Alerjik öksürüğün başlıca belirtileri

Ana alerjenlerAlerjik öksürük, alerjenlere bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün; soğuk algınlığından kaynaklanan öksürükten ayırt edilmesinde kullanılan bir terimdir. Öksürüğe genellikle burun akması ve burun tıkanıklığı eşlik eder ve bu belirtiler aynı anda bir soğuk algınlığı veya alerjik reaksiyon geçirdiğinde ortaya çıkar. Bazen bir öksürüğün teşhisi ve tedavisi zordur, çünkü hastalar tam olarak neyin sebep olduğu konusunda kararsızdırlar. Sonuç olarak, yanlış ilaçları alabilir ve uygun tıbbi yardım aramayabilirler.

Alerjik Öksürüğün İlerlemesi

Alerjik reaksiyonların ilerlemesinin ardında belli bir neden yoktur. Ancak bazı insanlar alerjik öksürüğe daha fazla eğilimli görünebilmektedir. Araştırmalar, bir alerjik ebeveyni olan çocukların yüzde 33’ünde alerji geliştirme riski olduğunu gösteriyor; her iki ebeveyn alerjik ise bu sayı yüzde 70’e kadar yükselebiliyor. Alerjik öksürük, dış etkenlerden de kaynaklanabilir. Aşırı bir polen sezonu ya da sıcakların normalden daha yüksek ya da düşük olduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Vücut ayrıca farklı alerjenlere tepki verebilir. Bazı alerjenleri tehdit olarak görüp kendini savunmaya alabilir. Vücut genellikle mast hücrelerini aktive ederek alerjenlere tepki verir. İşte bu noktada alerjik öksürük gibi belirtilerin başlaması söz konusudur. Mast hücreleri patladığında, vücut histamin ile dolar. Alerjene maruz kalma süresi semptomların ne kadar süreceğini de etkileyecektir. Bu nedenle bazı insanlar bir şeyleri tüketmeye veya alerjik oldukları bir şeye maruz kalmaya dayanabileceğini düşünse de, vücut bu duruma beklenmeyen bir tepki verebilir. Bu durum, alerjik öksürüğün tetiklenmesi için belirli bir eşik olduğu anlamına gelir.

Alerjik Öksürüğün Belirtileri

Alerjik öksürük temel olarak, aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin, vücuda maruz kalacağı belirli maddelere aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Vücut, zararsız olan maddeleri zararlı maddeler gibi algılar ve bu nedenle onları uzak tutmak için bir savunma mekanizması geliştirir. Bu durum, ‘histamin’ adı verilen ve hastanın soğuk algınlığı yaşadığı zaman, vücudun serbest bırakılmasına sebep olan bir reaksiyon geliştirir. Histamin, akan burun akıntısına, öksürüğe, hapşırığa ve burun kanallarının şişmesine sebep olur. Bu nedenle hasta soğuk algınlığı yaşamamasına rağmen, alerjik öksürüğün başlamasıyla birlikte soğuk algınlığına benzer semptomlar yaşamaya başlar.

Diğer Notlar:  Çocuklarda alerjik öksürük: belirtileri ve tedavisi

Soğuk Algınlığı veya Alerjiye Bağlı Öksürüğün Ayırt Edilmesi

Kuru öksürük, rahatsız edici ve boğazı tahriş edici olabilir. Bunun birkaç temel nedeni vardır. Esas olarak alerjik soğuk algınlığı (alerjik rinit olarak da bilinir) veya gripten kaynaklıdır. Bu iki öksürüğün arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak bir kılavuz oluşturduk. Öksürüğünüz konusunda endişeleriniz varsa, resmi bir tanı için doktorunuzu ziyaret edin.

İster alerjik veya hastalığa bağlı bir öksürükten şikayetçi olun, temel “öksürük refleksi” aynıdır. Hava yollarınızdaki özel sinir uçları, bir çeşit rahatsızlık tespit ettiğinde öksürük başlar. Ardından solunum sisteminizde ters giden şeyler, beyne bir sinyal gönderir. Beyin, bir şeylerin ters gittiğine “karar” verecek kadar sinyal aldıktan sonra, öksürüğe başlamak için bir kimyasal tepkime oluşturur.

Alerjik öksürük: belirtileri, tanısı, diğer öksürük türlerinden farklılıkları

Öksürüğünüzün sebebi ne olursa olsun, akciğer – beyin iletişimi aynı kalır. Alerji sebebiyle başlayan öksürük, soğuk veya grip ile ilişkili bir enfeksiyona sebep olduğu zaman, nispeten zararsız bir parçacığa (örneğin polen) karşı uygun olmayan veya aşırı duyarlı bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu solunum yollarındaki tahriş nedeniyle tetiklenebilir.

Alerjiye bağlı öksürük, mevsim değişikliğine bağlı olarak, bazı hava koşullarında alerjen sebepler mevcutsa ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda daha fazla öksürük fark yaşayabilirsiniz. Örneğin, çalışırken kendinizi kısmen iyi hissedebilirsiniz, ancak evinizde yatarken alerjen sebeplerle (örneğin duman, hayvan tüyü ya da küf kokusu gibi) rahatsız olup öksürmeye başlayabilirsiniz. Alerjiyle ilgili öksürük sizi bir defada haftalarca veya hatta aylar boyunca etkileyebilir ve semptomlarınız bir günden diğerine yoğunluğa göre değişebilir.

Eğer öksürüğe, soğuk algınlığı veya grip de eklenirse belirtiler muhtemelen birkaç gün boyunca şiddetli bir şekilde ortaya çıkar ve direnciniz iyi hale geldikçe kademeli olarak azalır.

Alerjik Öksürüğün Tanısı

Öksürüğünüzle birlikte eğer ateşiniz de varsa, öksürüğün soğuk algınlığından kaynaklı olması muhtemeldir. Soğuk algınlığı çok nadiren 14 günden fazla sürer. Bu sebeple öksürük iki hafta sonra ortadan kaybolmazsa ve tedavilere, ilaç almaya devam etmek zorunda kalınıyorsa, o zaman alerji olasılığına bakma zamanı gelmiştir.

Diğer Notlar:  Havlayan Öksürük Neyle Tedavi Edilir?

Alerjik öksürük ayrıca sinüs ve orta kulak enfeksiyonlarına da yol açabilir. Bunlar semptom olarak değil, alerjik reaksiyonun dolaylı etkileri olarak değerlendirilir. Burun geçiş yollarındaki şişme nedeniyle sinüsler oldukça hassas hale gelir ve böylece sinüs iltihabı olarak da bilinen sinüs enfeksiyonu riski yükselir.

Çoğu kimse, orta yaşa girdiklerinde, alerjenlere maruz kaldıklarında bile belirtileri daha az görülür bulurlar. Bu, esas olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasından ve eskiden olduğu kadar şiddetli tepki vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu, alerjinin kendisinin gittiği anlamına gelmez. Bazı gıdalar, arı sokmaları ve lateks yetişmesi alerjiye her zaman sebep olabilmektedir.

Ana Alerjenler

  1. Hava yoluyla bulaşan alerjenler: Polen, hayvan tüyleri, tozlar ve küf.
  2. Bazı gıdalar: Özellikle fıstık türleri, buğday, soya, balık, kabuklu deniz hayvanları, yumurta ve süt.
  3. Arı veya sinek gibi böcek sokmaları.
  4. İlaçlar: Özellikle penisilin veya penisilin bazlı antibiyotikler. Alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilecek lateks veya dokunduğunuz diğer bazı kimyasal maddeler.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir