Çocuklarda Ameliyatsız Geniz Eti Tedavisi

Hastalığın oluşum nedenleriGeniz etinin büyüme göstermesi, toplumda sıkça rastlanan problemler arasında gösterilmektedir. Geniz etinin büyümesi, genellikle vücuda giren veyahut da girmeye çalışan mikroplar ile savaşırken şişmektedir ve bu sayede dikkat çekmektedir. Oluşan şişkinlik, büyük çoğunlukla kendiliğinden düzelebilmektedir. Fakat bazı kişilerde ve çocuklarda bu şişkinlik kendiliğinden inmemekte ve cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bu ve bunun gibi durumlarda tıbbi müdahaleye başvurmak gerekmektedir. Aynı süreç içerisinde bademcikler de büyümekte ve bu sebeple problem kendisini daha da belli etmektedir.

Geniz eti büyümesi yaşayan kişilerde çoğunlukla farklı kulak problemleri oluşmaktadır. Burun tıkanıklığı ile birlikte çocuklar nefes almakta zorlanır ve problem kendisini belli eder. Boğaz ağrısı olacağı gibi, yutkunmalarda da büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunlardan farklı olarak boyun kısmında bezeler oluşmaktadır. Bu tür sorunlar ile geniz eti büyümesi problemi ortaya çıkmaktadır.

Tedaviye Ne Zaman Başlanmalı?

Geniz eti tedavi sürecinde farklı süreçler izlenebilmektedir. Öncelikle ilaç ile tedavi edilmeye çalışılan çocuklar, daha sonraki aşamalarda antibiyotik kullanımına geçebilmektedir. Tedavi süreci, geniz etinin kendisini ne derece belli ettiğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Geniz eti, çocukların sürekli olarak ağzı açık uyumasına sebep olmaktadır. Dolayısı ile uyku esnasında horlama meydana gelmektedir. Ara sıra nefes alıp verişin kesilmesi de yine aynı şekilde geniz etinden kaynaklanmaktadır. Geniz etinin oluşması, bu tür problemlerin ortaya çıkmasını sağlayan bir enfeksiyondur. Bu sebeple, hastalık ile ilgili belirtiler ortaya çıktığında direkt olarak tıbbi müdahale yapılmalı ve duruma göre ilaç tedavisi ile birlikte başlanılmalıdır.

Tedaviye ne zaman başlanmalı geniz eti?

Tedavinin Özellikleri

Geniz eti sorunu, çocukların büyük çoğunluğunda görülebilmektedir. İltihaplı olan geniz eti ilk aşamalarda antibiyotik yardımı ile ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Genellikle de bu problem, ilaç yardımı ile çözüme kavuşturulmaktadır. Fakat bazı durumlarda ilaç pek işe yaramamakta ve geniz eti gittikçe büyümeye başlamaktadır. Bundan farklı olarak, ilaçların kullanımı sonrasında bir süre beklemek gerekmektedir. Et kendiliğinden küçülebileceği için, şikayetlerin artmasının beklenmesi gerekmektedir. Çocuğun şikayetlerinin artması üzerine uyku apnesi oluşmuş ise, nefes alma güçlüğü çekiliyor ise veyahut da konuşma bozukluğu gibi problemler oluşursa ameliyat işlemlerine başlanabilir. Eğer geniz eti hayati bir risk taşıyor ise 3 yaşını doldurmayan çocuklarda direkt olarak ameliyat yapmak mümkündür.

Halk Yöntemleri

Geniz etinin tedavi edilebilmesi için oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Çocukların ebeveynleri, genel olarak hastanın bulunduğu ortam üzerinde değişikliklere gitmekte ve çocuğun daha rahat nefes alıp vermesini sağlamaktadır. Sigaranın yoğun içildiği ortamlarda hastalık tekrar oluşabildiği için, ebeveynler bu sorunu ortadan kaldırarak tekrardan hastalığın gerçekleşme ihtimalini çözüme kavuşturmaktadır.

Geniz eti problemi olan çocuklar çoğunlukla nefes alış ve verişinde zorlanmaktadır. Bu sebeple de çocuğun bulunduğu oda havalandırılmaktadır. Enfeksiyon kapmış kişiler ile geniz eti problemi yaşayan kişiler birbirine yaklaştırılmamaktadır. Enfeksiyon eğer bulaşıcı ise geniz eti problemi daha da artabilmektedir. Bunların dışında, genellikle ebeveynler tarafından reçetesiz ilaç alınmaktadır. Bu ilaçlar, uzman tarafından önerilmeden kullanılmaktadır. Bu sebeple hastaya faydadan çok, zarar verilmesine sebep olunmaktadır. Bu ve buna benzer tüm sağlık sorunlarında hekim yardımı alınmalı ve bilinçli kullanım gerçekleştirilmelidir.

Diğer Notlar:  Modern Yöntemlerle Geniz Eti Alınması

Burun İçine Damlatılması İçin Solüsyonlar

Geniz etinin tedavi edilmesi için farklı halk yöntemleri olduğu gibi, tıbbi ilaçlar da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Muayene sonrasında reçete ile alınan ilaçlara ek olarak, hastayı rahatlatıcı niteliğe sahip ilaçlar da direkt olarak alınabilmektedir.

Geniz etinin gittikçe büyümesi, nefes alış verişine sebep olacağı gibi hastalık süresi boyunca burun damlaları da kullanılabilmektedir. Burun solüsyonları olarak bilinen ürünlere kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Aynı şekilde göz rahatsızlıklarında da kullanılan solüsyonlar, burun için de kullanılabilmektedir. Bu sayede geniz eti problemi yaşayan çocuğa kısa süreli rahatlamalar yaşatmakta ve enfeksiyonun ağırlığının geçmesinin beklenebilmesini sağlamaktadır.

Oral İlaçlar

Geniz eti tedavisi süresi boyunca ilk aşamalarda sadece ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Verilen ilaçlar yardımı ile enfeksiyonun seviyesi küçültülmeye çalışılmaktadır. İlaç tedavisi ile, çoğu kişinin bünyesinde bulunan enfeksiyon ortadan kalkmakta ve hastalık olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır. Fakat enfeksiyonun azalmadığı, aksine sürekli olarak arttığı vakalarda ilaç tedavisi yeterli gelmeyebilmektedir. Bu tür durumlarda ameliyat yapılarak et alınmaktadır.

Ameliyat öncesinde ise SerumFiz, ColdMix adı ile bilinen ilaçlar kullanılabilmektedir. Kullanılan bu ilaçlar, tamamen hastanın rahatlaması amacı ile kullanılmaktadır. Nefes alımının kolaylaşabilmesi adına kullanılan ilaçlar, bazı durumlarda enfeksiyonu da azaltabilmektedirler. Bu tür durumlarda ameliyata gerek kalmamakta ve ilaç tedavisi ile hastalık ortadan kaldırılmaktadır.

İnhalasyonlar

İnhalasyon, kullanılan ilaçların buhar yöntemi ile vücudun içerisine, yani çoğunlukla akciğerlere gönderilmesi tedavisine verilen isimdir. Oldukça eski olan bu yöntem, hala çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. İnhalasyon tedavi yöntemleri sayesinde solunum zorluğu çeken kişiler sorunları aşabilmektedirler. Sadece geniz eti tedavisinde değil, astım tedavilerinde de bu yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Kişinin yaşamakta olduğu sorunları çözebilmek adına ilaç genellikle suyun içerisine atılarak kaynatılır. Daha sonrasında kaynayan sıvı solunarak, vücudun içerisine giriş yapması kolaylaştırılır. Bu sayede çözüm daha çabuk sağlanmakta ve enfeksiyonun ilerleme riski çoğunlukla ortadan kalkmaktadır.

Nebulizatör Cihazı Nedir?

Nebulizatör cihazı nedirNebulizatör cihazı, sıvı halde bulunan ilaçların tamamını buhar haline getirmeye yarayan bir çeşit makinedir. Halk arasında Nebulizatör buhar makinesi olarak da bilinmektedir. Makinenin özellikleri sayesinde ilaçlar birbirinden farklı ses dalgaları ile buhar haline getirilmektedir. Bu seçeneğe ek olarak, basınçlı hava yöntemi ile de sıvı, buhara dönüştürülebilmektedir. Nebulizatör adlı cihazın kullanımı ile birlikte sıvı ilaçları almakta zorlanan kişiler, buhar yolu ile ilaçları bünyeye sokabilmektedir.

Nebulizatör, çoğunlukla küçük yaştaki çocuklarda kullanılmaktadır. Solunum yollarının tıkanık olması sebebi ile bu tür problemlerin üstesinden gelebilmek adına sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat Nebulizatör cihazı ile her ilaç kullanılmamaktadır. Cihazda kullanılabilecek ilaçlar, bu cihaz için farklı özellikler kullanılarak üretilmektedir. Bu sebeple belirli ilaçlar işe yarayabilmekte ve hastaya çözüm sunabilmektedir.

Nebulizatörün Avantajları

Nebulizatörün hastalara sunduğu en büyük avantaj, kolay kullanım sağlamasıdır. Genellikle küçük yaşta çocuklarda kullanıldığı için, ilaç kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Çoğu çocuk ilaç kullanmayı sevmemekte, hatta nefret etmektedir. Nebulizatör adlı cihazın sıvı ilaçları buhar haline getirmesi sayesinde ufak bir ağızlık yardımı ile ilaç vücuda alınabilmektedir.

Terapötik etki Nebulizatör

Nebulizatör, çok çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Sadece geniz eti ile ilgili sorun yaşayan kişilerde değil, sıklıkla karşılaşılan bir hastalık olan astımda da kullanılabilmektedir. Nefes zorluğu çeken astım hastaları, ilaçların dönüştürülmesi ile kullanım kolaylığı yaşamaktadır. Solunumu engelleyen enfeksiyonların ortadan kaldırılabilmesi için kullanılan cihaz, hastalara çok çeşitli alternatifler sunmaktadır. Bu sayede yaşanan sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır.

Diğer Notlar:  Bademcik İltihabı: Kızarık Ve Şişlik Sebebi

Nebulizatör cihazının diğer bir faydası da bulunulan odanın nemlendirilmesini sağlamaktır. Bazı hastaların nemli ortamlarda bulunması gerekmektedir. Dolayısı ile solunan hava da cihaz yardımı ile nemlendirilmekte ve hastalığa farklı alternatif yöntemler ile çözüm bulunmaktadır. Akciğer hastalığı yaşayan kişiler direkt olarak ilaç kullanamadığı için Nebulizatör yardımı ile buhar halindeki ilaçları ağız yoluyla vücutlarına almakta ve enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlamaktadırlar.

Terapötik Etki

Nebulizatör, genelde çocuklar üzerinde kullanılan bir cihaz olması sebebi ile kullanıcılarını kimi zaman farklı psikolojik durumlara sokmaktadır. Bu tür durumlarda, kişi kendisini tamamen hasta ve çaresiz hissetmektedir. Çocuk hastalar ise olayın fazlasıyla farkına varamadıkları için ileri seviyede psikolojik bunalım yaşamamaktadırlar. Fakat yine de Nebulizatör hastaya kendisini daha da hasta hissettirmektedir. Fakat her ne kadar kullanım görüntüsü göze hoş gelmese de, tedavi süreci boyunca en iyi sonuç alınan makinelerden biri Nebulizatördür. Makine sayesinde kullanılamayan ilaçlar kullanılabilir hale getirilmektedir. Bu sayede solunum sıkıntısı yaşayan her kişi cihazı kullanarak solunum yollarında ve broşlarda oluşmuş olan enfeksiyonların üstesinden gelebilmektedir. Bunun peşinden de solunum yollarındaki mikroplar temizlenmekte ve nefes alış verişi kolaylaşmaktadır. Dolayısı ile de Nebulizatör geniş çevreler tarafından tercih edilen bir tedavi ürünü olmuştur.

Kullanma Kılavuzu

Nebulizatör adlı cihaz, ilacın yapısını değiştirmek için kullanılmasından dolayı bir takım farklı materyaller ile birlikte kullanılmaktadır. Solunum yolu rahatsızlığı çeken kişiler için kullanılan Nebulizatör, kullanımının kolay olması sebebi ile evlerde de kullanılabilmekte ve ilaçların yapısı değiştirilerek kullanım sağlanabilmektedir.

Cihazda bulunan hava borusu, ilaç kabı ve Nebulizatör ile bağlantılı olmak zorundadır. Hekim tarafından belirtilen ilaç, ilaç kabına koyulmalıdır. İlaç yerleştirildikten sonra cihazın içerisinde yüz maskesi ve ağızlık bulunmaktadır. Hasta, dilediği materyali kullanarak solunum işlemini gerçekleştirebilmektedir. Anlık olarak buhara dönüştürme işlemi tamamlanmakta ve 1 – 2 saniye aralıklar ile nefes alındığı takdirde sıvı ilaç buhar şekline dönüştürülmektedir. Bu sayede ilacın etkisi akciğerlere ulaşmakta ve solunum yollarının tıkanması engellenmektedir.

Nebulizatör sıklıkla kullanıldığı zaman temizlenmesi gerekmektedir. Ağızlık ve yüz maskeleri her kullanımdan sonra detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Benzer şekilde her cihazın içerisinde bir hava filtresi bulunmaktadır. Hava filtresinin de kullanım süresi eğer uzun olursa temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenmesinden ziyade, bu filtrenin yenisi ile değiştirilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu sayede daha temiz bir kullanım gerçekleştirilmekte ve ilaçlardan en üst seviyede verim alınmaktadır.

Kontrendikasyonlar

Geniz etinin alınması için ameliyata karar verilebilmektedir. Ameliyat sürecinde de kişinin içerisinde bulunduğu duruma göre ameliyat yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir.
Tedavi görecek kişide eğer kanama bozukluğu bulunuyor ise geniz eti tedavisinin yapılması sakıncalı olabilmekte ve olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Damağın kısa olması, yarık olması da tedavinin yapılmasını engellemektedir. Hasta konuşurken, genze aşırı hava kaçmaması adına farklı yöntemler denenebilmektedir. Eklem gevşekliği yaşayan kişilerde de geniz eti tedavisinin yapılması son derece sakıncalı bir durumdur. Cerrah tarafından eklemlerin sabitlenmesi sonrasında kişi ameliyata hazır hale gelebilmektedir. Tedavi görecek kişiye zarar vermeksizin bir çalışma yapılmaktadır. Bu sebeple de kişinin yaşamakta olduğu sağlık problemlerine göre ameliyatın gerçekleşme ya da gerçekleşmeme durumları mevcuttur. Bu tür durumlarda öncelikle gerekli testler yapılmakta ve buna göre sonuca varılmaktadır.

Diğer Notlar:  Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi Belirtileri

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi geniz etiGeniz etinin tedavi süreci boyunca öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi ilaç tedavisi ile geniz etinin de üstesinden gelinilmektedir. Burundan kullanılan damlalara ek olarak, ağız yolu ile de ilaç kullanımına gidilmektedir. Yüksek seviyede solunum problemi yaşayan hastalara ise makine kullanımı ile ilaçlar buhar şeklinde verilmektedir. Bu sayede ilaçlar daha etkili şekilde kullanılabilmekte ve en iyi sonuç alınmaya çalışılmaktadır.

İlaç tedavisi, her zaman iyi sonuç vermeyebilmektedir. Vücudun enfeksiyon kapması ile birlikte bazı durumlarda ilaç tedavisi işe yaramamaktadır. Bu ve bunun gibi durumlarda tekrar muayene olmak gerekmektedir. Geniz etinin büyümesi veya hiç küçülmemesi durumlarında ameliyata karar verilmektedir. Ameliyat süreci öncesinde de gerekli sağlık kontrollerinin yapılmasının ardından oldukça kısa süren ameliyata başlanmaktadır. Fakat çoğu hastada, özellikle çocuklarda ilaç tedavisi yöntemi ile geniz eti problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Bu sayede ameliyat yöntemine gerek kalmadan problem direkt olarak halledilmektedir.

Kesinlikle Yapılmayacak Şeyler

Geniz eti ameliyatı sonrasında kişilerin dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Ameliyat gününü takip eden günlerde kişiler oldukça dikkatli bir şekilde hareket etmelidir.

Ameliyatın hemen sonrasında yaklaşık 3 ile 5 saat boyunca herhangi bir şey tüketilmemelidir. Tedavi sürecini yürüten doktorun verdiği ilaçlardan başka bir ilaç kullanımı gerçekleştirilmemelidir.

Tedavi sonrasında sıvı yetersizliği, hastanın ateşinin yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple bol sıvı, hatta genellikle su tüketimi yapılmalıdır.

Tedavinin bitmesinin ardından genellikle bademcikler beyazlaşmaktadır. Dolayısı ile ağız içerisinde koku oluşmaktadır. Çocuk hastalarda tedavi sonrasında iyileşme süreci 3 ile 5 gün arasında değişirken, yetişkinlerde bu süre 10 – 12 güne kadar uzayabilmektedir. Tedavinin yapılmasının ardından kısa bir süre daha hasta her türlü harekete ve tüketime dikkat etmelidir. Tedavinin ardından ortalama 1 hafta sonra tekrardan kontrol yapılmalıdır. Daha sonra duruma göre bu kontroller belirli veya belirsiz periyotlar ile yapılmaya başlanacaktır.

Geniz Etinin Büyümesinin Önlenmesi

Geniz eti, genel anlamda çocukları koruyucu niteliğe sahip olan bir yapıdır. Vücudun farklı mikroplara karşı korunmasını sağlayan et, bebeklikte oluşmakta ve ergenliğe yaklaştıkça yavaş bir şekilde ortadan kaybolmaktadır. Bu sebeple de bazı kişilerde bu et küçülmek yerine büyüyebilmektedir. Büyümenin ardından da kişide bir takım sağlık sorunları meydana gelmekte, dolayısı ile solunum problemleri ortaya çıkmaktadır.

Geniz etinin gerektiğinden fazla büyümesinin önlenebilmesi için farklı yöntemler mevcuttur. İlaç tedavileri sayesinde geniz etinin büyümesi engellenebilmektedir. Mevcut yaşa oranlar fazlasıyla büyük olan geniz eti, doktor tarafından verilen ilaçlar yardımı ile normal boyutlara indirilebilmektedir. Geniz etinin enfeksiyon kapması büyümeye sebep olacağı için, oluşan enfeksiyonlar azaltılmaya çalışılarak hastalık ortadan kaldırılmaktadır. Bu sayede geniz eti normal büyüklüğe ulaşmakta ve ergenlik dönemine ulaşıldığında vücudu mikroplara karşı koruyan ve dirençli hale getiren bu et ortadan sağlıklı bir şekilde kalkmaktadır.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir