Balgamlı Öksürüğün Sebepleri Ve Tedavisi

Balgamlı öksürük: sebepler ve tedavisiÖzellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri de vücudun normalden fazla balgam salgılamasıdır. Peki, nedir bu balgam ve vücut tarafından neden salgılanır? Tedavi edilmeli midir? Eğer tedavi edilmesi gerekiyorsa tedavi yöntemleri nelerdir gibi balgam ile ilgili sıklıkla sorulan soruların cevabı aşağıdaki makalede detaylı olarak incelenmiştir.

Balgam ne işe yarar?

Balgam ne işe yarar? Vücudumuzda yer alan solunum organları tarafından salgılanan, ağız yolu ile dışarı atılan, akışkan ve sümüksü maddeye Balgam adı verilmektedir. Balgam, başka bir belirti olmaksızın tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez ayrıca bununla birlikte solunum yollarında belirli miktarlarda balgam bulunmasını doktorlar normal olarak karşılamaktadır. Balgam eğer rahatsız edecek derecede artmışsa ve rengi değişmeye başlamışsa işte ancak o zaman bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilebilir.

Balgamın oluşum sebepleri

Balgamın rengi neyi gösterirBalgam, akciğerlere trake borusu ile ve devamı ile salgılanan bir salgı maddesidir. Halk arasında Mukus salgısı olarak da bilinir. Asıl görevi solunum sistemini temizlemektir. Yani Trake borusuna solunum yolu ile kaçmış olan toz gibi maddeleri, yapışkan salgılı yapısı sayesinde kendine yapıştırarak dışarıya atabilmek amacı ile salgılanır. Trakede iki farklı göreve sahip hücre yapısı bulunur. Bu hücre yapılarından biri olan goblet hücresinde mukus salgısı üretilir. Goblet hücrelerinin yanında yer alan ve silia adı verilen oldukça ufak tüycüklerin bulunduğu hücreler yalnızca tek yönde hareket etme yeteneğine sahiptir. Bu tek yönlü hareket mukus salgısının dışarı atılmasını sağlar. Mukus salgısının büyük bir kısmı sudan oluşur ve normal rengi de saydamdır.

 

Balgamın rengi neyi gösterir?

Balgamın koyu gri ve siyah renkte olması vücut ile ilgili değildir. Bu vücuda dış ortamdan oldukça yüksek miktarda toz ve kirli havanın alındığını gösterir. Eğer balgam kanlı bir şekilde geliyorsa, bu akciğerlerde ciddi bir problem olduğu anlamına gelebilmektedir. Derhal bir doktora görünülmesi gerekir. Bazı durumlarda ise mukus salgısı iltihaplı bir balgam şeklinde atılmaktadır. Bronşial astım ya da bronşit gibi hastalıkları kapsayan bu durumda salgının yoğunluğu artar ve renginin de koyulaşmaya hatta yeşile dönük bir forma girmeye başladığı görülür. Mukus salgının yoğunlaşmaya başladığı dönemlerde, silialar bu iltihaplı salgıyı dışarıya atma konusunda oldukça yetersiz kalır. Bu da vücudun balgam çıkarmada sorun yaşamasına neden olur. Balgamın vücuttan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılamaması ise öksürüğe neden olur. Öksürük dışarı atılamayan balgamın dışarı atılmasını kolaylaştırmaya çalışır.

Diğer Notlar:  Boğmaca Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Balgamlı öksürük nasıl tedavi edilir?

Vücut, koyu ve iltihaplı balgamı atabilmek için öksürük mekanizmasını kullanır. Trakenin vücuttan uzaklaştıramadığı iltihaplı balgam öksürük yardımı ile vücuttan uzaklaştırılmaya çalışılır. Bu durumda öksürük hemen kesilmemelidir ve vücudun kendi savunma mekanizması ile iltihaplı balgamdan kurtulması beklenir. Eğer öksürük 15 günden uzun sürerse o zaman müdahale edilmelidir. Bu süreçte balgamın yoğunluğu ve iltihabını azaltılmaya yarayan ilaçlar kullanılır. Ya da doğal bitkisel tedaviler ile balgamdan kurtulmaya çalışılır. Bu dönemde havanın temiz olduğu yerlerde bulunmak, özellikle sırt ve boğaz boyun bölgesini soğuktan korumak ve bol miktarda su tüketmek oldukça önemlidir.

Tıbbi ilaçlar

İltihaplı balgam tedavisi için öncelikle yapılması gereken balgamın neden kaynaklandığını bulmak ve bir hastalık nedeni ile oluşuyorsa o hastalığa uygun bir tedavi yöntemi izlemektir. Balgam tedavisinde genellikle balgam söktürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Balgam söktürücü ilaçlar, koyu renkli ve iltihaplı olan balgamı seyrelterek vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Halk arasında uygulanan bitkisel balgam söktürücüler

Balgamdan kurtulmak için kullanılan tıbbi ilaçların yanında birçok farklı bitkisel ilaç da bulunmaktadır. Balgam söktürücü olarak önce bitkisel ilaçlardan faydalanmak, eğer bitkisel tedavi yöntemleri işe yaramıyorsa o zaman tıbbi ilaçlara doktor kontrolünde başlamak daha faydalı olacaktır. Balgamdan en sağlıklı şekilde kurtulabilmek için uygulanacak olan ve şifalı bitkilerden oluştuğu için tamamen doğal olan bitkisel tedavi yöntemlerinin vücuda hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Balgam söktürücü olarak en çok kullanılan ve her biri güçlü birer balgam söktürücü olan bitkiler:

 • Meyan Kökü;
 • Zencefil;
 • Bal ile limon kürü;
 • Zerdeçal;
 • Ihlamur;
 • Gül hatmi çiçeği;
 • Isırgan Otu gibi şifalı bitkilerdir.

Bu bitkilerden hazırlanan balgam söktürücü çay tarifleri aşağıdaki gibidir:

 1. Meyan kökü suda kaynatılarak günde iki defa sıcak sıcak içilir.
 2. Zencefil, vücuda ve insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir doğal ilaçtır. Zencefil tüketmenin birçok farklı yöntemi var. Zencefili kaynatarak zencefil çayı yapabileceğiniz gibi, zencefili her gün içtiğiniz çayın içine katarak da tüketebilirsiniz.
 3. Bal mükemmel bir balgam söktürücüdür. Üstelik sadece balgam söktürmekle kalmaz, balgam ve öksürük nedeniyle boğazda oluşan yanma ve tahrişi de giderir. Üstelik hazırlanması da oldukça kolaydır. Bir bardak kaynamış sıcak suyun içine bir tam limonun suyu sıkılır ve içine de 1 yemek kaşığı doğal bal eklenerek sıcak sıcak içilir.
 4. Zerdeçalı da sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ekleyip sıcak sıcak içerek tüketebilirsiniz.
 5. Ihlamur çayı, saymakla bitmeyen faydaların yanında oldukça da lezzetli bir çaydır. Demleme yöntemi ile hazırlanan ıhlamur çayını bal ile tüketebilirsiniz. Ihlamur çayı balgam söktürücü etkisinin yanında bir de vücut üzerinde sakinleştirici bir etki oluşturmaktadır.
 6. Gül hatmi çiçeği çayı, en güçlü bitkisel balgam söktürücülerden biridir. Demleme yöntemi ile hazırlanır ve bal ve limon ile tüketilebilir.
 7. Isırgan Otu çayı, ısırgan otunun tohumlarından hazırlanır. Isırgan otunun tohumları, bal ve suyu sıkılmış ya da kurutulmuş üzümle birlikte suda yaklaşık 10 dakika kaynatılarak hazırlanan bitkisel çay her gün belirli bir miktar içilmeye devam edilirse balgamı söktürecek ve boğazı yumuşatacaktır.
Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Balgamlı öksürük nasıl tedavi edilir

Balgamlı öksürükte ateş yoksa ne yapılmalı?

Öksürüğün balgamlı olması genellikle akciğerde meydana gelen enfeksiyon nedeniyle oluşur. Öksürük ile beraber koyu renkli ve iltihaplı balgam vardır. Bu balgamlı öksürüğün tedavi edilmediği taktirde bir sonraki aşaması da zatürredir. Zatürre soğuk algınlığı ile başlar, balgamın ve öksürüğün tedavi edilmemesi ve bakteri, virüs ve mantarların da etkisi ile oluşur. Hava yollarında oluşan sıvı ya da mukus bakteri oluşumunu kolaylaştırır ve bakterilerin üremesi için optimum ortamı sağlar. Balgamlı öksürükle birlikte zatürrenin en büyük belirtisi yüksek ateştir. Özellikle yüksek ateş, halsizlik ve balgamlı öksürük varsa akla ilk olarak zatürre gelmelidir. Ancak ateş yoksa ve sadece balgamlı öksürük varsa bu durum basit bir enfeksiyona ya da soğuk algınlığına işaret edebilir. Her iki durumda da mutlaka tedavi uygulanmalıdır. Çünkü ateşsiz balgamlı öksürük tedavi edilmediği zaman zatureye çevirebilir. Ayrıca ağır hastalıklardan biri olan Verem hastalığının da belirtilerinden biri balgamlı öksürüktür.

Soğuk algınlığına bağlı olarak da zaman zaman özellikle çocuklarda balgamlı öksürük görülebilir. Balgamlı öksürük özellikle sabah kalkınca boğazda hafif yanma hissi ile oluyorsa ve 1-2 aydan daha uzun süre aralıksız devam ediyorsa, akciğerlerin bronşlarında bir tahribat ya da harabiyet sonrası oluşan bronşektazi nedeniyle meydana gelebilir.

Tüm bunların yanında Çocuklarda büyüme gelişme geriliği varsa ve bebeklikten itibaren balgamlı öksürük sürekli ve belirli aralıklarla devam ediyorsa bunun nedeni kistik fibrosis adında ki hastalık olabilir.

Öksürük geçmiyorsa neler yapılmalı?

Öksürük geçmiyorsa neler yapılmalıBalgamlı öksürük için uygulanması gereken ilk tedavi yöntemi bitkisel tedavilerdir. Çünkü eğer balgamlı öksürük henüz başlangıç aşamasındaysa ve ciddi bir nedenden kaynaklanmıyorsa bitkisel ilaçlar ile giderilebilmektedir. Ancak bunun için de önce doktora gidip balgamlı öksürüğün neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Balgamlı öksürük bitkisel yöntemlerle geçmiyorsa o zaman doktorunuzun verdiği ilaçlarla geçirmeye çalışmalısınız. Balgamlı öksürüğün tedavi edilme sürecinde, hastanın soğuktan korunması ve oldukça steril bir ortamda bulunması gerekmektedir. Çünkü balgamlı öksürük özellikle havadaki kir ve tozdan oldukça etkilenmektedir.

Balgamlı öksürüğün tedavisi için nereye başvurulmalıdır?

Balgamlı öksürük solunum yollarında ya da boğaz bölgesinde oluştuğu için hastaların, hastanelerde yer alan kulak boğaz burun servislerine başvurması gerekir. Eğer öksürük aniden bastırdıysa ve aralıksız devam ediyorsa o zaman hastanelerin acil servislerine de başvurulabilir. Acil servis ön müdahaleyi gerçekleştirdikten sonra eğer gerek görürse hastayı yine kulak burun boğaz servisine yönlendirecektir.

Diğer Notlar:  Boğaz Öksürüğü Ve Tedavisi

Balgamlı öksürüğün olası komplikasyon ve sonuçları nelerdir?

Balgamlı öksürüğün birçok farklı nedeni ve sonucu bulunabilir. Bunlar özetle aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Kronik öksürük: Kronik, yani uzun süre devam eden öksürükler çocuklarda astım ve kistik fibrozis adını verilen genetik hastalıkları düşündürürken, yetişkinlerde eğer buna bir de balgam ilavesi varsa astım, bronşit, solunum yolları enfeksiyonu, tümör, kalp yetmezliği ve veremi hatırlatabilir.
 • Çocukluk dönemi öksürükleri: Çocuklarda birçok farklı nedenden dolayı öksürme meydana gelebilir. Çocukların hassas bünyesi ve yeterince gelişmemiş olan bağışıklık sistemleri çoğu zaman öksürüğe neden olmaktadır.
 • Astım öksürüğü: Balgamlı öksürüğün en sık görüldüğü hastalıklardan biri astım hastalığıdır. Öksürüğün gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olması, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde astım hastalığının habercisi olabilir. Eğer hasta özellikle sabah saatlerinde sebepsiz ve kuru bir öksürükle uyanıyorsa bu astım olabileceği anlamına gelir. Gece hava yollarının daralması astım hastalarında şiddetli balgam ve öksürüğe neden olmaktadır. Geceleri hareketsizlik ve yatay pozisyon nedeni ile geniz akıntısı artar ve akciğerde birikir. Vücut bu balgamı dışarı atmaya çalışırken kişide öksürük oluşur.
 • Reflü öksürüğü: Reflü hastalığı olanlarda da yine yatış pozisyonundan kaynaklanan mide asidinin soluk borusunda birikmesi de balgamlı öksürük oluşmaktadır. Bu nedenle reflüsü bulunan hastalara geceleri başları yüksekte olacak biçimde uyumaları tavsiye edilmektedir.
 • Yemek borusu hastalıklarına bağlı olarak gelişen öksürük: Genellikle yemek yerken oluşan öksürüklerdir. Yaşlılarda yutma refleksinin iyi çalışmaması ve beyin fonksiyonları bozulması nedeniyle yutma refleksini kontrol edemeyen kişilerde ya da yeni doğan bebekte doğum sonrası hasarı olarak görülen öksürüklerdir. Bebeklerde doğum nedeni ile oluşan durum düzeltilebilir. Yemek sırasında ya da sonrasında gelişen öksürükler ise reflüyü, mide fıtığını ve yemek borusunda cepleşmeyi akla getirmektedir ve bu hastalıklara uygun tedaviler ile giderilebilmektedir.
 • Sigara öksürüğü: Sigara öksürüğü en tipik öksürüklerden biridir. Başta kuru öksürük olarak ortaya çıkar, yıllar içinde ise sigaranın bronşlarda yaptığı hasardan kaynaklı balgamlı öksürüğe çevirir. Sigara içenlerde gelişen ve sürekli hale gelen öksürük mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü bu öksürük akciğer kanseri gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Eğer balgam da kan varsa bu durumun daha ciddi olabileceği anlamına gelmektedir. Çünkü kanlı balgam genellikle verem hastalığının belirtilerinden biridir. Sigara içen ve bunu bağımlılık haline getiren bireylerin muhakkak düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir.
Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir