Yetişkiler Ve Çocuklarda Farenjit Nedir?

Yetişkiler ve çocuklarda farenjit nedir? Farenjit, farenks iltihabıdır. Faryeks boğazdır. Normalde boğaz nemli, berrak ve ağrısızdır. Bir kelimenin sonek ‘itis’ harfiyle biterse, iltihap belirtisi olur.

Farenjit Nedir

Faryeks boğazdır. Farenks iltihabı farenjittir. Bu boğaz ağrısı olarak da bilinir. Farenjit sebepleri viral veya bakteriyel hastalıkları içerir. En yaygın viral hastalık ortak soğuktur. Diğer viral hastalıklar, küçük çocuklarda görülen grip, mononükleoz (mono), su çiçeği ve krupayı içerir.

Hastalığın türleri

Bazı farenjit bakterilerden kaynaklanır ve ağrılıdır ve bademcikler üzerine beyaz lekeler, boyunda şişen lenf nodları ve ateş ile de görülebilir. Üç tip farenjit vardır. Eksudatif değil (pus benzeri sıvılar üretmez, bu farenjitin en yaygın biçimi ve genellikle virüslerin yol açtığı ), eksudatif (pus benzeri bir vücut sıvısı üretir; genellikle bakteri nedenini önerir) ve ülseratif (küçük ülserlerin ve / veya grenli membranın farenkste parçalarda üretilmesi).

Ülseratif farenjit (çoğunlukla bakterilerin neden olduğu) seyrek görülen ancak tıbbi bir acil olarak kabul edilmektedir. Birçok kişi çok acı boğaz ağrısı yaşar ve boğaz ağrısı olduğunu düşünür. Strep, hızlı bir strep testi olarak bilinen boğaza sürüntü ile yaklaşık 15 dakika içinde teyit edilebilir. Streptokok bakterileri kan dolaşımına girebilir ve kalbe zarar verebilir, çünkü strep boğazı bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Bazı farenjit vakaları çok ağrılı olabilir, ancak strep boğazına neden olan bakterilerin neden olmayabilir. Farenjitin diğer nedenleri arasında difteri ve boğmaca gibi bakteriyel enfeksiyonlar bulunur.

Farenjit oluşumunun ana sebepler ve etkenler

Belirgin olmayabilecek nedenler, alerjiler, kuruluk, tahriş edici maddeler, boğazdaki kasların kas gerginliği, HIV (insan bağışıklık yetersizliği virüsü), AIDS’e (kazanılmış immün yetmezlik sendromu) neden olan virüs ve tümörlerdir. Nadir nedenler arasında boğazda apse ve epiglottis adı verilen epiglottaki inflamasyon yer alır.

Küçük diltrakea veya nefes borusu kapsayan kanattır. Viral farenjit, viral farenjit, gençlere ve küçük çocuklarda şiddetli bir viral enfeksiyon olan mono nükleozdan kaynaklanmadığı sürece ilerleyebilir ve temizlenmesi bir hafta sürebilir. Mononükleoz sıklıkla ‘öpüşme hastalığı’ olarak adlandırılır, ancak insanlar bu durumu elde etmek için birbirlerine öpüşmeleri gerekmez. Yemek kaplarını paylaşmak, birbiri ardına içmek veya havlu paylaşmak bu durumu diğerlerine yayabilir.

Farenjit oluşumunun ana sebepler ve etkenler

Farenjitin belirtileri ve göstergeleri

Farenjit belirtileri hafif ila şiddetli olabilir. Boğaz tahriş olmuş, boğazlanmış, aşırı derecede ağrıyor veya boğaz çok şiddetli şekilde yanabilir ve kişinin bile yutamaması mümkündür. Bademcikler üzerine beyaz lekeler, boyundaki lenf düğümlerinde şişme, ateş ve genel bir hastalık hissi olabilir.

Farenjit tedavisi, nedenin viral veya bakteriyel olmasına bağlı olarak değişir. Antibiyotik tedavileri sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılmalıdır. Farenjit, streptokok gibi bakterilerden, strep boğazına neden olan bakteriden kaynaklanıyorsa, antibiyotik gerekecektir. Bazı insanlar farenjitten kaçınabilir veya en aza indirebilir. Pharngitis boğaz ağrısı için tıbbi terimdir. Farenjit, boğaz rahatsızlığı, ağrı ve / veya boğaz çatlamasına yol açan farenks (boğaz) iltihabıdır. Bazı kişilerde ağrılı yutma neden olabilir.

Boğaz ağrısı genellikle bir viral enfeksiyon ve daha nadiren A grubu streptokoklar ( strep boğaz ) tarafından bakteri enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Boğaz ağrısının diğer nedenleri alerji, toksinler veya kansere bağlı iltihapları içerir. Bazı doktorlar, farenjiti, larenjit ve / veya bademcik iltihabı ile ayırt eder, ancak bazıları faringingi ayırt etmez. Larenjitbademcik iltihabı ile sınırlı iken gırtlak (ses kutusu) ile sınırlıdır bademcik. Bir faringitin bademcik veya larinks gibi komşu yapılara yayılması alışılmadık birşey olmadığından, bu iltihaplı hastalıkları bir araya toplamak mantıksız değildir; Bununla birlikte, semptomlar her hastalık için biraz farklıdır.

Diğer Notlar:  Tonsilit — Açıklama, Belirtiler, Nedenler

Kuru öksürük neden uzun süre boyunca geçmiyor?

Genellikle, mukus, burun akıntısı ve tükürük boğaz ağrısına neden olabilecek virüsleri ve / veya bakteri içerebilir. Sonuç olarak, öpüşme bile bu organizmaların transferine neden olabilir. Ne yazık ki, bu virüslerin ve boğaz ağrısına neden olan bakterilerin bir kısmı, havlu, fırça veya giyecek gibi nesneler üzerinde belirli bir süre hayatta kalabilir ve böylece bu kirlenmiş maddelerle teması hastalığı yayabilir. Alerji, toksinler, travma veya kanserlerin neden olduğu boğaz ağrısı bulaşıcı değildir. Bu makalenin odak noktası boğaz ağrısı nedeni virüs ve bakterilerin neden olacağıdır, çünkü bunlar boğaz ağrısının en sık görülen nedenidir.

Ateş kaç gün sürebilir?

Boğaz ağrısı yatıştırmaya yardımcı olmak için kullanılabilecek çeşitli ev ilaçları vardır. Boğaz ağrısı olan bu 20 ev ilaçlarını gözden geçirin. Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen gibi NSAID’ler (Advil ve Motrin) gibi OTC ağrı kesici ilaçlardır. Farenjit, farinks (boğaz) dokusunun şişmesine ve kızarıklığa neden olabilir. Bazı insanlar hafif bir ateş geliştirebilir ve yiyecek konuşmak veya yutmak için biraz zorlanırlar. şişmiş Lenf düğümleri ve bademcikler büyür ve ihale edilebilir. Etkilenenler aşırı yorgun hissedebilirler.

Hastalıkta olası komplikasyonlar

Laboratuar çalışmaları grup A streptokokları tespit edebilir (hızlı antijen algılaması). Diğer tanı testleri boğaz kültürleri veya Mono nokta testi içerebilir. Boğaz ağrısının sebebini belirlemenize yardımcı olması için bir sağlık uzmanı yardımcı olabilir. Buna ek olarak, bazı doktorlar kişinin strep boğaz ( Streptokokal farenjit) olasılığını belirlemek için belirli kriter setini kullanır (Centor kriterleri ). Boğaz ağrısı, bir kişiden diğerine bakteri veya virüs bulaşmış kişinin tükürük, mukus ve / veya burun akıntısında bulaşır. Enfekte olmamış kişiler, saç dökülmesi, havlu veya diş fırçası gibi bulaşmış nesnelere dokunarak doğrudan veya dolaylı olarak bu maddelerle temasa girmelidir.

Ateş kaç gün sürebilir?

Çocuklarda farenjit özellikleri

Virüslerin neden olduğu boğaz ağrısı, semptomlar olduğu sürece genellikle bulaşıcıdır. Belirtiler kaybolduktan sonra, kişi genellikle bulaşıcı değildir ve viral farenjit “iyileştirilir”. Bununla birlikte, kişi hala farenjit oluşturan diğer virüs türlerine duyarlı olabilir. Bakteriyel farenjit genellikle belirtiler mevcut olduğu sürece bulaşıcıdır, ancak viral farenjitin aksine, antibiyotikler enfeksiyon süresini azaltabilir ve etkili antibiyotik kullandıktan yaklaşık 24 saat sonra birey bulaşıcı olmaz.

Hamilelerde farenjit özellikleri ve fetüs üzerine etkisi

Boğaz ağrısı olan bir kişinin, bir sağlık uzmanıyla iletişim kurmaları gerekirse bir haftadan fazla boğaz ağrısı var, Kırmızımsı bir döküntü geliştirirlerse eğer lenf düğümleri şişmiş ve ihale edilmişse ve / veya kişi yüksek ateşli ise. Boğaz ağrısı, birkaç farklı hastalığın ortak bir semptomudur.

Farenjit, boğazın arka kısmındaki iltihabın neden olduğu boğaz ağrısıdır (ayrıca farinks olarak da bilinir ). İnsanların doktorlarını ziyaret etmesinin en yaygın sebeplerinden biri olan farenjit, ağzını yutmak için acılı hale getirebilir ve boğaz ağrısı, rahatsızlık, ağrı veya çizik oluşumuna maruz kalabilir. Farenjit, soğuk algınlığı, grip veya mononükleoz (“mono”) gibi başka bir hastalıktan dolayı sık sık görülür ve çoğu boğaz ağrısı bir hafta veya daha kısa sürede azalır.

Teşhis Konması

Farenjit, bademcikler ve gırtlak arasındaki boğazdaki şişme nedeniyle oluşur. Çoğu boğaz ağrısı, soğuk aylarda görülür ve yaygın soğuk algınlığı, grip, mono, kızamık, suçiçeği ve krup gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bununla birlikte, A Grubu Strep, boğmaca (bakteriler Bordetella boğmaca nedeniyle) ve difteri gibi bakteriler bazen farenjitlere neden olabilir.

Hastalık genellikle insanlara aralıksız bakteri veya havaya yayılmış virüslerle solunarak veya bir mikrobu olan bir yüzeye dokunarak yayılır. Boğaz ağrısının diğer nedenleri arasında alerji, kuruluk, tahriş edici maddeler, boğaz kaslarını zorlamak, gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ), HIV enfeksiyonu veya boğaz, dil veya gırtlak tümörleri (ses kutusu) olabilir.

Diğer Notlar:  Gırtlak Kanseri — Hastalığın Özellikleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Teşhis konması farenjit

Hastalığın önlenmesi

Farenjit için risk faktörleri şunlardır: Soğuk ve grip mevsimleri boğaz ağrısı olan birisiyle yakın temasta bulunmak. Sigara içmek veya ikinci el duman maruziyeti sık sinüs enfeksiyonları alerjiler, Gündüz bakımına katılmak, Farenjit belirtileri, Farenjit belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Boğaz ağrısı, Ateş
 • Baş ağrısı, Eklem ağrısı ve kas ağrıları, Deri döküntüleri, Boyunda şişmiş lenf bezleri, Hangi hastalığın boğaz ağrısına neden olduğuna bağlı olarak, belirtiler aşağıdaki gibi değişebilir:
 • Soğuk boğaz ağrısı: hapşırma, Öksürük
 • Düşük ateş (102 derece F’den düşük)
 • Hafif baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı:
 • yorgunluk
 • Vücut ağrıları
 • Titreme
 • 102 dereceden yüksek ateş
 • Boğaz ağrısı mononükleoz:
 • Boynunda ve koltuk altı bölgelerinde büyümüş lenf düğümleri
 • Şişmiş bademcikler
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Şişmiş dalak
 • Karaciğer iltihabı

Farenjit Bulaşıcı mı?

Doktorunuz muhtemelen size sıcaklığını kontrol etmeyi içeren bir fizik muayene yaptırarak başlayacaktır; boğazınıza, kulaklarınıza ve burun ışıklı bir aletle bakmak; şişmiş bezler için boynunuzun kontrol edilmesi (lenf düğümleri); ve bir stetoskop ile nefesinizi dinleyin.

Doktorunuz bir boğaz kültürünü alabilir veya hızlı bir strep testi yapabilir; bu, bakteriler Grup A Strep’in (boğaz ağrısı nedeni) kontrolü için boğazınızdan bir çubuk alarak yapılır. Bazı klinikler, hemen sonuç alabilirken bazıları, numuneyi test için bir laboratuara göndermek zorundadır.

Hızlı, klinikte yapılan test pozitif çıkarsa bakteriyel bir enfeksiyonunuz var demektir. Test negatif gelirse muhtemelen bir viral enfeksiyonunuz var demektir. Bir enfeksiyonun bakteriyel veya viral bir ajandan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kan testi yapılabilir.

Doktorunuz boğaz ağrısının bir alerjiyle alakalı olduğundan şüphelenirse, ek testler için bir alerjik uzmana sevk edilebilir veya kronik veya sıkboğaz ağrısı yaşarsanız bir kulak burun boğaz uzmanına (kulak burun boğaz doktoruna) yönlendirilebilirsiniz.

Farenjit bulaşıcı mı?

Farenjit için ilaçlar

Boğaz ağrısı bir virüsten kaynaklanıyorsa, antibiyotikler yardımcı olmaz ve beş ila yedi gün içinde kendiliğinden kaybolur. Ancak, boğaz ağrısı aşağıdakilerden kaynaklanırsa, antibiyotikler yardımcı olabilir: Boğaz ağrısı, Klamidya veya gonore, Gribiniz varsa, antiviral ilaçlar etkili olabilir.

Aşağıdaki ilaçlar boğaz ağrısı uyandırmaya yardımcı olabilir: Dinlenmek, alkol kaçınmak, sigarayı bırakmak, limon çayı veya ballı çay gibi sıcak içecekler, gün boyunca sıcak tuzlu su ile (1 su bardağı tuz 1 çay kaşığı) boğumlu, soğuk sıvaları içmek veya meyve aromalı buz patlamalarında emmek, sert şekerlemeler veya boğaz pastilleri emiyor (sadece yetişkinler için).

Tedavisi tamamlanmamış farenjitin tehlikesi nedir?

Soğuk sis buharlaştırıcı veya nemlendirici çalıştırma Asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Advil, Motrin) gibi tezgah üstü ağrı kesici ilaçlar almak. 19 yaşından küçük çocuklar aspirin kullanmamalıdır. Farenjit veya boğaz ağrısı, çoğunlukla enfeksiyon nedeniyle oluşur. Sık görülen solunum yolu virüsleri vakaların büyük kısmını oluşturmaktadır (bkz. Viral Farenjit ) ve bunlar genellikle kendi kendine sınırlıdır. Bakteriler aynı zamanda önemli etyolojik ajanlardır ve uygun şekilde tanımlandığında, antibakteriyellerle tedavi edilebilir, bu da lokal semptomların azalmasına ve ciddi sekellerin önlenmesine neden olabilir.

Farenjitin en yaygın ve önemli bakteri nedeni Streptococcus pyogenes’tir (A Grubu Streptokok [GAS]). Şüphelenildiğinde, bakteriyel farenjit rutin tanı testleriyle doğrulanmalı ve çeşitli antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Hızlı antijen saptama testi (RADT) ve / veya kültür yoluyla boğazını sindirmek ve GAS farenjitini test etmek klinik özellikler tek başına güvenilir bir şekilde viral farenjitten GAS farenjitini ayırt edemediğinden yerine getirilmelidir. Bunların istisnaları, hastalar rinore, öksürük, oral ülser ve / veya ses kısıklığı gibi viral enfeksiyonun aşırı klinik özelliklerini sunmasıdır.

Tedavi edilmediği takdirde S pyogenes farenjit lokal ve uzak komplikasyonlara neden olabilir. Daha az ölçüde S pyogenes dışındaki bakterilerin farenjit oluşturduğu bilinir ve bunlar Sebeplerde tartışılmıştır.

Farenjit, farinks veya bademcikler enfeksiyonu veya tahrişi olarak tanımlanır (aşağıdaki resme bakınız). Etiyoloji genellikle bulaşıcıdır, çoğu olgu viral kökenlidir ve bakteriyel vakaların çoğu A grubu streptokoklara (GAS) bağlanabilir. Diğer nedenler alerji, travma, toksinler ve neoplazidir. 12 yaşında bir kız çocuğunda peteşi ve eksüdalarla posterior farenkom. Hem hızlı antijen saptama testi hem de boğaz kültürü, A grubu beta-hemolitik streptokoklar açısından pozitifti.

Diğer Notlar:  Bademcik İltihabı: Kızarık Ve Şişlik Sebebi

Hastalık süresi ne kadar?

Farenjitin viral ve bakteriyel nedenlerini yalnızca tarih ve fizik muayene temelinde ayırt etmek zordur. Bununla birlikte, aşağıdaki faktörler GAS farenjitinin ekarte edilmesine veya teşhis edilmesine yardımcı olabilir: GAS enfeksiyonu 4-7 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Ani başlangıç GAS farenjit ile tutarlıdır; Birkaç günlük öksürük veya rinore sonrası farenjit viral bir etyoloji ile daha uyumludur.

GAS’lı diğer kişilerle temas veya romatizmal ateş, GAS ile uyumlu semptomlarla GAS farenjit olasılığını yükseltir. Baş ağrısı GAS enfeksiyonuyla uyumludur. Öksürük genellikle GAS enfeksiyonuyla ilişkili değildir. Kusma GAS enfeksiyonuyla ilişkilidir, ancak münhasıran
Son orojenital temas olası gonokokkal farenjiti önermektedir. Romatizmal ateş hikayesi önemlidir

GAS farenjiti için merkez kriterleri şunları içerir: Ateş (1 puan) Anterior servikal lenfadenopati (1 puan) Tonsillar eksüdası (1 nokta) Öksürük yokluğu (1 puan) 0-1 puanında GAS enfeksiyonu olasılığı düşük; 4 puanı muhtemel hale getirir. Yetişkinlerde, bu kriterlerin pozitif prediktif değeri, 3 kritere uyduğunda yaklaşık% 40’dır ve 4 kriter karşılanırsa yaklaşık% 50’dir. Fiziksel muayene aşağıdakileri içerir: Hava yolu açıklığının değerlendirilmesi, Sıcaklık, Nemlendirme durumu, Baş, kulaklar, gözler, burun ve boğaz – Konjonktivit, skleral icterus, burun kanaması, tonsillofaringeal / palatal peteşi, tonsillofaringeal eksüda, orofaringeal veziküler lezyonlar, Lenfadenopati (servikal veya jeneralize)

Hastalık süresi ne kadarKarın muayenesi, Deri muayenesi, Yararlı olabilecek laboratuvar çalışmaları aşağıdakileri içerir:Grup A beta-hemolitik streptokok hızlı antijen saptama testi (acil durumlarda tercih edilen tanı yöntemi) Boğaz kültürü (GAS enfeksiyonunun teşhisi için ölçüt standardı [% 90-99 duyarlı])

Mono nokta (çocuklarda% 95’e kadar hassas, bebeklerde% 60’dan daha az hassas)
Periferik smear, Geçmiş tarafından belirtilmişse gonokok kültürü, Görüntüleme çalışmaları genellikle komplike olmamış viral veya streptokokkal farenjit için endike değildir. Bununla birlikte, aşağıdakiler düşünülebilir: Epiglottiti şüphelenilen veya solunum yollarında uzlaşma bulunan hastalarda lateral boyun filmi, Apse veya derin uzay enfeksiyonu için endişe varsa yumuşak doku boynu BT.

Boğaz sürüntüsü de yapılabilir. Hastane öncesi bakım, genellikle hava yolu uzlaşması bir sorun olmadığı sürece komplike olmayan farenjit için gerekli değildir. Entübasyon, hasta kendiliğinden nefes almayı bırakmadıkça teşvik edilmemelidir. Acil durum tedbirleri aşağıdakileri içerebilir:

Gerekirse hava yolunu değerlendirip emniyet altına al. Hastayı toksisite, epiglotit veya orofaringeal apse belirtileri açısından değerlendirin. Nemlendirme durumunu değerlendirin ve gerektiğinde tekrar sudan geçirin. Klinik olarak şüphelendiğinde GAS enfeksiyonunu değerlendirin. Viral veya bakteriyel olmasına bakılmaksızın, çoğu durum benign ve kendi kendine sınırlıdır. Belirtildiği zaman GAS enfeksiyonunun yönetimi, aşağıdakileri içerir:
Olumlu bir kültür veya pozitif hızlı antijen saptama testi sonucu olmadan hastaları tedavi etmeyin

Geçmiş ve fizik muayene temelinde GAS klinik olarak şüpheleniliyorsa, hızlı antijen algılama testi uygulayın; test sonuçları pozitif çıkarsa, antibiyotik tedavisine başlayın. 4 Centör kriterinin tamamı için pozitif olan hastalar genellikle antijen testi veya kültürü olmaksızın antibiyotiklerle tedavi edilebilir. GAZ enfeksiyonu ya da kızıl renkli ateşli hastaların evde teması, test edilmeksizin tam bir 10 gün boyunca antibiyotik tedavisi almalı; ancak GAS ile uyumlu semptomları varsa; asemptomatik kişiler tedavi edilmemelidir. Teşhis şüpheli veya yukarıdaki ölçütler karşılanmazsa, antibiyotik tedavisinin başlatılması hızlı antijen testi veya kültür sonuçlarını beklemelidir.

Değerlendirme
5
Yazal
Prof. Dr. Fuat BAYKAL
Kulak, Burun, Boğaz (KBB) Uzmanı
Yazılı makaleler
28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir