Modern Yöntemlerle Geniz Eti Alınması

Geniz eti alınması nedir?Adenoid ya da halk arasındaki adıyla geniz eti, burun yolunda bulunan boğaza yakın konumdaki bir dokudur. Geniz etinin vücutta bulunmasının amacı, burundan hava yolu ile giren bakteri ve virüsleri tutmaktır. Virüsleri tutan geniz eti aynı zamanda, virüslerle savaşmak için antikorlar da üreterek vücuda destek olur. Ancak bazı durumlarda geniz eti büyüme gösterebilir veya iltihaplanabilir. Geniz etinin büyüme ve iltihabının sürekli tekrarlaması durumları oluştuğunda alınması tavsiye edilir. Geniz eti alındıktan sonra hasta daha az hastalık geçirir, geniz etinin vücutta yaptığı görevler de diğer dokular yolu ile sağlanır.

Geniz Eti Büyümesi Dereceleri

Geniz eti, sigara dumanına fazla maruz kalma, kalabalık ortamlarda yaşamak, genetik durumlar ve alerjen, kirli hava içerisinde bulunmak gibi sebeplerden dolayı büyüme gösterebilir. Geniz eti büyümesi dereceler halinde gerçekleşir. Önceleri horlama, sinüzit gibi kendini belli eden geniz eti büyümesi zaman içerisinde orta kulak iltihabı, işitme kaybı veya uyku apnesine sebep olabilir. Bu sebeple geniz eti büyümesi alerjik bir yapıda olup tekrar ediyorsa alınması tavsiye edilmektedir.

Geniz Eti Alınmasının Endikasyonları

Geniz eti problemi yaşayan insanlar öncelik olarak burun tıkanıklığı, sürekli olarak nefesi ağızdan alma ve yemek yeme sırasında burundan nefes alınmadığından iştahsızlık gibi şikayetler yaşamaya başlar. Sonrasında bu şikayetler üzerine doktora başvuran hastaya geniz eti büyüklüğü muayenesi yapılır. Geniz eti büyüklüğü, burun içerisine yerleştirilen ince yapılı bir endoskop kullanılarak tespit edilir. Tespit % içeren bir değer şeklinde gösterilir. Başka bir muayene yöntemi ise röntgen çektirilmesidir. Bu şekilde de tıkanıklık açıkça gösterilir. Geniz eti tedavi sürecinde tuzlu su ve kortizonlu burun spreyleri hastaya yardımcı olabilir ancak kesin bir tedavi yöntemi sunmaz. Geniz etinin ameliyat ile alınması gerekir.

Geniz eti alınmasının endikasyonları

Geniz eti ameliyatı ortalama olarak 20 dakikalık bir sürede yapılmaktadır. Ameliyat sonrası çok fazla ağrı hissedilmez ve ameliyat sürecinde kesim işlemi yapılmaz. Ameliyat sırasında hastanın ağzına antübasyon tüpü yerleştirilerek geniz bölgesine bakılır. Bu sebepten dolayı boğaz bölgesinde bir iki gün yanma hissi yaşanabilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Geniz Etinin Alınmasının Mutlak Kontrendikasyonları

Geniz eti alınmasının her tıbbi operayosnda olduğu gibi kontrendikasyonları bulunmaktadır. Geniz eti ameliyatından sonra en sık karşılaşılan kontrendikasyonlar şu şekildedir; hastanın sesinte kalıcı bir değişiklik meydena gelmesi, enfeksiyonlar, horlama şikayetlerinin tam olarak düzelmemesi, ameliyat sonrası kanama, geniz akıntısının önlenememesi, kulakta ve sinüslerdeki enfeksiyonların devam etmesi. Bu risk ve kontrendikasyonlar çok az hastada ortaya çıkan durumlardır. Hastaya ve doktora bağlı olarak daha farklı riskler ile karşılaşmak da mümkündür.

Çocuklarda Geniz Eti Alınması

Çocuklarda geniz eti oluşumu genellikle 14 yaşına kadar zaman zaman büyüme gösterse de kaybolması beklenir. Ancak bazı durumlarda geniz etinde yaşanan sorunlar çocuğun ağzında ve yüz bölgesinde gelişimini zararlı etkiler, orta kulak problemlerine veya apneye ( Uyku sırasında solunum yapmanın kısa süre durması ) sebep olabilir. Bu durumlar ortaya çıktığında ameliyat önerilir. 3 yaşından küçük çocuklara ameliyat genellikle yapılmaz. Çocuklarda geniz eti ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi bazı riskler içermektedir. Bunlardan biri kanamadır. Kanama ameliyat sonrasında oluşabilir, bu sebeple hastanın ameliyat sonrası hastanede kalması önerilir. Diğer bir risk ise anestezidir, ancak son dönemlerde anestezi ilaçlarının ve anestezi tekniklerinin büyük gelişim göstermesi ile bu risk azalmıştır.

Çocuklarda geniz eti alınması

Yetişkinlerde Geniz Eti Alınması

Yetişkinlerde geniz eti oldukça az rastlanan bir durumdur. Bunun sebebi geniz etinin, 14 yaşına kadar küçülen ve daha sonra kaybolan bir yapı olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bazı durumlarda geniz eti varlığını sürdürebilir ve hastanın yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Bu durumlarda geniz etinin bir kısmı veya tamamı alınabilir.

Diğer Notlar:  Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

Yetişkinlerde Geniz Eti Alınmasının Endikasyonları

Yetişkinlerde geniz eti ameliyatı birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Ameliyat sırasında geniz etinin bir kısmı alınabilir, tamamı alınabilir veya bazı durumlarda bademcik bölgesi ile beraber de alınabilir. Ameliyat ortalama 20 – 30 dakika sürer. Ameliyat sürecine bağlı olarak hasta birkaç saat sonra veya birkaç gün sonra taburcu edilebilir. Tüm süreç hastanın muayene edilmesinden sonra daha kesin bir şekilde hastaya aktarılır. Geniz etinin büyüme derecesi, hastayı ne derece etkiliyor oluşu, hastanın yaşı ve fiziksel rahatsızlıkları süreci etkileyen önemli ayrıntılardan birkaçıdır.

Alınma Yöntemleri

Geniz eti ameliyatı 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu 3 yöntemden hangisinin uygulanacağına, hastanın geniz eti durumunun değerlendirilmesi sonucu doktor ve hasta iş birliği ile karar verilir. Geniz eti ameliyatı yöntemleri; anstrümental yani aletli yöntem, radyo dalgası yöntemi ve laser ile geniz eti alınma yöntemleridir.

Enstrümantal (Aletli) Yöntem

Enstrümental yani aletli yöntem ile yapılan geniz eti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın ağzına üst ve alt dişleri ayırması amacı ile ekartör denilen bir yapı takılır. Sonrasında ağız damak veya dudak yarığı oluşumuna karşı kontrol edilir. Yumuşak damak şeklinde adlandırıla kısım bir sonda kullanılarak kaldırılır. Yumuşak damak kaldırıldıktan sonra adenotom adı verilen aletler yardımıyla geniz eti dokusu olduğu bölgeden kazınarak temizlenir. Bu işlem esnasında önemli olan östaki tüpü ağızlarına zarar vermemektir.

Enstrümantal (aletli) yöntem

Radyo Dalgası Yöntemi

Radyo dalgası yöntemi geniz etinin küçülmesi ve hastanın daha kolay nefes alabilir duruma gelmesi amacıyla yapılan bir uygulamadır. Radyo dalgası yönteminde, dalgalar kullanılarak burunda kontrollü bir ısı oluşturulur. Radyo dalgası yönteminin sık kullanılmasının en önemli sebebi, işlemin yalnızca ısı ile gerçekleştirilmesinden mukoza tabakasına zarar vermemesidir. Burun tıkanıklığı, burunda dolgunluk gibi şikayetlerde kullanılan radyo dalgası yöntemi, hastanın burun etlerinin iç tarafında bir nebde dokusu oluşturmaktadır. Nebde dokusu hastanın burnunun içyapısını bir korse şeklinde sararak büyümesini veya aşırı salga üretimi yapılmasının önüne geçer.

Radyo dalgası yöntemiGeniz eti tedavisinde radyo dalgası yöntemi ortalama olarak 15 dakika sürmektedir. Kısa ve kolayca yapılan bu işlem hasta lokal anestezi altında iken gerçekleştirilebilir. İşlem yapılırken hasta herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. İşlemin hemen sonrasında günlük hayatına devam edebilir. Radyo dalgası yöntemi, burun tıkanıklığı şikayetlerinin %90’ında etkili olan bir yöntemdir. Radyo dalgası işlemi uygulandıktan sonra ilk 1 hafta hastanın burnu biraz hassas olabilir. Ancak 1 hafta sonrasında burun tamamen normal durumuna döner, yaklaşık 1 ay sonrasında da tamamen en iyi solunum kalitesine ulaşım sağlanır.

Laser İle Geniz Eti Alınması

Lazer de geniz eti tedavisinde uygulanan yöntemlerden biridir. Hastanın burun eti öncelikle burun spreyleri ile küçültülür. Ancak hasta bu tedaviye cevap vermiyorsa veya yeterli gelmiyorsa lazer ile küçültme önerilir. Lazer ile geniz eti küçültme tedavisinde, hastanın burnuna küçük bir delik yardımı ile girilerek burun eti küçültülür. Bu esnada burnun en önemli yapısı olan mukoza tabakasına kesinlikle zarar vermekten kaçınılır. Nazal septum bölgesinde yer alan krest şeklindeki eğrilikler lazer yardımı ile destrükte edilir ve burun pasajı açılır. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Lazer ile geniz eti küçültme yöntemi sonrasında hastanın burnuna tampon vb. bir yapı yerleştirilmez. Hasta ortalama 30 dakika dinlenme odasına alınır. Sonrasında ise taburcu edilir. Taburcu edilen hasta 10 gün aralıklar ile kontrol edilir.

Laser ile geniz eti alınması

Ameliyata Hazırlık

Geniz eti ameliyatı kısa sürede yapılsa da önemli bir ameliyattır. Ameliyatın öncesinde yapılması gereken önlemler ve uygulamalar hastanın bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlar. Geniz eti ameliyatı öncesinde öncelikle doktorlar hastadan birtakım tetkikler istemektedir. Bu tetkikler hastanın ve geniz etinin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterse de, genellikle kan tahlili, hastanın tıbbi geçmişi, hastanın alerji durumu, hastanın halen kullandığı ilaçlar şeklindedir. Bu tetkik ve bilgiler hemen hemen geniz eti ameliyatına girecek her hastadan istenmektedir.

Ameliyata gelmeden son birkaç gün içerisinde hastanın asprin veya ağrı kesici alması önerilmez. Son 6 -8 saat arasında hasta yeme – içme faaliyetlerini bırakmalıdır. Bunlara su alımı da dahildir. Ameliyat günü hasta aç bir şekilde gelmelidir.

Diğer Notlar:  Bademcik İltihabı: Kızarık Ve Şişlik Sebebi

Anestezi

Anestezi, tıp bilimi içerisinde gerçekleştirilen ameliyatlarda kullanılmaktadır. Anlamı, kişinin vücudunun bir bölümünün ( lokal anestezi ) veya tamamının ( genel anestezi ) acı ve ağrı hissetmeyecek duruma gelmesidir. Halk arasında vücudun uyuşturulması şeklinde tabir edilmektedir. Anestezi alanı, başlı başına bir bilim dalıdır ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Anestezi yapılacak ortamda bir anestezi uzmanının bulunması gerekir. Anestezi uzmanı olmadan yapılan anestezi uygulamalarında hasta çok ciddi riskler ile karşı karşıya gelebilir, yasalar da anestezi uzmanı olmadan hastanın anestezi yapılmasını yasaklamaktadır. Anestezi iki farklı türde uygulanır. Bunlar lokal ve genel anestezidir. Bu anestezi türlerini birbirinden ayıran en net fark, hastanın bilincinin birinde açık diğerinde kapalı olmasıdır.

Lokal Anestezi

Lokal anestezi türünde hastanın yalnızca belirli bir bölgesine anestezi uygulanmaktadır. Lokal anetezi uygulanan bölgede ağrı veya acı hissedilmez, bölgenin duyumsama hissi tamamen ortadan kaldırılır. Böylece hasta işlem gerçekleştirilirken herhangi bir acı çekmez, ağrı hissetmez. Lokal anestezi uygulanan hastalar işlem sırasında uyanık yani bilinci açık olur. Lokal anestezi altındaki kişi, dışarıdan gelen uyaranlara tepki verebilir, konuşabilir. Hasta tamamen kendindedir, yalnızca anestezi uygulanan bölgeyi hissetmez.

Ameliyatlarda lokal anestezi uygulanan durumlar genellikle hayati risk taşımayan durumlardır. Lokal anestezi işlem uygulandıktan sonra kişiye bağlı olarak belli bir süre sonra geçer ve hasta duyumsama yetisini yeniden kazanır. Hasta anestezi uygulanan bölgeyi yeniden hissetmeye başladığında bir ağrı hissedebilir. Bu ani ağrılar geçici olup, çoğu hastada görülebilmektedir. Ani ağrıların yanı sıra, az kişide olsa da mide bulantısı, ateş veya baş ağrısı da görülebilir.

Genel Anestezi (Narkoz)

Anestezinin diğer türü ise genel anestezidir. Halk arasında genel anestezi “ narkoz almak “ şeklinde tanımlanmaktadır. Genel anestezide kişinin bilinci tamamen kapalı olmaktadır. Ancak toplumda bilinen “ narkoz “ tabiri genel anestezi için yeterince doğru değildir. Genel anestezi altında kişinin bilinci tamamen kapanır. Ancak narkoz altında kişinin bilinci açık olup, duyumsama hissi tamamen kaldırılabilir. Yani “ narkoz almak “ tabiri, genel anestezi için yanlış bir kullanımdır.

Genel anestezi (narkoz)

Genel anestezi genellikle uzun süreli ameliyatlarda hastaya uygulanmaktadır. Lokal anestezide olduğu gibi genel anestezide de uygulama esnasında anestezi uzmanının bulunması kesinlikle şarttır. Anestezi uzmanının olmadığı durumda genel anestezi gerçekleştirilemez. Bu durumlarda hastada hayati risk oluşabilir. Genel anestezi altında işlem gerçekleştirildikten sonra hasta hiçbir şeyi hatırlamaz. İşlem sonrasında dinlenme odasına alınır ve belirli bir süre geçtikten sonra uykudan uyanır gibi uyanır. Anestezi hissi geçtiği için belirli bölgelerde ağrı duyulabilir. Lokal anestezide olduğu gibi kişiye bağlı olarak bağ ağrısı, mide bulantısı da gözlenebilir.

Geniz Eti Alınması Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Geniz eti ameliyat gerçekleştirilmeden önce hasta genel anestezi altına alınmaktadır. Hastanın bilinci kapandıktan ve duyumsama algısı geçici olarak alındıktan sonra işleme başlanır. Geniz eti ameliyatı ortalama olarak 15 dakika ile yarım saat arasında bir süreyi kapsamaktadır. Ameliyat sırasında cilt üzerinde bir kesik açılmaz veya bademciklere dokunulmaz. Bademciklerin de alındığı geniz eti ameliyatlarında ağrı hissi yaşanabilir. Ancak bademciklerin alınmadığı ve kesik açılmayan geniz eti ameliyatlarında ağrı hissi genellikle yaşanmaz.

Anestezi altındaki hastanın ağrına entübasyon adı verilen bir tüp konur. Entübasyon tüpü yardımı ile damak gerilir ve geniz bölgesi açık / görünür bir pozisyona getirilir. Bu işlemden dolayı ameliyat sonrasında hastanın boğazında yanma hissi oluşabilir ancak ortalama 1 – 2 gün içerisinde bu ağrı ortadan kalkar.

Ameliyat işleminde yumuşak damak bölgesi sonda kullanılarak yukarı kaldırılır. Sonrasında adenotom adı verilen aletler kullanılarak iç bölgedeki geniz eti dokusu kazınarak çıkartılır. Kazıma veya kürete etme adı verilen bu işlem yapılırken en önemli husus östaki tüplerine ve östaki tüpü ağzına zarar verilmemesidir.

Olası Komplikasyonlar

Geniz eti ameliyatında da her ameliyatta olduğu gibi bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ancak bu komplikasyonların nadir görüldüğünü de belirtmekte fayda var. Kanama, geniz eti ameliyatı sonrasında görülen komplikasyonlardan biridir. Yetişkinlere yapılan geniz eti ameliyatı sonrasında daha sık yaşandığı gözlemlenmiştir. Genellikle kanama kendisi veya ufak bir müdahale yardımı ile durur.

Diğer Notlar:  Çocuklarda Ameliyatsız Geniz Eti Tedavisi

Geniz eti ameliyatı sonrası yaşanan komplikasyonlardan biri de orta kulak iltihabıdır. Çok nadir olarak görülmektedir. Geniz eti bölgesinde enfeksiyon yaşanması ve enfeksiyonun östaki tüpünü kullanarak kulağa ulaşması sonucunda görülmektedir. Nazofaringeal skatrisyel stenoz yani geniz bölgesinde kalıcı darlık ortaya çıkması da geniz eti ameliyatı komplikasyonlarından biridir. Oldukça nadir olarak görülmektedir. Ameliyat sırasında mukoza bölgesine hasar verilmesi sonucu oluşmaktadır.

Hipernazal konuşma komplikasyonu da nadir görülenlerden biridir. Anlamı hasta konuşurken burnuna hava kaçması durumudur. Sebebi yumuşak damak bölgesi ile geniz bölgesinin arasının fazla açılması ve lofarengeal yetersizlik doğurmasıdır. Oldukça nadir görülmektedir. Herhangi bir tedavi şekli yoktur, kendiliğinden birkaç hafta sonra geçmektedir.

Hastanede Bulunma

Geniz eti ameliyatı olacak hasta tetkikler ve doktor ile verimli bir iletişim kurulması için ameliyat gününden bir süre önce hastanede bulunur. Bu görüşmede hastanın kan değerlerine bakılır ve tıbbi geçmişi hakkında detaylı bir görüşme sağlanır. Bu görüşme ve muayene sonrasında ameliyat günü ile ilgili bilgilendirme yapılır. Hasta daha sonra ameliyat gününde ve saatinde hastaneye gelir. Ameliyat öncesinde üstüne hastane önlüğü giydirilir ve anestezi işlemi uygulanır. Hasta genel anestezi uygulandıktan sonra ameliyathaneye götürülür ve işlem başlar. Ameliyat ortalama yarım saat sürmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın hastanede ne kadar kalacağı değişim göstermektedir. Genellikle 1 gün müşahede altında tutulan hastalar, sonraki sabah taburcu edilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastaların birkaç gün bekletilmesi de söz konusu olabilir.

Hastanede bulunma

Ameliyat Sonrası Rehabilitasyon İçin Tavsiyeler

Geniz eti ameliyatı hem süreç hem de ameliyatın niteliği bakımından hastayı en az olumsuz etkileyen ameliyatlardan biridir. Hasta ameliyat sonrasında bir komplikasyon ile karşılaşmadığı sürece sorunsuz bir şekilde, hatta öncesinden daha huzurlu bir şekilde hayatına devam edebilir. Ameliyattan sonra yaklaşık 1 haftalık bir süre yediklerine dikkat etmesinin ardından normal yemek düzenine dönebilir. Geniz eti ameliyatı geçiren hastaların büyük bir çoğunluğu, ilk defa gerçekten nefes aldıklarını belirtmişlerdir. Bu sebeple geniz eti ameliyatı sonrası çoğu hasta özel bir rehabilitasyon ihtiyacı hissetmez. Ancak ameliyat olmanın, ameliyatı deneyimlemenin getirdiği psikolojik ağırlıktan dolayı bir süre rahatsızlık hissi oluşabilir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı sonrasında rehabilitasyon uygun görülebilir. Küçük yaşlarda yapılan geniz eti operasyonlarında çocuk bireyler ne olduğunu tam kavramakta zorlanabilirler. Çocukların bedenlerinin farkına vardığı ve bedenine sahip çıktığı bir dönem olmasından dolayı çocuk hasta, ameliyatı bedenine bir müdahale olarak görebilir. Bu aşamada çocuğa ameliyat öncesi ve sonrasında gerekli açıklamalar yapılmalıdır. Çocuk kafasında kendi mantığına oturtabildiği bir şekilde süreci atlatırsa, sorun yaşamadan normal hayatına geri dönebilir, hatta daha huzurlu bir çocuk olabilir. Sağlıklı çocuklar, mutlu çocuklardır.

Ameliyat Ücreti

Geniz eti ameliyatı için ücret konusuna değinmek gerekirse, net bir rakamdan bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu noktada ameliyatı gerçekleştirmek için hastaların karşısına iki seçenek çıkıyor. Devlet hastaneleri ve özel hastaneler. Geniz eti ameliyatı oldukça önemli bir ameliyat olduğundan genellikle hastalar özel hastaneleri tercih ediyor. Ameliyat ücretleri de bunlara bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Devlet hastanesi geniz eti ameliyatını sgk kapsamında karşılıyor ancak ortalama 300 TL ile 500 TL arası bir rakam talep edebiliyor. Özel hastaneler için ise bu aralık oldukça büyüyor. Bazı özel hastaneler sgk ile işbirliği yaparken bazıları yapmıyor. Bu sebeple 700 TL ile ameliyat fiyatları başlıyor diyebiliriz. Ameliyat fiyatları içerisinde anestezi için ücret alındığını belirtmekte fayda var. Devlet hastanelerinde ücret birlikte hesaplanıyor ancak, özel hastanelerde ücret konusunda ayrıntılı bir konuşma hasta için daha faydalı olacaktır. Ayrıca hastanın ameliyat sonrası yatıya kalması için yine ayrı ücretler söz konusu olabilir ve hastanın karşısına çıkabilir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir