Alerjik öksürük şurupları, aerosol ve diğer tablet ilaçlar

Alerjik öksürük şuruplarıVücudun bakterilere, enfeksiyona ve alerjenlere karşı vermiş olduğu doğal tepkilere öksürük denilmektedir. Nefes ile insan vücuduna giren alerjen, öksürük ile dışarıya atılmaktadır. Bazı zamanlarda ise alerjik reaksiyonlar sonucunda meydana gelen mukus, gırtlak tarafına ulaşarak öksürüğe neden olmaktadır. Soğuk algınlığı gibi durumlar olmadığı halde meydana gelen öksürükler alerjik öksürük belirtisidir.

Alerjinin en önemli belirtisi öksürüktür. Gırtlak kısmında tahrişe neden olan alerjenler, burun akıntısı olmadan öksürüğe neden olmaktadır. Öksürüğün alerjik olup olmadığının anlaşılmasının en iyi yolu belirtilere bakmaktır. Grip, soğuk algınlığı, nezle, yorgunluk, ateş, halsizlik, burun akıntısı, hırıltı, hapşırma, gözlerde sulanma, burunda tıkanıklık gibi belirtiler alerjik öksürüğün meydana geldiğini göstermektedir. Bu sorunun giderilmesi için gerekli olan tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçlar, öksürük şurupları ve diğer tablet ilaçlar aşağıda anlatılmıştır.

İçindekiler

Farmasötik ( Eczanelerde Satılan İlaçlar ) İlaçlar

Alerjik öksürük için kullanılan ve eczanelerde satılan farmasötik ilaçlar vardır. Bu ilaçlardan ilki Rhınotussal uzun etkili ilaçtır. Bu ilacın etken maddesi Fenilefrin, Dekstrometorfan ve Karbinoksamin’dir. Alerjik öksürük belirtilerinin ortadan kaldırılmasını sağlayan bu ilaç, doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaç en fazla iki hafta kullanılmaktadır. Doktorun reçete etme şekline uygun olarak kullanılmalıdır.

Bir diğer ilaç Rhınopront uzun etkili süspansiyon ilacıdır. Bu ilacında etkin maddesi, Karbinoksamin Maleat’dır. Saman nezlesi, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi belirtiler ile görülen alerjik öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Kapsül yutmakta zorlanan kişilerde ve 12 yaşının altında olan kişilerde kullanılması önerilmektedir.

Rhınotussal uzun etkili süspansiyon ise alerjik öksürük nedeni ile görülen kızarıklık, ödem, sıcaklık, gözlerde sulanma, kaşıntı, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi etkilerin azaltılması için kullanılmaktadır.

Tabletler

Alerjik öksürük için kullanılan Levopront tabletin etken maddesi, Levodropropizindir. Öksürük rekleksi ile meydana gelen öksürük kesici bir ilaçtır. Değişik sebepler ile oluşan balgamsız alerjik öksürüğün tedavisinde kullanılmaktadır. Ağır bir şekilde karaciğer hastalığı olan kişilerin bu ilacı kullanılması önerilmemektedir. 7 gün süren tedavi süresinin aşılmaması kaydı ile öksürük geçene kadar kullanılmaktadır.

Diğer Notlar:  Kalp Öksürüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Bir diğer tablet olan Desmont 30 film kaplı tablet, 15 yaş üzerindeki kişiler için kullanılması önerilmektedir. Hastanın hastalık öyküsünü dinleyen doktor, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra tableti reçete ile vermektedir. Ağız yolu ile alınan ilaç, hem aç hem de tok karına alınabilmektedir.

Şuruplar

Alerjik öksürük için kullanılan şuruplardan ilki Lunges şuruptur. İlacın etken maddesi ise Levodropropizin’dir. Değişik sebepler ile meydana gelen alerjik öksürüğün giderilmesinde kullanılmaktadır. Balgamsız olarak kullanılan bu şurubun etken maddesine karşı alerjisi olan kişilerin bu ilacın kullanması önerilmez. Bir diğer şurup Pulmorest Fort şuruptur. Öksürük kesici bir şurup olan bu şurubunda etken maddesi Lovodropizindir. 7 gün süren tedavi süresinin aşılmaması önerilmektedir.

Spreyler

Alerjik öksürük için kullanılan spreylerden biri Dropolev oral spreydir. Bu spreyin etken maddesi Levodropopizin’dir. Öksürük refleksi etkisine etki eden ve öksürük kesen bir spreydir. Balgamsız olan kuru öksürüğün giderilmesi için kullanılmaktadır. İlacın etken maddesine karşı alerjisi olan kişilerin kullanmaması önerilir.

İnhalatörler

İlaç maddelerini solumak amacı ile kullanılan İnhalatörler, alerjik öksürük için kullanılacak olan ilaçların solunması amacı ile kullanılmaktadır. Yapay solunum cihazı anlamına gelen İnhalatörler, özel nebulizatör cihazı olarak akut solunum yolu rahatsızlığı ve soğuk algınlığı sorunlarında kullanılmaktadır.

İnhalatörler İnhalatörler: Halk tedavi yöntemleri

Halk Tedavi Yöntemleri

Alerjik öksürük için halk tarafından kullanılan tedavi yöntemlerinden en önemlisi bitkisel ilaçlardır. Bu yöntem ile kullanılan bitkisel ilaçlar öksürüğü kesmektedir. Bu kişiler ev işi veya diğer işlerinde maske kullanmaktadırlar. Yatak, yastık ve yorganlar özel kılıflar ile kaplanmaktadır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir