve yumurtadır. İçerisindeki vitamin değeriyle oldukça önemli besinlerdir. Boyunda, yüzde, vücutta, bacaklarda kaşıntılı, kuru deri lezyonları görülmektedir. Bu gibi durumlara dikkat edilmelidir.
Besinsel alerjiler zaman zaman da sadece sindirim sisteminden kaynaklı durumlarda olabilir. Beslenme problemleri, huzursuzluk, kabızlık, reflü, mukuslu ve kanlı dışkı yapan besin alerjisi belirtileri olabilir.

Diğer Notlar:  Kronik Öksürük Nasıl Ve Neyle Tedavi Edilir

Geçmeyen öksürüğün Nedeni Astım Mıdır?

Sürekliliği olan öksürük krizleri, özellikle gece daha sık görülmektedir. Hatta bu krizler o kadar sık olur ki gece uykudan uyanmanıza neden olur. Bazen göğüsten duyulan hışıltı, hızlı nefes alıp verme, sıkışma hissi duyarlılığın bir belirtisidir. Başka bir hastalığında nedeni olabilir. Alerjilere duyarlılığı olan bireylerde üst solunum yolu enfeksiyonlarının akut gibi rahatsızlıklardan daha fazla etkilendikleri görülmektedir.

Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Öksürüğün nedenlerinin altında mikroplardan kaynaklı bir hastalık varsa, enfeksiyon tedavisi yapılmalıdır. Reflü için asit giderici tedavisi uygulanmalıdır. Astımda nefes açıcı tedavi gibi nedene yönelik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. 3 haftayı geçen her öksürüğün mutlaka bir hekime gidilmelidir. Bu alana göğüs hastalıkları uzmanı doktorları bakmaktadır. Bunların yanı sıra özellikle bazı solunum yolu mikrobik hastalıkları sonrasında, bazen haftalarca aylarca süren kuru öksürük görülebilir. Bu öksürük süreci doktor veya uzan kişiler tarafından kontrol altına alınarak tedavi edilmelidir. Öksürüğe neden olan hastalığın tanısı aylar sürebilir. Öncelikle durumdan emin olmak için akciğer filmiyle birlikte mutlaka solunum yolları testi, sinüs filmi, reflü testleri de yapılmalıdır. Nedeni mutlaka bulunarak doğru bir tedavi uygulanmalıdır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir