Öksürük Bir Ay Boyunca Geçmiyor: Neler Yapılmalı

Uzun süreli öksürüğün nedenleriBir kişi tam 1 aydan beri öksürüyor ve de bu öksürüğü bir türlü geçmiyor ise bunun sebebinin, iyileşmesi zor olan soğuk algınlığı mı yoksa daha ciddi bir şey olup olmadığı, ancak doktora muayene olduğu zaman anlaşılır.

Herkes öksürür ve kimse ara sıra olan öksürük konusunda endişelenmez. Saman nezlesi, yaygın olan bronşit ve pnömoniye kadar birçok akut hastalık tekrarlayan öksürük üretir. Ancak akut hastalığa eşlik eden öksürük, birkaç gün ile birkaç hafta arasında düzelir. Buna karşılık, kronik öksürük, üç ila sekiz haftadan uzun süren, bazen aylar hatta yıllarca süren öksürük olarak tanımlanır.

Haftalarca süren kronik öksürük hiç de nadir değildir. Dünyada sigara içmeyen kişilerin kronik öksürük şikayeti, doktor ziyaretlerinin en yaygın beş nedeni arasında yer almaktadır. İnatçı öksürüğün temelinde ne olduğunu kesinlikle sadece bir doktor söyleyebilir. Bu konuda birçok araştırma yapılmıştır. 2006 yılında gerçekleştirilen çalışmada, ortalama yaşları 48 olan, altı ay süren öksürüğü olan kadınların yüzde 39’unun astımı, yüzde 9’unun kronik üst solunum yolu öksürük sendromu (sıklıkla postnazal damla olarak bilinir) ve yüzde 9’unun gastroözofageal reflüsü olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak, 11 kişide de hem amfizem hem de bronşit içeren ciddi, ilerleyici bir hastalık olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı vardı. KOAH hastalığına herkes yakalanabilir fakat sigara içen kişilerin yakalanma riskleri daha yüksektir. Genel olarak, tüm dünyada neredeyse 600 milyon KOAH’lı kişi olmasına rağmen, yarısı hastalığa yakalandığını bilmemektedir.

Uzun Süreli Öksürüğün Nedenleri

Öksürük, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görülen semptomlarından biridir. Soğuk algınlığına ve gribe eşlik eden burun tıkanması, ateş gibi diğer semptomlar viral bir enfeksiyonun öksürüğe neden olduğunu göstermektedir.

Öksürük, diğer tüm semptomların ötesine geçebilir. Ciğerlerdeki hava yolları hassaslaşıp iltihaplanır. Bu meydana gelirse, buna kronik üst hava yolu öksürük sendromu (veya postnazal damla) denir.

Daha ciddi bir solunum yolu enfeksiyonu olan, bakterilerin veya virüslerin neden olduğu pnömoninin belirtileri arasında yeşilimsi bir mukus üreten bir öksürük, ateş, titreme, göğüs ağrısı, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı bulunur. Pnömoni antibiyotiklerle tedavi edilir ve genellikle iki ya da üç hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı ile gribe benzer şekilde, öksürük hastayı çok daha fazla uğraştırır.

Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Havadaki çeşitli kirleticiler ve irrite ediciler, kalıcı öksürük yaratabilir. Dumana kısa süreli maruz kalmak bile, yine öksürük, balgam ve akciğer hava yolları tahrişine neden olabilir. Duman ayrıca, alerji, astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Soğuk algınlığından kurtulamama ve ani bir virüs saldırısı gelişimi eşiğinde olan mukuslu öksürük var ise, muhtemelen hastada, akciğerlerdeki geçiş yollarını iltihaplandıran bir durum olan akut bronşit var demektir.

Öksürük ve göğüs tıkanıklığına ek olarak, bronşit ateş, titreme, ağrı, boğaz ağrısının yanında diğer gribe benzer belirtiler üretebilir. Bu belirtiler genellikle birkaç gün içinde kaybolur, ancak öksürük haftalarca devam edebilir.

Öksürük bir türlü geçmiyor ise veya akut bronşit gelişiyorsa, bu daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Akut bronşit akut yani kısa süreli demektir ve kronik bronşitten farklıdır. Kronik bronşit akciğerlerin devam eden tahriş nedeniyle aşırı mukus ürettiği ve bir KOAH formu olarak kabul edilen bir durumdur.

ACE inhibitörleri, yüksek tansiyon ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç türleridir. Her yıl ACE inhibitörleri için neredeyse 42 milyon reçete yazılır ve bu ilaçları kullanan yaklaşık 5 kişiden 1 kişide kuru öksürük gelişir. Bazı insanlarda öksürük ilacı bıraktıktan sonra bile haftalarca sürebilir. Kadınlar, Afrikalılar, Amerikalılar ve Asyalılar, diğer insanlara kıyasla daha çok ACE inhibitörü öksürüğü geliştirme riski altında olabilir.

Doktora danışmadan reçeteyle verilen bir ilacı rastgele alma alışkanlığı hemen durdurulmalıdır ve ACE inhibitörleri, kan basıncını düşürmek için önemli ilaçlardır. Bu da, ACE inhibitörü öksürüğünden daha ciddi bir durumdur. Öksürüğün ilaca bağlı olduğu düşünülüyor ise doktora danışmak gereklidir.

Allerjik Reaksiyon

Astım hastalarının genellikle allerjileri de olmaktadır. Astımı olmayan insanlarda bile polen, toz, tüy gibi diğer hava yolu tahriş ediciler, burun tıkanması ile hapşırık gibi belirtilerle birlikte öksürüğe neden olabilecek bir allerjik reaksiyon olan alerjik riniti tetikleyebilir.

Öksürüğün allerji kaynaklı olup olmadığı, belirli durumlarda ortaya çıkıp çıkmadığı ancak takip edilerek belirlenebilir. Kuru, polenlerin yoğun olduğu günlerde, klimalı bir odaya girildiğinde öksürük sihirli bir şekilde durursa ya da kediye veya köpeğe her dokunulduğunda daha da kötüleşirse, muhtemelen kişinin allerjisi var demektir. Allerjik öksürüğün ne tarafından tetiklendiğinden emin olunamıyorsa, doktora gidilmelidir. Bu sayede, alerji tespit etmek için cilt testi veya kan testi yapılabilir.

Diğer Notlar:  Yetişkinlerde kuru öksürük tedavisi: tıbbi ilaçlar ve halk tedavi yöntemleri

Sigara Öksürüğü

Sigara içen kişilerde sürekli bir balgam üretilir. Bu da öksürüğe sebep olmaktadır. Sigaradan dolayı öksürülüyorsa bırakılmalıdır çünkü sigara içmek, en sonunda kansere neden olabilmektedir.Sigara öksürüğü

Reflü Hastalığı

Mide asidi, zayıf kapak nedeniyle yemek borusuna geri döndüğünde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Başlıca semptomlar Mide ağrısı ve yanması, ağızda acımsı bir tat hissi, öksürük, göğüs ağrısı ve hırıltılı solunumdur. Aslında, reflü oldukça yaygındır fakat kronik öksürüğe neden olduğu pek bilinmemektedir.

Kronik Hastalıklar

Astım, akciğerlerdeki hava yollarının iltihaplanma ve şişme eğilimi gösterdiği kronik akciğer hastalığıdır. Göğüs sıkışması, nefes darlığı, hırıltılı solunum ile birlikte olan öksürük, astımın karakteristik semptomu olup, geceleri veya sabahın erken saatlerinde yoğunlaşmaya eğilimlidir. Astım belirtileri aniden başladığından, astım atağı olarak da bilinir. Her yaşta başlayabilmesine rağmen, astım genellikle çocukluk çağında gelişir. Astım tetikleyicileri herkes için farklıdır bunlar; egzersiz, soğuk algınlığı, sigara dumanı, parfüm, diğer bronşları tahriş edici maddeler ile bazı gıdalardır. Astım hastalarının bu etkenlerden uzak durmalarında fayda vardır.

KOAH, akciğerlerdeki hava yolları ve keselerinin çoğunlukla sigara içilmesi nedeniyle iltihaplandığında ya da hasar gördüğünde ortaya çıkar. 45 yaşından sonra daha fazla görülür. Akciğerler, yoğun mukus üretir; bu mukusları, vücut reflektif olarak öksürerek temizlemeye çalışır. KOAH’a bağlı doku hasarı, akciğerlerden havayı dışarı atmanın oldukça zorlaşmasına neden olabilir. Bu da nefes darlığı hissetmenize neden olabilir.

Diğer öksürük nedeni olan ihtimalleri ortadan kaldırdıktan sonra KOAH düşünülmelidir. KOAH varlığını belirlemek için, doktorlar spirometri dahil olmak üzere, mümkün olduğu kadar derin nefes almayı ve daha sonra bir tüpe üflemeyi gerektiren bazı testler yapacaktır.

Onkolojik Hastalıklar

Öksürük var ise, doktor hastayı akciğer metastazlarının belirtileri açısından dikkatlice izleyebilir. Metastaz, kanserin orijinal yerinden vücudun uzak bölgelerine yayılımıdır. Metastazların yaygın yerleri arasında kemik, karaciğer ve akciğer bulunur. Akciğerlere yayılmış kanserler arasında meme kanseri, prostat kanseri, gastrointestinal tümörler, böbrek kanseri, melanoma, sarkomlar, lenfomalar, lösemiler, germ hücreli tümörler ve nadiren yumurtalık kanseri yer alır. Akciğerlerden, boğazdan veya ağızdan kan gelmesi, kanlı mukuslu tükürme ve inatçı olan bir öksürük, akciğer metastazlarının bir belirtisi olabilir. Yeni ortaya çıkmış ve kalıcı olan bir öksürük derhal doktora bildirilmelidir.

Diğer Notlar:  Farklı kökenli öksürük çeşitlerinin tedavi yöntemleri

Mesleki Hastalıklar

Kuaförlük, fırıncılık, tarım, hayvancılık, gıda ve inşaat sektörlerinde çalışanlar astım oksürüğüne daha kolay yakalanabilmektedir. Ayrıca, kimyasallarla uğraşmak zorunda olunan meslekler de akciğerleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Önlem Yöntemleri

 • İnatçı ve geçmek bilmeyen öksürükler için faydalı olabilecek bilgiler aşağıda listelenmiştir.
 • Süt, yumurta ve un gibi mukus oluşturan gıdalardan ayrıca, şekerden kaçınılmalıdır.
 • Hafif gıdalar, örneğin yeşil sebzeler yenmeli, sarımsaklı çorbalar, bitki çayları içilmelidir.
 • Çeşitli pastiller öksürüğü geçici de olsa yatıştırabilir.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Yedi gün süreyle C vitamini takviyesi denenebilir.
 • Yatak odası ve evin her yeri çok iyi havalandırılmış olmalı ve dumandan uzak tutulmalıdır.
 • Esans yağları damlatılarak sıcak hava nemlendiricisi kullanılabilir. Fesleğen, kekik, çay ağacı, kafur, lavanta, papatya, nane, okaliptus yağları kullanılabilir.
 • Uçucu yağları taşıyıcı yağ ile mesela hindistan cevizi yağı ile hastanın göğsüne veya sırtına masaj yapılabilir.
 • Akupunktur faydalı olabilir. Akupunkturun boğmacadaki etkileri Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmektedir.
 • Dinlenilmeli, aşırı efordan kaçınılmalıdır.
 • Hasta uyurken, yastığı daha dik duracak bir şekilde düzenlenmelidir.
 • Taze alınan zencefil kökü, 20 dakika suda kaynatılmalı daha sonra bu su, ayakları 20 dakika bekletecek kadar yapılan ayak banyosuna eklenmelidir.
 • Su kaynatıldıktan sonra, birkaç damla kekik yağı ilave edilmelidir. Hastanın tencereden bu buharı soluması sağlanmalıdır. Buharın sıcaklığından yanmamaya özen göstererek başı havlu ile örtülebilir.
 • Sıcak çorbalar tüketilmelidir.
 • Tüm bu alternatifler de işe yaramıyorsa, hasta acilen doktora giderek, ayrıntılı biçimde muayene edilmelidir.

Önlem yöntemleri Öksürük

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir